Po Pavlu Pazourkovi převzal fungující organismus, který hodlá ještě zesílit. „Když sestavíme kvalitní třetí řadu, tak budeme mít dobrou sezonu. Je to ten nejklíčovější úkol,“ uvědomuje si JIŘÍ MIČKA, nový hlavní trenér prvoligových hokejistů HC VCES Hradec Králové.

Jak se cítíte v nové roli?
(usmívá se) Stejně jako asistent. Nic se nezměnilo. Uvidíme, až začne předzávodní období a první přáteláky. To už dojde i k nějaké nervozitě. Pocity budou horší.

Jak jste snášel období, kdy jste nevěděl, jestli tým převezmete v pozici hlavního trenéra?
Ve hře bylo více trenérů, více variant. Nějaké signály, že by to mohlo dopadnout, jsem měl. Ale spíš jsem to bral tak, že co se má stát, se stane.

Je to významný posun ve vaší kariéře?
Určitě. Aktivně trénuju už patnáct let. Tak jsem rád, že k tomu nyní došlo.

Hradec má po dlouhé době trenéra, jenž má ke klubu úzký vztah. Vždyť už jste na jednom místě sedm roků.
Hlavně jsme na to dva. Jirka Slabý (asistent trenéra – pozn. red.) v Hradci už také dlouho působí. Myslím si, že je to dobře. Hradec mi přirostl k srdci. Hráče znám, Jirka je poznává. Mám dojem, že i kluci to uvítali. Vím, co na koho platí. Můžeme pokračovat v dobré práci, kterou zde odvedl Pavel Pazourek.

Už jste o tom sám začal. Považujete za výhodu, že mužstvo detailně znáte?
Ze své pozice to cítím jako obrovskou výhodu. Tenhle tým je specifický. Jsou tady vynikající hráči, pak průměrní. Dá se říct, že v prvních dvou pětkách máme centry (Roubík, Koudelka – pozn. red.), kteří patří mezi čtveřici nejlepších v celé soutěži. Proto je důležité s nimi vycházet. Jelikož je dlouho znám, tak s tím nemám problém. Navíc s nimi můžu na rovinu řešit plno věcí.

Na střídačce vás jen máloco dovedlo rozpálit. Dokážete hráče seřvat?
(směje se) V tom problém nebude. Když chci, tak dokážu být hodně tvrdý.

I v přípravě?
Vždyť jsme vlastně teprve začali. Pospolu jsme třetí týden. Víceméně děláme všeobecnou sílu a vytrvalost, v červnu pak přejdeme do rychlosti a dynamiky. V přípravě máme 29 hráčů, což si myslím, že je tak akorát. Doufám, že mužstvo ještě doplníme, abychom měli tři silné pětky.

Jako největší posily se jeví obránce Matějíček a útočník Ondřej Hruška.
Příchod Matějíčka se ještě řeší s Vrchlabím. Jirka s námi normálně trénuje. Pokud všechno klapne, tak by pro nás měl být velkou posilou. Co se týče Ondry Hrušky, tak s ním počítám do třetí pětky. Ta by letos měla být velmi kvalitní. Nebo to aspoň chceme. Ondra ví, že tady není do počtu. Chceme, aby byl jedním z tahounů.

Chápu to tak, že stěžejním úkolem vaší práce bude sestavit silnou třetí řadu?
Je to nejklíčovější úkol. Když sestavíme řadu, která bude mít sílu a bude tlačit na dvě řady nad ní, tak si můžeme dovolit ušetřit peníze a ve čtvrté řadě dát šanci juniorům. Když se nám to podaří, tak bude dobrá sezona.

Počítáte s Martinem Filipem?
Martin v Hradci skončil a hledá si angažmá.

Někteří hráči hrají extraligu in-line hokeje (Koudelka, Kubišta). Nebojíte se, že se zraní?
Oni už to hrají více roků. Vědí, co si mohou dovolit. A Martin Koudelka, čím více se bude hýbat, tím líp.