Nabubřelé? Neomalené? Zbytečně odvážné? Možná. Ale především sympatické! V Hradci nechtějí být jedněmi z mnoha. Naopak. Chtějí dosáhnout úspěchu a za tím si tvrdohlavě jdou.

„Hokej je dnes čím dal rychlejší a modernější, jediná cesta je tedy neustále se zlepšovat. A my chceme být lepší než minulý rok! V přípravě musíme doladit některé věci, ty zásadní ale do příští sezony měnit nebudeme," říká na klubových stránkách německý trenér Peter Draisaitl.

Co znamená „být lepší"?

Hradec loni skončil ve čtvrtfinále play off, kde podlehl budoucím extraligovým šampiónům ze Zlína 2:4 na zápasy, přičemž v sérii třikrát padl v prodloužení. V základní části se umístil na pátém místě, tři měsíce však z druhé pozice naháněl suverénní Spartu Praha.

Klubové generalitě to ale nestačí. Ta touží po medaili.

„Bylo by alibistické jako cíl si stanovit pouze přímý postup do čtvrtfinále. Naše ambice pro sezonu 2014/15 musí být jednoznačně vyšší. Je to minimálně účast v semifinále a zisk jedné z medailí. A přiznávám, že bych se nerad spokojil s bronzovou," vypálil kouli z kanonu Miroslav Schön, prezident Mountfieldu HK.

Co na to fanoušci? Jsou samozřejmě nadšení. Slova Schöna jim zní v uších jako rajská hudba. Klub chce být lepší, to příznivci pokaždé ocení.

„Skvělá slova od pana Schöna, žádné alibistické cíle, prostě chceme semifinále, tak to řekneme," píše jeden z diskutérů na klubovém webu. A další se k němu přidávají. „Odvážný vyjádření, smělý cíle, to mám rád. Pro hráče to bude těžký, ale musej se s tím umět srovnat. Fanoušci jim nepochybně pomůžou. Doufám, že s takhle jasně definovaným bojem o nejvyšší příčky nám návštěvnost zas o něco stoupne."

V Hradci pilně pracují na posílení kabiny. Ještě před letní přípravou ohlásili příchod  dvou kvalitních zadáků – Tomáše Slováka z Plzně a Jiřího Vašíčka z Pardubic. Do útoku se povedlo nalákat slovenského reprezentanta Dávida Skokana, účastníka nedávno skončeného mistrovství světa v Bělorusku a bývalého hráče pražské Slavie. Nové kontrakty podepsali útočníci Jaroslav Kudrna a Tomáš Pospíšil.

V zákulisí se mluví o příchodu dalšího Slováka, urostlého centra Tomáše Marcinka. Podle informací Deníku byla dohoda na spadnutí, ale mistr slovenské extraligy s Košicemi nakonec do Hradce nezamíří.

Hledání druhého produktivního centra, po kterém kouč Peter Draisaitl mocně touží, pokračuje.

„Náš klub je finančně stabilizovaný a ihned po skončení loňské sezony jsme nakoupili celou řadu posil plně v souladu s představami trenéra Draisaitla. Posílili jsme a v průběhu letních měsíců ještě posílíme," plánuje Schön.

V Hradci se maká na nutných úpravách stadionu. Namontovány budou nové mantinely, zhruba o 75 centimetrů se zúží kluziště, aby mělo rozměry požadované mezinárodní hokejovou federací a mohly se na něm hrát i mezistátní zápasy. Mantinely budou odnímatelné, takže v hale se bude moci hrát i basketbal, volejbal nebo tenis. Rekonstrukcí prochází chladicí systém, hráči od nové sezony nebudou hrát na oraništi.

Nová kabina vyroste pro rozhodčí (v prostoru za střídačkami). Hráčské boxy se také rozšíří, nové střídačky budou dál od sebe a ta domácí bude nově dál od kotle.

Stavební práce by měly skončit v srpnu. V době, kdy se bude blížit začátek útoku Mountfieldu HK na jednu z extraligových medailí.

Proč by Mountfield (ne)měl plány splnit
Hradec ZÍSKÁ medaili, protože…1. Silný kádr – Elitní řada zůstává pohromadě. Trio Šimánek, Mertl, Kudrna bude i dál pneumatickým kladivem Hradce Králové. V brance spolehlivý a především neustále se lepšící Pavel Kantor. Obrana? To je chlouba Mountfieldu! V létě „vytuněná" o Tomáše Slováka, Jiřího Vašíčka a mladíky Stanislava Dietze a Reného Piegla.
2. Trenérská kvalita – Stálo to trochu přemlouvání, ale i asistent Jiří Kučera podepsal nový kontrakt. Jeho šéf  Peter Draisaitl ho má v šuplíku už od zimy. Bývalí rivalové z reprezentací Německa a České republiky si kápli do noty. Německý kouč razí disciplínu a systém, kapitán mistrů světa z roku 1996 se vyžívá v taktických věcech. Ideální mix.
3. Euforie – V Hradci se během první extraligové sezony servírovaly hodnotné zážitky, fanoušci si užívali hokejové kvality, rodiče s dětmi se vraceli kvůli neopakovatelné atmosféře. Nadšení je ve vzduchu stále cítit. Klub minimálně zvedl ceny permanentek a navrch přihodil velkolepé plány. Na to fanoušci slyší.

Hradec NEZÍSKÁ medaili, protože…1. Druhý centr – Pokud chce Hradec uspět v play off, musí mít silného druhého středního útočníka. A to zatím nemá. Námluvy s Tomášem Marcinkem prý ztroskotaly.
2. Druhý rok je těžší – První sezonu po příchodu z Českých Budějovic  žil klub z euforie, na sportovním poli se povedlo skoro vše. Hradecké hokejové povstání překrylo i dílčí nedostatky. Druhý rok bývá z pravidla těžší. Kvalita kádru se ukáže v plné nahotě. Obstojí Hradec?