Je to štace, která mu byla ušita na míru. V Mladé Boleslavi je doma, pochvaluje si spolupráci s Františkem Výborným a sní o extralize. „Ale prvořadé je přejít přes play off do baráže," uvědomuje si Jiří Slabý, asistent trenéra v Bruslařském klubu majitele Radima Vrbaty.

Právě on si ho v létě stáhl z Hradce Králové, kde Slabý trénoval osm let. Poslední tři roky jako asistent Jiřího Mičky u A týmu. „Je to špatný, co se tam teď děje," smutně prohodí.

Dnes se s Mladou Boleslaví do Hradce vrátí k utkání 47. kola (18.00). Domácím půjde o zachování naděje na play off, hostům o první místo v první lize.

Boleslav vede tabulku s náskokem jednoho bodu před Olomoucí. Jak moc vám záleží na tom, abyste skončili základní část vyhráli?
Hodně. Už z toho hlediska, že jsme byli celou sezonu první.

Pokud by to vyšlo, v play off byste nenarazili na Olomouc ani Ústí nad Labem. Cestu do baráže byste měli volnější, že?
Je to také jeden z důvodů, proč chceme základní část vyhrát. Na druhou stranu o soupeřích až tolik nepřemýšlíme. Pokud zahrajeme na svoje možnosti, měli bychom si poradit s každým. I když víme, že jednoduché to nebude, o čemž jsme se přesvědčili v Olomouci nebo třeba v Hradci Králové.

Byl by samotný postup do baráže hodnocený jako úspěch. Nebo je cílem návrat do extraligy?
Metou je baráž. Co bude dál, se teprve uvidí. Ještě tam nejsme. Prvořadé je přejít přes play off.

Na lavičce stojíte po boku trenérského matadora Františka Výborného. Jak si pochvalujete spolupráci?
Je to paráda. I v mém věku je to pro mě škola. V hokejovém životě dokázal Franta spoustu věcí. Je skvělé ho pozorovat při práci.

Co na něm tak obdivujete?
Má naprosto jasno, co chce. Je přesvědčený o své práci. Věří jí, věří sobě, svým kvalitám. Když má nějaký trenér hluché období a nedaří se mu, přemýšlí, co by změnil, co dělá špatně. Franta ne, on věří tomu, co dělá. Nikdy nepochybuje.

Kapitánem mužstva je jeho syn David. Nevytváří to v mužstvu třecí plochy?
Vůbec ne. (důrazně) David je skvělý hráč a výborný člověk. Nepřipadá v úvahu, aby kvůli tomu vznikaly konflikty. Když se mu něco nepovede, tak dostane vyčiněno jako kdokoliv jiný. Každému bych přál mít Davida v mužstvu. Upřímně říkám, že lepšího hráče jsem nikdy netrénoval.

V kádru máte také Martina Koudelku, s kterým jste toho hodně zažil v Hradci Králové. Získal po přestupu novou motivaci?
Je tady v jiné roli a svědčí mu to. Podává parádní výkony, je jedním z lídrů mužstva. Jsem rád, že se  mu daří a že není jenom do počtu. Je na něm znát, že chce hrát baráž a poprat se o extraligu.

V Hradci byl uznávaným dlouholetým šéfem kabiny, měl přímo dominantní roli. Jak přijal fakt, že v Boleslavi už není takovým lídrem?
Je rád.  Líbí se mu, že je trochu bokem a může se soustředit jen na hokej. V Hradci řešil jiné problémy, byl kapitánem a to ho odvádělo od výkonu.

Co vůbec říkáte na výsledky Hradce?
Je to špatný. Podle mě je to důsledek toho, co se tam za poslední roky odehrálo. Hokejový bůh je trestá za akce, které tam proběhly. Ať už při utkání s Jihlavou (fanoušky byl vystrojen symbolický pohřeb hradeckého hokeje) nebo po zápase s Chrudimí v sezoně 2009/10, kdy si fanoušci nevážili toho, co se v Hradci vybudovalo. Všechno klapalo a naprosto uměle se do toho zasáhlo. A tohle jsou dozvuky.

V prodeji bude limitovaná edice triček

O zpestření středečního pro hradecké hokejisty ligového taháku, kdy se od 18 hodin postaví proti vedoucímu celku z Mladé Boleslavi, informovalo marketingové oddělení klubu. O co se jedná? Ve fanshopu na zimním stadionu bude během utkání se Středočechy v prodeji speciální limitovaná edice triček s logem klubu, a to za mimořádnou cenu 169 korun.