O Spengler Cupu, na který letos dostal pozvánku hradecký Mountfield, by Josef Marha mohl vypravovat hodiny. Dvanáctkrát se ho v dresu domácího Davosu zúčastnil. Nejstarší hokejový turnaj na světě třikrát vyhrál, sedmkrát byl ve finále! Moc dobře ví, o co se jedná.

„Je to strašně náročná akce. A nesmírně prestižní," říká bývalý útočník a odchovanec hradeckého hokeje, který je v Davosu je modlou.

Jaké pocty se pozvánkou na Spengler Cup dostalo Hradci Králové?
Veliké. V Davosu si mužstva vybírají, není to jen tak. Je to vážně velká pocta.

Co se vám vybaví, když se řekne Spengler Cup?
S Davosem jsem ho hrál dvanáctkrát a na vlastní kůži poznal, jak strašně náročný turnaj to je. Celkově je to super akce, pro samotné hráče úžasná věc. V kariéře hokejisty nezapomenutelná a  nesmírně prestižní.

Je turnaj výjimečný i svojí atmosférou? Nejen zápasy domácího týmu jsou vyprodané…
Podle mých zkušeností je vyprodáno už teď. Každý lístky kupuje s předstihem, nebo si je blokuje dopředu. Atmosféra je dokonalá, strhující. Pohltí tě.

Na jakou z oněch dvanácti účastí nezapomenete?
To se takhle nedá. Za dobu mého působení v Davosu jsme sedmkrát hráli finále, třikrát vyhráli. Zážitků bylo strašně moc.

Jaká jsou specifika Spengler Cupu?
Především je to prestižní turnaj, na kterém se hraje výborný hokej. Jede se nahoru dolů, lítá se tam. Třeba v Česku lidé Spengler Cup znají, ale ve světě má mnohem větší zvuk. Přenosy se promítají do téměř třiceti zemí světa. Samozřejmě se vysílá i v Kanadě. Když se ve světě řekne Spengler Cup, má to obrovský zvuk.

Davos leží ve vysoké nadmořské výšce. Jakoby se hokej hrál na Sněžce. Vy jste na to byli zvyklí, ale co ostatní mužstva? Je to pro ně problém?
Podle mého to první tři dny nehraje vůbec žádnou roli, pak se ale problémy mohou dostavit. Ale je to hodně individuální. Každý to vstřebává jinak. Do Davosu jsem vždycky přijel po dvou měsících v Čechách, ale výška na mě moc nepůsobila. Nevím, možná si tělo za ty roky přivyklo a dovedlo se rychle aklimatizovat. Davos leží v 1600 metrech nad mořem. Kdyby se hrálo třeba v dvoukilometrové výšce, už to bylo hodně znát. Je to ale jen můj názor.

Co turnaj znamená pro samotné město?
Prestiž a čest! Potkávají se tam různé celky z nejkvalitnějších evropských soutěží, k tomu Kanada složená z toho nejlepšího v Evropě. Každé mužstvo se může podle pravidel posílit o čtyři až pět dalších hráčů. Pro samotný Davos je to svátek, ale pro hráče je to strašně náročné.

Rozumím, hraje se téměř každý den.
Klidně se může stát, že odehrajete pět zápasů v pěti dnech, což je hodně tvrdý a vyčerpávající. Nám se to stalo v sezoně, kdy byla stávka v NHL. Byl to skvělý turnaj, který mi v paměti utkvěl asi nejvíce. Měli jsme fantastický mančaft, v kabině seděl Kane, Eriksson… Ve finále jsme hráli proti nabušenému výběru Kanady a oni nás přeběhli jak zamrzlou řeku. Měli den volna, my ne. Bylo to znát.

Počítá se v Davosu vítězství ve Spengler Cupu víc než titul ve švýcarské lize?
Posledních patnáct let se tam nebere nic jiného než finále. Ať ve Spengleru, nebo v lize. Pořád jsi pod tlakem. Fanoušci chtějí jen úspěch. Očekávají ho. Ale když prohraješ, tak prohraješ.  Nedělají z toho tragédii. Berou to tak, že život jde dál. V tomhle jsou suproví. A nakonec mají pravdu.

Jakou šanci na úspěch má Hradec?
Každý může udělat úspěch. Je to hodně o prvním zápase, chytneš se a jedeš. Ale je potřeba si uvědomit, že jde vážně o hodně náročný turnaj. Chytneš pět zápasů v řadě, je to tvrdá makačka. Zápasy se hrají do jedenácti večer, druhý den ve tři odpoledne hraješ, do toho blbě spíš. Není to sranda.

V Davosu si vás za dvanáct odfáraných let obrovsky váží. Loni jste byl při Spengler Cupu dokonce asistentem hlavního kouče Arno del Curta. Co kdybyste ještě nazul brusle a vrátil se na Spengler Cup coby hráč Hradce Králové?
(rozesměje se) Ne, to neklapne. S Arnem jsme velcí kamarádi, učím se od něj, sbírám zkušenosti. V Davosu jsem dvanáct let hrál, a ne zrovna druhý housle. Ve městě znám snad každého. Pokud na sebe Hradec s Davosem narazí, budu zase stát na domácí střídačce. Jako poslední dva roky.