Úvodní dva víkendy sezony sice přinesly Hradci Králové slušnou sedmibodovou sbírku, ale také plno otazníků. „Mountfield hokej" už nebude? Přísný poctivý styl, jakým se tým chlubil po dvě předchozí sezony a který mu vynesl respekt napříč ligou, je uschován do trezoru? Tohle má být ta propagovaná letní změna herního schématu? Čtyři úvodní zápasy a v nich k vidění tolik hazardního počínání…

Po třetím víkendu lze konstatovat: Hradec se změnil. K dobrému. K lepšímu. Osazenstvo v kabině pochopilo, že takhle by to dál nešlo a že takový hokej lze hrát opravdu jen v prvních dnech měsíce září.

Možná přeháním, ale změnu kursu přisuzuji návratu Jiřího Vašíčka do sestavy. Tuším, že pomohl změnit myšlení mužstva, ostatním názorně ukázal, že hokej bez kompromisů pořád píše. Není náhodou, že Mountfield se výrazně proměnil už na Spartě, kde Vašíček nastoupil po týdnech „nucených prací" v Litoměřicích. Kdo z fanoušků viděl všechny předchozí večery – jak říkal po prohraném mači v Liberci kouč Peter Draisaitl – plné dětských a stupidních chyb, musel z Prahy odjíždět i přes konečnou porážku po nájezdech mile překvapen. Snad až šťasten, že se mu vrátil ten starý dobrý tým.

V O2 aréně to byla vylepšená kopie z minulých sezon. Pečlivé mužstvo při práci směrem k vlastnímu brankáři a kreativnější v jízdě vpřed. Byla to super podívaná nakonec zapečetěná  spektakulárním vystoupením nájezdníka Martina Réwaye. Ale ruku na srdce: komu to vlastně vadilo.

O dva dny  později a o kolo dál proti Brnu se očekávala podobně odpracovaná šichta, ale už také výraznější přísun bodů. Oboje se dostavilo. Výhra 3:1 byla zasloužená. I díky výtečnému Jiřímu Vašíčkovi.

Hokejová extraliga po 6. kole

Čtyři největší události v extralize

ZLÍN BEZ LEDU: Rozbilo se chlazení a je po hokeji. Černá můra většiny extraligových zimáků teď postihla Zlín. Odložit se tak musely zápasy s Pardubicemi a Olomoucí. Problém byl v tom, že prasklo potrubí a chladící kapalina vytekla ven. Tu musel Zlín nakonec objednat v zahraničí.

GÓL ZA MODROU: To se občas stane, že útočník překvapí brankáře, přejede půlku, vypálí a dá gól. Ale tady je fór jinde, Tomáš Voráček karlovarského Vladislava Habala překonal až z vlastní třetiny. Rána golfákem letěla přes celé hřiště a gólman Energie byl duchem úplně mimo. Ostuda…

LITVÍNOV: VENKU NE: Už druhý rok po sobě měl Litvínov velké plány se zápasem pod širým nebem, ale znovu od utkání na fotbalovém stadionu v Teplicích upustil. Myšlenka, že by se ale hrálo za Lužánkami v Brně ale stále žije. Mluví se o tom, že by zde Kometa chtěla hostit Spartu.

BITKA TĚŽKÝCH VAH: Na konci zápasu Vítkovic s Plzní vyzval domácí ranař David Štich ke rvačce Ryana Hollwega. Bitka dvou titánů skončila nerozhodně. Česká extraliga tak po dlouhé době byla svědkem něčeho, co se NHL snaží odbourávat – předem domluvené rvačky. Štich ale každopádně ukázal odvahu.

Hvězda týdne

Jakub Jeřábek (Plzeň): Schází české reprezentaci bek s myšlenkou? Tak tady ho máte! Z Jeřábka roste dominantní bek. Dva zápasy, 2+2, to je bilance hvězdy! Kdo ví, Rusové už možná šustí rubly…

Průšvih týdne

Tragédie na západě: Plánovali si, jak budou kousat a děsit extraligu. Realita je jiná, Karlovy Vary i s drahými hráči kráčí od porážky k porážce. Tým potápějí brankáři a celý moc nešlape.

Výrok týdne

„Chci mít k soupeři úctu. Ale takhle bídný Pardubice jsem dlouho neviděl."
Radek Duda, útočník Karlových Varů, je mistrem provokace. Jeho Energie prohrávala na východě Čech 0:4, stáhla na 3:4 ale víc nedokázala. On si pak do soupeře rýpnul…

Tým týdne

Mladá Boleslav: Nikdo neříká, že „Bolka" vydrží na prvním místě až do konce základní části. Ale začátek se jí povedl, na špici extraligy září oprávněně. Tým vyniká skvělým pohybem a mezi dravci si spokojeně vrní kápo David Výborný. Jeho parta porazila silný Liberec a spláchla Karlovy Vary. Bravo!

Hokejová extraliga - sestava týdne podle Deníku

Rittich (Mladá Boleslav) - Trončinský (2, Mladá Boleslav), Jeřábek (Plzeň) - Pacovský (Mladá Boleslav), Hübl (Litvínov), Jergl (Olomouc)

Barometr formy

HC Dynamo Pardubice - 65 %
Za prvních třicet minut  proti Karlovým Varům byste řekli, že je forma na stovce. Za druhých ale hodně klesla. Pardubice se hodně klepaly, aby udržely čtyřbrankové vedení. Pozitivní ale je, že už zvládly poslední minutu, tenhle bubák by mohl být už definitivně pryč.

Hvězda týdne – Robert Kristan: Znovu on, nelze jinak. Strážce pardubické kasy má formu jako na play off. A teď  si představte, že by mu fazóna měla ještě gradovat…

Nečekaný hrdina – Tomáš Divíšek: Veterán si říká o smlouvu na celou sezonu! V první lajně to nebylo nic moc. Ale druhá řada s letcem Svobodou a dříčem Starým? Dobrá práce.

Mountfield Hradec Králové - 80 %
Tohle je ten kousavý a neústupný Hradec! V Praze proti Spartě neměl daleko ke třem bodů, o které přišel v 57. minutě. Očekávaná Bitva s Brnem byla rozhodnuta už po první třetině. Mountfield v ní – jakožto i po většinu utkání – vypadal vážně skvěle.

Hvězda týdne – Adam Svoboda: Poprvé stál v hradecké brance na Spartě, kde ho v nájezdech třikrát vyučil ďábel Réway. S Brnem chytal znamenitě, jistě a sebevědomě. Dostal jen jednu branku z dorážky. Veterán se ještě o místo jedničky bude prát.

Nečekaný hrdina – Jiří Vašíček: Návrat do extraligy zvládl noblesně. Na Spartě skvělý, proti Brnu skoro dokonalý.