V Hradci mají problém. Z kabiny sice rychle vymetli rozrůstající se lajdáckost a šlendriánství. Hokej Mountfieldu má zase řád, kouč Peter Draisaitl donutil neortodoxním způsobem (vyškrtnutí Kudrny ze sestavy na Slavii) všechny zainteresované zase pořádně hrabat. Dostavily se výsledky (čtyři tříbodové výhry v řadě) a v zápase na Spartě i dlouho nevídaná kvalita. Všechno do sebe začíná zapadat jako v minulé sezoně.

Tak kde je potíž? Ta nesedí přímo v kabině, nýbrž u jednacího stolu v kanceláři generálního manažera klubu Aleše Kmoníčka. Podpis na nový kontrakt dosud nedodal Tomáš Mertl – tichý klenot ambiciózního klubu.

Že je dohoda s druhým nejproduktivnějším hráčem extraligy více než žádoucí, není potřeba zdlouhavě zdůvodňovat. Mozkový trust elitní řady Mountfieldu je druhý rok hybnou pákou Draisaitlova stroje.

Kmoníček stojí před nejsložitějším úkolem v křesle generálního manažera Hradce Králové. Mezi svištícími lasy konkurentů (i ze zahraničí) musí vynaložit veškerý svůj um, taktiku a vyzrálost protřelého manažera, aby nabídl Mertlovi kontrakt: za a) který si za nadstandardní služby zaslouží, 
za b) který půjde jen stěží odmítnout.

GM Hradce je široko daleko známý tím, že jen nerad 
přihazuje desetitisíce bez rozmyslu, což je správný postoj. 
V popisu práce nemá rozhazovat a nabízet nesmyslné cifry. Musí být skrblík, ale jsou i výjimky, kdy velkorysost není 
na škodu.

A tím je přesně případ Tomáše Mertla. V osmadvaceti letech je na vrcholu sil, hokejem se chce zabezpečit a podepsat po všech stránkách výhodnou smlouvu. Měl by ji dostat.

Hvězda týdne

Tomáš Mertl (Hradec): Zápas co zápas si napříč extraligou buduje respekt. V Hradci moc dobře vědí o jeho nezastupitelnosti. Vzedmutí formy Mountfieldu má na svědomí on. Ve čtyřech vítězných zápasech si zapsal 8 bodů (5+3).

Průšvih týdne

Sparta Praha: Pět gólů od Hradce Králové se ještě dalo přejít, výbuch svalit na ojedinělý zkrat. Ale chytit 
o dva dny později šestku v Mladé Boleslavi a dvakrát protočit brankáře? To není samo sebou. Sparta má co řešit.

Výrok týdne

„Statistiky sledujete spíš vy, novináři. Já na ně koukám až po sezoně někde u moře." Šimon Hrubec, gólman Třince, po svém odpověděl na otázku, jak úporně hledí na statistická čísla během rozehrané sezony. V kolonce nul má šest čárek, nejvíc v extralize.

Tým týdne

Mladá Boleslav: Ze čtyř zápasů vytáhla plný počet dvanácti bodů a po nedávném období naprostého zmaru a zoufalství si nováčkovská parta zase štráduje do play off. V úterý zostudila i pražskou Spartu, hrdinou večera se stal jednadvacetiletý Tomáš Hyka, střelec tří branek. Boleslav je rázem na 10. místě s náskokem tří bodů na Liberec.

Hokejová extraliga - sestava týdne podle Deníku

Francouz (3, Litvínov) - Klesla (Třinec), Pláněk (2, Hradec Králové) - Mertl (2, Hradec Králové), Zohorna (2, Pardubice), Hyka (Mladá Boleslav)

Barometr formy

HC ČSOB POJIŠŤOVNA PARDUBICE - 70 %:
V první desítce kanadského bodování mají Pardubice tři borce! Že tahle ofenzivní mašina umí jezdit 
i dozadu, ukázala proti Třinci, hráči skákali do střel po hlavě a tým ukázal svoje možnosti, tohle byl výkon sezony. Porážku od Boleslavi napravila výhra na Slavii.

Hvězda týdne – Tomáš Zohorna: S koncem sezony se dostává do reprezentační formy, zase je radost na něj koukat. Během tří zápasů dal 3 góly a přidal 4 asistence. Majstrštyk!

Nečekaný hrdina – Tomáš Marcinko: Teď ho prostě musíte začít milovat. Ke své bojovnosti a tvrdosti začal přidávat i góly, trefil se v posledních dvou zápasech. Jeho práce má pro tým velký význam.

MOUNTFIELD HRADEC KRÁLOVÉ - 90 %:
Po šílenosti 0:7 s Kometou si v klubu sedli, s hráči rozebrali hrozící průšvih a hokej zase dali do kupy. Otočka výsledku s Vítkovicemi, suverénní výkon na Spartě a navrch uplácaný tříbodový sběr s Libercem. Rázem je z toho 5. místo v tabulce a relativní klid v boji o play off.

Hvězda týdne – Ondřej Kacetl: V hradecké brance stál proti Liberci pošesté v řadě coby týmová jednička. Rekordní porci času na ledě si zaslouží. Spartu otrávil třiatřiceti zákroky, činil se 
i proti Liberci. Má fazonu. Potvrdí ji v zítřejším derby?

Nečekaný hrdina – Karel Pilař: Stává se oblíbencem davů, říká si o to parádními výkony. V Hradci chtějí, aby zůstal.