Z čela se jim řine pot nejen po tvrdé letní dřině, ale i poté, co se dozvěděli, že se v Hradci bude hrát extraliga. Najednou je osud mnoha Královských lvů, pro něž na východě Čech nezbude místo, zahalený do neprostupné mlhy.

Kde budu hrát? Najdu odpovídají štaci? Uživím rodinu?

„Je to velmi nepříjemná situace," přiznává Martin Vágner jeden z nejzkušenějších hradeckých hráčů, ale i ten, který by se mohl vklínit do kádru HC Mountfield.

Jak vnímáte situaci, která momentálně nastala?
Je to tak padesát na padesát. Na jedné straně je tady možnost zahrát si extraligu. Na druhou stranu Budějovice mají kádr postavený a z velké části hotový. Spíš to vypadá, že si budeme muset shánět nová angažmá.

Panuje nyní v kabině „blbá" nálada?
Jsou tam smíšené pocity a určitě převládají ty negativní. Spousta z nás totiž podepsala nové smlouvy.

A shánět novou práci na konci června, také není žádný med.
Je to těžký. Během letní přípravy se kádry jednotlivých celků tvoří, nebo už jsou utvořeny. Někam volat a ptát se, jestli tam není volno, je dost nepříjemný. Můžete počkat do půlky sezony a čekat až se někdo ozve, ale to není ideální řešení.

Jste jeden z hokejistů, který by mohl mít reálnou šanci probojovat se do sestavy Mountfieldu. Podstoupíte riziko, že to třeba nevyjde a vy budete na konci srpna bez angažmá?
Budu si to muset pořádně rozmyslet. Ideální by bylo, kdyby se licence podařilo převést někam poblíž. To by pro spoustu hráčů bylo vysvobození.

Byl byste ochotný se stěhovat třeba na druhý konec republiky?
Jsem profík a pokud mám někde smlouvu, tak to pro mě nemůže být problém. Ale o mě až tak nejde. Já nemám rodinu ani děti. Co ovšem mají povídat kluci, kteří mají malá děcka a chtějí být doma s manželkou. Dostat se pak domů jednou za týden, nebo za čtrnáct, není moc příjemný.

Předseda představenstva HC Mountfield Miroslav Schön plánuje, že by do přípravy šli všichni hráči. Celkem třiapadesát hokejistů. Dokážete si to představit?
Je to zajímavá myšlenka… Nevím, jakou mají představu. Jestli chtějí udělat dva mančafty a odehrát to stylem jako v Kanadě, kde se hrají modelová utkání a z něho si vyberou hráče.

V Budějovicích jste před sedmi lety hrál. Víte, jak se na stěhování tváří jihočeští hokejisté?
Osobně s nikým v kontaktu nejsem, ale někteří kluci z kabiny ano. Vyptávají se jich na bydlení a další praktické věci. Najednou jsou v situaci, kdy musí shánět barák, nebo byt, a postupně sem přesunout celou rodinu. Nás to čeká možná taky.