Gól osmnáctiletého zelenáče se stal zásadní chvílí prvního semifinále play off extraligy v hradecké historii. Bohužel, nedal ho nikdo z hráčů Mountfieldu, nýbrž brněnský mladík Nečas. Kometa proto vstoupila do série vítězně.

Gólman Rybár byl zásadním mužem prvních dvou třetin. Brno se totiž lépe pohybovalo, mělo více šancí. Například v 9. minutě ujeli brněnští Vojtěch Němec s Haščákem, první jmenovaný měl obrovskou šanci, ale hradecký brankář skvěle vykopl pravý beton a zastavil puk mířící do sítě.

„Naznačil jsem střelu, poslal jsem puk Vojtovi. Dobře to chytil brankář. Nebylo to lehké, Hradec hrál velmi zodpovědně," vykládal útočník Marcel Haščák.

Hradec se pomalu přesouval do módu zvaného play off. Kometa byla svižnější, přesto ani domácí nebyli bez gólových příležitostí. Ty však nepřišly ve chvílích, kdy měl Mountfield dlouhou přesilovku.

V 18. minutě Vojtěch Němec, což není rozhodně bezohledný rabiát, nabral domácího centra Džerinše a dostal trest na pět minut plus do konce utkání. Lotyšský útočník stejně jako jeho brněnský sok už do zápasu nezasáhl, lékaři mu diagnostikovali otřes mozku.

V dlouhé početní výhodě se však hráči Mountfieldu do příležitostí neprosadili, přesto na začátku druhé třetiny mohli urvat vedeni. Asi nejvýraznější možnost měl americký zadák Newton, jenže Čiliak skvěle zastavil jeho střelu lapačkou.

Pak však přišly chvíle Komety, která byla o dost lepší. V hradecké bráně ale stál Rybár, stejně jako v celé základní části a ve čtvrtfinále proti Litvínovu (s výjimkou chyby v prvním duelu) klíčová postava východočeského týmu.

Obrovské šance měly hlavní hvězdy brněnského celku. Jenže Rybár nepustil do sítě pokus zkušeného Erata ani exreprezentanta Kvapila. Pět vteřin před koncem druhé třetiny se navíc nenechal přelstít drzým manévrem útočníka Vincoura.

„Museli jsme myslet na zadní vrátka. Kometa byla hodně nebezpečná, čekala na naše zaváhání," popisoval zadák René Vydarený.

Brněnské úsilí se projevilo ve 43. minutě. Bojovník Mallet se vydal za dlouhou přihrávkou, vrátil puk před bránu a osmnáctiletý supertalent Nečas poslal kotouč do brány. Do sítě ho dostal napůl hokejkou, napůl bruslí. Rozhodčí se podívali na videozáznam a gól uznali. Bylo to korektní rozhodnutí.

Hradec se sice snažil, ale vyrovnat už nedokázal, navíc dostal gól v power play. Proto je Brno ve výhodě.

Hradec Králové Brno 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)

Fakta - branky a asistence: 43. Nečas (Mallet), 60. Kvapil. Rozhodčí: Hodek, Kubičík – Lederer, Gebauer. Vyloučení: 1:1, navíc V. Němec (Brno) 5 min. + OK. Bez využití. Diváci: 6719. Stav série: 0:1.
Mountfield HK: Rybár - Gregorc, Dietz, Štajnoch, Newton, Pláněk, Vydarený, Čáp - J. Bednář, Kukumberg, Dej - Jarůšek, Džerinš, Picard - Köhler, T. Knotek, Šimánek - Nedvídek, Dragoun, R. Pavlík.
HC Kometa Brno: Čiliak - O. Němec, J. Krejčík, Kováčik, Gulaši, Bartejs, Malec, F. Král - M. Erat, Hruška, M. Kvapil - Haščák, V. Němec, Zaťovič - H. Zohorna, Nečas, Mallet - Vincour, Čermák, Dočekal - Brabenec.

Hvězda zápasu

Patrik Rybár: Hradecký brankář byl přes porážku jasným lídrem mužstva Mountfieldu. Patrik Rybár dlouho držel naděje Východočechů na úspěch v prvním duelu semifinále play off. Neuvěřitelně zastavil například šanci Vojtěcha Němce či pokusy zkušených střelců Erata a Kvapila. Znovu působil na mužstvo svým klidem a rozvahou.

Ohlasy trenérů

Václav Sýkora (Hradec Králové): "Oba týmy začaly takovým oťukáváním, možná jsme byli malinko aktivnější na puku. Možná jsme tomu až trošku podlehli, protože jsme nehráli až tak opatrně. Celkově v zápase měla Kometa moc brejkových situací, dala z ní i rozhodující gól a pak už si to pohlídala. Další důležitým momentem byly naše nevyužité přesilovky, které jsme měli sehrát lépe. Nejblíže k tomu, kdy jsme mohli dát gól, jsme byli v první desetiminutovce druhé třetiny. Jsme schopní lepšího výkonu a věřím, že to ukážeme v zítřejším (čtvrtečním) utkání."

Kamil Pokorný (Brno): "První třetina byla z obou stran opatrná, bylo to takové poznávání se. Ujeli jsme v ní do dvou brejkových situací, které jsme nevyužili. V jejím závěru přišel pětiminutový trest. Zvládli jsme oslabení velice dobře a myslím, že nám pomohlo, že bylo přepůlené. Pak přišel tří až čtyřminutový tlak domácích, který jsme přečkali. Myslím si, že od půlky zápasu jsme byli lepším mužstvem, udrželi jsme se na kotouči a měli jsme hodně možností v útočném pásmu. Dlouhodobě jsme se tam usazovali, ale gól jsme z toho nedali. Ve třetí třetině jsme v té hře pokračovali. Nakonec jsme paradoxně dali gól z brejkové situace. V závěru jsme si díky maximální zodpovědnosti a dobrému pohybu výsledek podrželi i přes přesilovku domácích těsně před koncem. Zasloužený výsledek jsme pečetili do prázdné brány."