Hradec Králové

Je to třináct měsíců, kdy hokejový Hradec zničil v derby Pardubice 6:0. Byla to potupa, jenže také odraz reality, důkaz rozdílné kvality obou mančaftů z východních Čech.

V regionálním Deníku tehdy vyšel komentář s titulkem Hradec je jiná liga. Nyní přišel čas na jeho pokračování, na díl druhý.

V nedělním duelu v Pardubicích, kde hosté zvítězili 4:1, se totiž znovu ukázalo, že Mountfield je na jiném levelu než Dynamo. Jasně, ono o tom vypovídá i postavení v tabulce, ale na druhou stranu se říká, že derby nemá favorita. Tentokrát však klišé týkající se střetů místních rivalů neplatilo.

Samozřejmě, Pardubičtí mohou lkát nad nepřízní osudu, v zápase nastřelil dvakrát brankovou konstrukci. Dlouho drželi vyrovnaný stav, opticky to vypadalo, že mohou uspět. Že mohou zopakovat první derby v této sezoně, v němž vyhráli.

Byl to však jen šálivý pocit. Mountfield přidal a rázem bylo jasné, kdo bude vítězem. Rozdíl byl patrný, i když má hradecký kouč Tomáš Martinec na marodce šest útočníků, s nimiž v drtivé většině počítá do základní sestavy.

Ani to Pardubicím nepomohlo. Jejich prapodivně polepený tým bez vazeb i hierarchie byl až druhý.

Pardubice

Pardubičtí dobře věděli, že lépe postavený Hradec nebude chtít ztratit i druhé derby této sezony. Jenže v současné situaci Dynamo potřebuje porazit kohokoliv. Jen už zastavit dlouhou sérii proher. Naděje, že by se to mohlo povést právě v derby, žila minimálně dvě třetiny. Začátek Pardubicím vyšel. Rychlý gól Kusého a nadějný výkon celého čtvrtého útoku ovšem nepotvrdily další zásahy. Šance Pardubičtí měli, v úvodní části druhé třetiny už málem procpali puk za Maxwella. Tomu tentokrát duel proti bývalému zaměstnavateli vyšel. Navýšení pardubického vedení nepřišlo, místo toho šlápl Hradec na plyn.

Ve třetí třetině už se to na Dynamo sypalo. Začalo to rychle zrušenou přesilovkou a druhým gólem v jejich síti, pokračovalo delší pasáží hry v oslabení a končilo nezvládnutou power play. Pardubicím zkrátka chybělo od každého něco - proměněná šance, jistější zákrok brankáře Hamerlíka v kritických momentech, více sil pro závěrečný nápor a případné drama na konci utkání… Trenér Ladislav Lubina sliboval práci. A té bude nejen v této reprezentační pauze opravdu hodně.