V Hradci si v létě pomlaskávali, jak dobře nakoupili. Že nahromaděnou kvantitu vyměnili za kvalitu. Základní část sezony to ale zpochybnila, ne-li přímo vyvrátila.

Jak tedy vyznívá hodnocení výrazných letních nákupů? Minimálně velmi problematicky. Roman Kukumberg, nejvýraznější příchozí persona, se půl sezony soužil tak, že ho bylo fanouškům až líto. Po Novém roce se zlepšil. Zvykl si na extraligu a začal odvádět solidní služby. Ovšem borce, který brankami a přihrávkami ulehčí Mertlově jednotce, v něm trenéři dosud nenašli. Slovy čísel: 51 zápasů, 21 bodů.

Další posila – slovenský reprezentant Dávid Skokan (31/13) – byl před pár dny přeřazen k juniorskému  týmu. Důvod? Nazvěme to ztrátou trpělivosti. Už je sice zpět v kabině áčka, důvěra trenérů v jeho výkonnost je ale značně pošramocená.

Nepovedl se ani Tomáš Slovák. V prosinci po nekompromisním hodnocení spolumajitele Miroslava Schöna rozvázal kontrakt a zmizel ve švédské Elitserien.

A Collin Valcourt (29/4)? Na součet  hodně povedených zápasů by vám stačila jedna ruka.

Jasně, stává se. Ne všechno se povede. Hradec je v play off. O to přece v uplynulých měsících šlo. Na jiném místě této strany Peter Draisaitl moudře tvrdí, že měřítkem výkonnosti každého hráče je play off. Netřeba s ním polemizovat. Tržní cena hokejisty (i jeho výplata v následující sezoně či sezonách) skokově neroste díky výkonům v základní části, nýbrž zásluhou přínosu pro tým ve vyřazovacích bojích. Kdo hraje nejlepší hokej v březnu a v dubnu, je ceněný jako voda na poušti. Po takových hokejistech manažeři pasou jak teenager po prsaté spolužačce. Výše zmiňovaní mládenci by to měli mít na paměti. Jsem přesvědčený, že i oni cítí jistý dluh vůči klubu. V sérii se Spartou ho mohou splatit. 

Hvězda sezony

Pavel Francouz (Litvínov): Litvínov má Ručinského, Hübla, Petružálka, ale bez svého brankáře by na druhé místo nedosáhl ani náhodou. Francouz má i nejvyšší úspěšnost zákroků ze všech extraligových jedniček. Určitě se podívá na pražské MS.

Zklamání sezony

Jaroslav Balaštík: Kdysi vyhlášeného střelce nejdřív vymetl jeho Zlín. Skočil po něm Liberec, ale trápil se i tam. 5 gólů za celou sezonu? To pro něj dříve bývala norma na 10 zápasů. Dívalo se na něj smutně. Pokud jste si ho všimli…

Propadák sezony

HC Slavia Praha: Marnost nad marnost. Nejdřív se potýkala s běsněním svých fanoušků, kteří si nepřáli na trenérském můstku Ladislava Lubinu. Dočkali se, skončil. Ale až když tým zabředl do neskutečné výsledkové bažiny, celá extraliga se mu smála, hádali se v něm mladí a staří, na Slavii nechodili lidi. V baráži se hodně nadře, aby nespadla.

Tým sezony

HC Oceláři Třinec: Také vám přišlo, že hrají úplně jinou soutěž? Hokejový Real Madrid Česku jasně kraloval a to hrál konec sezony spíš na půl plynu. Když se Třinci někdo zranil, nečekal, až se marodka vyprázdní, ale rovnou koupil nového hráče. Klepiš, Klesla, Štefan Růžička, Roth, Polanský, Adamský, Irgl… Tohle je dream team, co jede na titul.

Sestava po základní části podle Deníku

Francouz (2, Litvínov) - Polášek (3, Sparta Praha), Kubát (3, Litvínov) - Hrňa (3, Třinec), Hlinka (3, Sparta Praha), Sýkora (3, Pardubice)