V obyčejné firmě to tak funguje. Naplánujete si výsledek a chcete po svých zaměstnancích, aby vaše plány do puntíku splnili. Pracují mizerně? Nejdřív „bu, bu, bu", pak peníze dolů a nakonec se začne les, co nemaká podle představ, kácet.

Na Miroslavu Schönovi, šéfovi Hradce, je mi sympatické, jak se s ničím nemaže. Z pohledu novináře je skvělé, že co si myslí, to řekne (hráči tuhle vlastnost chápou samozřejmě trošku jinak). Jeho poslední mediální výstup v kostce? On hráče platí, on chce, aby na ledě předvedli precizní výkon, který po nich žádá. Hrubě se mu nelíbí, že tým vypadl o jediný bodík z první pětky a je sedmý. Má na to právo, do kabiny hrne i svoje prostředky…

Už před sezonou jsem psal, že jeho řeči o finále jsou ale trochu přes čáru. Ano, kdyby zněly z Třince, má to logiku. Jenže jakkoliv se vám to líbí, nebo ne, tak Hradec patří silou kádru k lepšímu průměru. Stejně jako Pardubice, Plzeň, nebo Liberec. Může klapnout sezona snů, ale taky nemusí.

Myslel jsem si, že od Miroslava Schöna to před sezonou byla spíš jenom hra ve stylu: Nechci fidlat druhé housle, cítím ve městě hokejové nadšení, chci ho živit.

Teď vidím, že nebyla. Žádná hra. On vážně chce Hradec ve finále. Jenže ve výsledku klasické firmy a hokejového celku je jeden zásadní rozdíl.

Zatímco v továrně si dělník musí odkroutit svých osm a půl hodiny a vy si hravě můžete zkontrolovat, zda půlku směny proklábosil s fešnou sekretářkou, nebo přišel do práce po tahu a flákal se, v hokeji se konečný produkt takhle jednoznačně měřit nedá. Ve sportu rozhoduje i náhoda. Jeden postavený puk a tyčka, blbé zranění (René Vydarený), psychika…

Podobný veřejný výlev majitele může v kabině udělat i pěknou paseku. Nejdřív měl vyrazit tam a ne hrozit přes noviny.

Čtyři největší události v extralize

LUBINA SKONČIL: Se Slavií měl Ladislav Lubina skvělé výsledky v přípravě, jenže těžká herní krize, plus velká nenávist publika trenéra semlely a on dostal vyhazov. Slavii nyní vede bouřlivák a velký showman Petr Novák. Pikantní je, že v týmu hraje i jeho bratr Jan…

HRABAL JE ZPĚT: Obránce Josef Hrabal nebyl ve finském Lahti spokojen se svým herním vytížením, a tak se produktivní bek vrátil do Třince. Na jeho příchodu vydělala i Mladá Boleslav, získala totiž na hostování Marka Trončinského. Jemu by pozice defenzivního alfa samce měla sedět.

VELKÝ ZÁPAS: Litvínov hraje totální hokej! Jeho hra musí bavit. V Plzni prohrával 1:5, ale dokázal srovnat na 5:5. Brankáři Horák se Soukupem dostávali divné góly, ale ofenzivní letka dokázala s obřím mankem zatočit. Drama pak rozhodl v 61. minutě plzeňský hrdina týdne Ján Sýkora.

PODPORA PRO IRGLA: Pardubičtí fanoušci se vytáhli. V zápase s Třincem zahodili sportovní rivalitu a rozvinuli velký transparent „Zbyňo, jsme s Tebou". Co dodat? Jedině: Bravo!  Zbyněk Irgl je nyní v rekonvalescenci po operaci ledviny, kde mu lékaři našli nádor.

Hokejová extraliga - sestava týdne podle Deníku

Hrubec (2, Třinec) - Kadlec (Plzeň), Pavlík (Litvínov) - Filippi (Liberec), J. Sýkora (Plzeň), Adamský (3, Třinec)

Barometr formy

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - 50 %:
Nejdřív to nevypadalo vůbec dobře. Proti Třinci tým vypadal, jako kdyby měl sebevědomí na nule, silného soupeře se bál a taky nic nevymyslel. Reparát v Mladé Boleslavi? Pardubice rychle prohrávaly 0:2. Pal se ale probraly, od 2. třetiny se herně dost zvedly a vyhrály 4:2.

Hvězda týdne – Petr Sýkora: Nenápadně se šplhá na čelo nejlepších extraligových střelců. Proti Boleslavi se trefil dvakrát, na kontě má už 15 gólů a 17 kousků Petra Tona je na dohled.

Nečekaný hrdina – Jan Ščotka: Jeho přihrávky na dva góly Petra Sýkory? Nádhera. Hlavně ta druhá, kdy snajpr zakončoval do prázdné brány stála za to. Před MS do 20 let mu stoupá forma.

Mountfield Hradec Králové - 25 %:
Hrát tak jako v poslední třetině se Spartou, bylo by v Hradci hej. Mountfield smazal dvoubrankové manko, hráči „žrali" led, na tenhle hokej se dalo dívat! Jen trochu bolí ta porážka v prodloužení. Mnohem horší ranou však byla prohra na ledě letos marných Vítkovic.

Hvězda týdne – Tomáš Slovák: Od šéfa klubu Schöna sice dostal pěknou čočku, ale třeba proti Spartě hrál skvěle. Pravidelně sbírá body, to o jiných becích říct moc nejde.

Nečekaný hrdina – Jiří Vašíček: Trenére, on musí hrát! Sparťany věšel po mantinelech jako vánoční ozdoby. Hře Mountfieldu dodá šťávu a agresivitu. Navíc pro výsledek umře.

Zaostřeno na…: Třinci nákupy vyšly. Kraluje

Polovina extraligy je pryč. Deník rozdělil 26 zápasů do tří kategorií, nejpříjemnějším překvapením je nováček z Olomouce.

Posila

Nejlepší – Petr Ton
Byl veliký otazník, jak jedenačtyřicetiletý veterán zvládne přesun ze Sparty do Brna. Najednou se musel obejít bez vyzkoušeného nahravače Jaroslava Hlinky, zvykat si na nový systém, jinou kabinu… Všechno do sebe zapadlo. V půlce soutěže vede tabulku střelců, znovu extraligu děsí svojí rychlostí a Kometa se i díky jeho gólům vydrápala na čtvrté místo. Majitel klubu Libor Zábranský věděl, že jde do rizika, ale teď se může smát pod vousy. Tah vyšel!

Nejhorší – Tomáš Marcinko
Pardubice od urostlého vousáče čekaly asi něco jiného, než že mu v tabulce produktivity bude patřit až 246. místo. Zabrzdilo ho zranění na začátku sezony, to je pravda. Ale aby slovenský reprezentant nedal za půl sezony ani gól? To je bída. Zatím se pro něj ani nedaří najít pevné místo, sestavou stále putuje. Je nejlepší v týmu na vhazování, na útočníka vyniká i v blokování střel a snaží se hrát hodně do těla, tohle je v pořádku. Jenže produktivita chybí…

Tým

Nejlepší – Třinec
Bombastické nákupy se vyplácejí, Oceláři vládnou. Rostislav Klesla tvrdí vzadu muziku, loňský kauf Vladimír Roth sbírá pomalu bod na zápas. Zbyněk Irgl sezonu skvěle vepředu rozjel a po jeho nemoci v započatém díle pokračuje Jakub Klepiš. Tohle je favorit na titul číslo jedna. Ohrozit ho může asi jen velké litvínovské povstání. Mužstvo, kde válí nezničitelný Martin Ručinský, předvádí nejkrásnější hokej v extralize.

Nejhorší – Slavia Praha
Dlouho na tuhle příčku aspiroval Zlín, který ještě v říjnu vypadal, že slaví titul. Ale nakonec se z nejhoršího vyhrabal, teď může myslet i na první desítku a play off. Slavia je momentálně v hluboké herní depresi. Má jenom tři veterány v útoku – Bednáře, Vlasáka a Divíška, kteří jsou schopni soupeře něčím převést a dva brankáře Svobodu s Furchem, co ze všech sil zkouší hasit jeden malér za druhým. Jinak je to velká tragédie.  Co poradit trenéru Petru Novákovi, aby ukončil herní splín? Snad rychle začít číst Harryho Pottera, jenom tam se asi dá najít nějaké kouzlo…

Překvapení

Milé – Olomouc
Na Hané dělají hokej dobře! Aby držela Olomouc po polovině soutěže v klidu desítku? To čekal málokdo. Nezamávalo s ní ani, že si Třinec stáhl z hostování produktivního Erika Hrňu. Body dál sbírají extraligová překvapení Rostislav Marosz nebo Roman Rác. Parádní práce!

Nemilé – Rozhodčí
Kdyby nasekali tolik omylů doktoři v nemocnicích, tak by neléčili, ale pitvali. První půlku sezony měli muži v pruhovaném příšernou. Hráči pořádně nevědí, co se bude pískat a co ne. Zkušení Minář či Jeřábek schází.