Hradec do extraligového utkání proti Kladnu vyslal teprve 15 let a 327 dní starého útočníka Adama Novotného. Ten se tak stal nejmladším hráčem, který za Mountfield v nejvyšší soutěži naskočil a šestým nejmladším hokejistou vůbec.

Většina fanoušků obou týmů se navíc těšila na souboj Radka Smoleňáka proti bývalým spoluhráčům. Vždyť šestatřicetiletý pardál strávil na východě Čech posledních šest let. Lvy dovedl k extraligovému stříbru, druhému místu v Lize mistrů i zisku Prezidentského poháru.

První třetina však rodákovi z Kladna, který se po dvanácti letech vrátil domů, nevyšla podle představ. Rozhodčí Pražák se Sýkorou ho během úvodní dvacetiminutovky dvakrát poslali na trestnou lavici.

Paradoxně při prvním jeho trestu se Rytíři radovali ze vstřelené branky, v oslabení puk dostal za záda Kiviaha Plekanec. Hostující lavička si však vzala trenérskou výzvu, se kterou byla úspěšná. Domácí kapitán totiž podle všeho zabránil brankáři v zákroku. Poté už byl nebezpečnější Mountfield, ale šance Chalupy a Šťastného zneškodnil Bow.

Do druhé periody nevstoupili svěřenci trenéra Martince vůbec dobře a po slepených brankách Procházky a Tralmakse rychle prohrávali 0:2. Jenže na začátku 27. minuty přišla velká chvíle mladíka Novotného, který se úspěšnou dorážkou do odkryté sítě zapsal do extraligové historie.

A když v jednatřicáté minutě překvapil Bowa z nulového úhlu nejlepší hradecký střelec Okuliar, začínalo se od nuly.

Kladno šlo znovu do vedení, na začátku poslední třetiny využil početní výhodu Tralmaks. Ale ani to hosty nesložilo. O chvíli později totiž z dorážky srovnal Zachar. V závěru mohl nejprve v oslabení rozhodnout Perret, ale Bowa z úniku nepřekonal. Na druhé straně se do stoprocentní šance dostal Smoleňák, jenže Kiviaho jeho bekhendový pokus skvěle vyrazil.

V prodloužení to dlouho vypadalo, že branka nepadne. Až v čase 64:47 zleva najel do brankoviště Lalancette a forhendem šikovně puk zasunul za bezmocného Bowa.

Hradec tak uzmul poprvé v sezoně bonusový bod a může se chystat na nedělní derby proti Pardubicím.

Kladno – Hradec Králové 3:4 po p.p.

Fakta – branky a nahrávky: 23. M. Procházka, 24. Tralmaks (Klepiš, Jarůšek), 44. Tralmaks (Ticháček, Plekanec) – 27. Novotný (Pilař, Freibergs), 31. Okuliar (Šťastný, Freibergs), 47. Zachar (R. Pavlík, F. Pavlík), 65. Lalancette (Blain, Okuliar). Rozhodčí: Pražák, Sýkora – Ondráček, Thuma. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:0. Diváci: 2641. Třetiny: 0:0, 2:2, 1:1 – 0:1.

Rytíři Kladno: Bow – Dotchin, Hejda, Ticháček, Martenet, Veber, Slováček, Babka – Sideroff, Plekanec, Frolík – Tralmaks, Klepiš, Jarůšek – Bláha, Pytlík, Strnad – Procházka, Smoleňák. Trenér: Vejvoda.

Mountfield HK: Kiviaho – Jank, Blain, Kalina, F. Pavlík, Pavelka, Freibergs, Marcel – R. Pavlík, Zachar, Šťastný – Okuliar, Tamáši, Jasper – Perret, Lalancette, Jergl – Chalupa, Pilař, Novotný. Trenér: T. Martinec.