Přípravné období je zaknihováno. Výstavní produkt českého sportu – hokejová extraliga – v pátek začíná úvodním kolem. Mezi čtrnáctkou týmů je dvojice východočeských zástupců. Ani jeden nepatří mezi favority, ale oba chtějí kousat. A pořádně!

V Hradci Králové se tím ani netají. Prezident klubu Miroslav Schön vyhodil do vzduchu granát. „Máme na to hrát finále. Bronz už mám, teď chci jinou medaili," vyrazil mnohým dech.

Po jarním krachu ve čtvrtfinále play off s pozdějším triumfátorem Zlínem pod Bílou věží překopali kádr. Změny nastaly v obraně (příchod Slováka s Vašíčkem, odchod Ptáčka s Harantem), ale především v útoku.

TOP 3 největších favoritů na titul
Oceláři Třinec
Impérium ocelářského bosse Jána Modera troufale roste, stejně tak i ambice klubu. Letos jde parta kouče Kalouse po titulu. S novou arénou v zádech.

Sparta Praha
Sedm let jsou v Holešovicích bez titulu! Josef Jandač má možná poslední šanci ukázat, že tým umí dovést až na vrchol.

Kometa Brno
Kvalita v každé řadě se ještě zvyšuje s vydatnou podporou publika. Letos to může konečně vyjít.

„Už nechceme být hodným a slušným týmem. Na to jsme loni doplatili," vykřikuje spolumajitel klubu.

Proto generální manažer Aleš Kmoníček podepsal už zmíněného Vašíčka, ve spolupráci s koučem Peterem Draisaitlem přivedl kanadského tvrďáka Collina Valcourta a slovenského světáka Romana Kukumberga,

Plán je jasný: hradecká produktivita už nesmí stát jen na výjimečných schopnostech elitní Mertlovy řady.

Povede se to?

V Pardubicích jsou ve stanovování cílů mnohem opatrnější.

Žádná velkohubá gesta. Když sportovní manažer Dušan Salfický mluvil o semifinále, stejně dodal, že je to spíš tajný cíl.

Z klubu zní: Udělat šestku po základní části a pak se uvidí.

Tým oproti loňsku posílil hlavně návratem obránce Petra Čáslavy. Válel KHL, měl jet na olympiádu do Soči, jenže bývalý trenér Alois Hadamczik na něho nejspíš ztratil mobil. Logičtější důvod, proč chyběl, není.  „Když srovnám naši ligu s Ruskem, jsou tady fanoušci hodně živí. Na to se těším hodně," říká nový kapitán šestinásobného šampiona.

Že chtějí v Hradci do finále? Nad touhle otázkou se jen Čáslava usmál: „Nečtu, co tam píšou. Je to jejich věc. Já hlavně chci, aby Pardubice měly stabilní formu. V play off se pak už může stát všechno."

On, Petr Sýkora, reprezentanti Lukáš Radil s Tomášem Zohornou mají na to zase vrátit do Pardubic radost z hokeje.

První ostrý test? Ve Vítkovicích
Hradec Králové - První trasa? Ostrava. Cíl cesty? Stadion  hokejistů Vítkovic. První ostrý test v sezoně čeká na hokejisty Hradce Králové v rozlehlé aréně, která má maximální povolené rozměry kluziště. „Už se nemůžeme dočkat, až všechno začne. Naše myšlenky už směřují do Vítkovic," vyjádřil se na středeční tiskové konferenci kapitán týmu Jiří Šimánek.
Mountfield nečeká na severu Moravy snadný úvod. Spíš naopak. V 17 hodin se jim postaví do cesty jeden z uvažovaných černých koňů extraligy. Vítkovický útok zdobí šikovnost, rychlost a mladická drzost. Poněkud „dětskou" obranu vyztužil na poslední chvíli dělostřelec Lukáš Zíb. Co nabídne jako protiváhu Mountfield? „Nebudeme komplikovat jednoduché věci. Svoji sílu a konkurenceschopnost budeme hledat tam, kde jsme ji hledali minulý rok," tvrdí kouč Peter Draisaitl.

Překazí Třinci velký mejdan?
Pardubice – První kolo a hned souboj s českým Realem Madrid! Třinečtí Oceláři si mohou v Česku koupit, na koho ukáží.
Dnes otevírají svoji novou halu (18.20, ČT Sport) a Pardubice jim zkusí mejdan překazit.
„Soustředíme se jen na sebe, nás musí zajímat, jak my zahrajeme a abychom uspěli," odmítá se pardubický asistent Miloš Říha zaobírat velkými třineckými nákupy. Zbyněk Irgl, Kamil Kreps, Rostislav Klesla… Tahle nová sestava má dát zapomenout na dělostřelce Martina Růžičku i Radka Bonka. „Musíme se zaměřit na nástup do utkání, Třinec má ofenzivně laděné mužstvo a bude od první minuty útočit, i beci hrají dopředu," prozradil  něco z pardubických not pro první  bitvu sezony Říha.
Žádný zázrak se nestal, na marodce stále zůstávají Libor Pivko, Radovan Somík i Jiří Půhoný. Do branky se nejspíš postaví Robert Kristan.