Nejstarší jmenovaný má čerstvou zkušenost i s prvoligovým seniorským hokejem. Půlpán prožil na sklonku ledna vynikající víkend – v pátek si za juniory připsal hattrick a pomohl k vítězství, o den později byl nominován do A týmu.

Premiéra nemohla dopadnout lépe. V Litoměřicích se postaral o vítězný gól! „V profesionální lize jsem za dospělé nikdy nenastoupil. V životě bych si nepředstavil, že bych dal v prvním zápase gól, navíc rozhodující. Byl to skvělý pocit," ohlíží se mladší ze dvou bratrů, kteří v Hradci působí.

Oba mají úkol být součástí týmu, který vybojuje nejvyšší soutěž juniorů. „Chceme vyhrát baráž, aby tu byla extraliga," hlásí Půlpán. „Jdeme do toho na sto procent. Asi i proto se nám teď daří střílet góly," připomíná poslední dva zápasy, v nichž Hradečtí nasázeli osmadvacet branek!

Hlavně kanonáda 18:0 proti Strakonicím stála za to. „Nálada při takovém zápase je skvělá. Dáme si to, zastřílíme si, zahrajeme si hokej. Zlepšíme si sebevědomí na silnější soupeře v baráži." Tu ještě mladí hokejisté nemají jistou, ale z první pozice k ní mají blízko.

Jejich náskok na druhou Třebíč činí devět bodů, navíc má Hradec zápas k dobru. V pátek zajíždí na Vysočinu, zřejmě půjde o poslední duel, který by mohl jeho triumf zmařit. „V lize je víc dobrých soupeřů, třeba Havlíčkův Brod. Tohle bude ale asi klíčové utkání. Když vyhrajeme, tak už by to mělo být v pohodě," přitakává Půlpán.

Jak přiznává, už sleduje i potenciální soupeře pro baráž. V ní mají jistou účast PZ Kladno, Vsetín a pravděpodobně i extraligové Ústí. „Když se tam dostaneme, rozhodně to nebude procházka růžovým sadem," uvědomuje si Půlpán.

V extraligovém týmu staršího dorostu byl vyhlášen David Gančarčík. „Je to pro mě výzva do další práce. Tudíž abych více pomohl k týmovému úspěchu, tedy k play off," zmiňuje hradecký útočník hned v úvodu to nejdůležitější.

Starší dorostenci bojují ve slabší polovině extraligy, z níž si první čtyři celky zajistí vyřazovací boje. Na čelní příčce sídlí Litvínov, jehož skalp lvi dokázali v sobotu získat.

„Byl to důležitý duel, abychom se drželi v kontaktu s postupovými příčkami. Dobře jsme se připravili a nabudili. Povedl se nám začátek, dali jsme dva rychlé góly. Drželi jsme se taktiky, výborně chytal Michael Müller a také jsme začali proměňovat šance, což v minulých zápasech chybělo," shrnuje Gančarčík hlavní faktory posledního vítězství.

Jinak se Hradeckým v nadstavbě příliš nedaří, i proto musí pro postup ještě zabrat. „Ztrácíme pět bodů, což se v osmi utkáních dá dohnat. Musíme chodit do zápasů s cílem vyhrávat za tři body. Nesmíme si dovolit zbytečně ztrácet," motivuje na dálku spoluhráče.

Hradec nescházel v play off v žádné sezoně od vzniku kategorie staršího dorostu. Současné ročníky na protažení této série mají, což by rád potvrdil i Gančarčík. „V tréninku pracujeme hlavně na obraně, disciplíně a důrazu v zakončení. Máme dobrou partu, která chce do play off."

Členem této  party je i brankář Patrik Červený. Ten byl vyhlášen hvězdou měsíce v mladším dorostu, ale v poslední době dostává hodně času i mezi staršími hráči. „Jsem v Hradci na hostování, chtěl bych se všem ukázat."

Gólman ročníku 1997 nastoupil v lednu za starší dorost ke třem duelům. Možná by se rád nechal inspirovat příběhem Františka Veselého, který byl loni v podobné pozici a o kategorii výš se stal hlavním článkem semifinálového tažení. „My se do play off nejdříve musíme dostat," zmiňuje Červený.

Hradecký brankář se ocitl v zajímavé situaci při zápase na Slavii. Proti němu se totiž postavil jmenovec. Útočník Patrik Červený mu dal dva góly. „Delší dobu se trochu známe, před zápasem jsme prohodili pár slov. On byl v utkání lepší," uznává gólman.

Mladší dorostence v průběhu sezony trápí marodka, řada utkání byla odložena. „Je to nepříjemné. Třeba když vyhrajete, tak se cítíte na další zápas. Místo toho přijde dlouhá pauza a musíte toho zase víc natrénovat," mrzí Červeného.

Brankář také srovnává kvality jednotlivých kategorií. „Do staršího dorostu to není takový skok jako třeba z osmé třídy do mladšího dorostu. V něm vím, že nějaký střelec mi gól nedá, kdežto tady už to jsou jiné rány. Je to rychlejší a náročnější na psychiku," uzavírá Patrik Červený.

Martin Voltr