Celek složený z Kanaďanů působících v Evropě byl lepší. To je první poznatek. Druhý souvisí s rozhodčími. Mountfield se nedokázal vyrovnat s přísným posuzováním faulů – především těch napáchaných hokejkou. V Česku se totiž takhle nepíská…

Proto dostal tři z pět branek v oslabení a jednu při hře čtyř proti čtyřem.

„Dost nás to překvapilo, protože jsme se ptali i místních funkcionářů, zda se takto píská i ve švýcarské lize, ale tvrdili, že ne. Rozhodčí tady nasadili přísný metr a lze říci, že se vylučovalo za každou maličkost. Ale možná i kvůli úbytku sil tam ty drobné fauly byly a rozhodčí je tady prostě trestali," okomentoval trenér Hradce Václav Sýkora.

„Trend v Čechách není stejný. Tady trestají každý zákrok hokejkou. A přizpůsobit se nejde lusknutím prstu," přiznal útočník Rudolf Červený.

Kanada právě při přesilovkách rozhodla. V první třetině v nich dala dva góly a tento náskok vlastně držela bez problémů až do konce. „Ten trend je na mezinárodní scéně i třeba na mistrovství světa přísný. A je fakt, že hlavně držení, hákování či sekání se hodně trestá, ale myslím, že tady to byl až extrém," upozornil kouč Sýkora.

Jeho tým tedy nakonec skončil ve čtvrtfinále. Vyhrál jedno utkání ze tří. Právě kvůli poslední porážce označil Sýkora celkový dojem z vystoupení svých svěřenců v Davosu za rozpačitý. „Ale myslím, že jsme tady odehráli z těch tří dva velmi dobré zápasy, z nichž jsem měl velmi pozitivní dojmy. Hráli jsme aktivní hokej a podle ohlasů se náš hokej líbil. Doufáme, že jsme tady udělali natolik dobrý dojem, že by ta nabídka na účast v turnaji mohla zase přijít," řekl trenér.

Picard zůstává, má zazářit v play off

Ukázal, že může být přínosem. Jeho rvavost a důraz využije Mountfield i ve zbytku sezony. Kanadský útočník Alex Picard uspěl na měsíční zkoušce a v týmu hradeckých hokejistů zůstane až do konce sezony. „Předběžně ale mají obě strany zájem i pro následující ročník. To bude případně předmětem jednání až v závěru sezony. Bude také samozřejmě záležet na výkonech Alexe, zejména pak v play off," řekl klubovému webu generální manažer Aleš Kmoníček. Picard se předvedl i na Spengler Cupu, také ve Švýcarsku demonstroval, že dobře zapadl do formace s dalšími tvrďáky Richardem Jarůškem a Michalem Dragounem. „Byli jsme s Alexem spokojení, podobný typ důrazného hráče potřebujeme. Hodně si od něj slibujeme zejména v play off," ocenil posilu manažer.  

(fej, čtk)