Slovenská kolonie v hokejovém Hradci Králové se rozrostla na půltucet.

Mountfield HK v den zahájení přípravného období představil první dvě posily vlastnící pas našich východních sousedů – 
z Plzně přichází křemičitý obránce Tomáš Slovák a z finančně destabilizované pražské Slavie útočník Dávid Skokan.

To nejlepší ale přijde až nyní: roční kontrakt podepsala jedna z nejvýraznějších postav loňské sezony – osmatřicetiletý útočník Jaroslav Kudrna! Obavy o rozpadnutí elitní formace s Mertlem a Šimánkem vzaly za své. Kouč Peter Draisaitl může mít klidné spaní.

Loňský scénář se opakovat nebude. Tehdy se dohoda s Kudrnou uskutečnila až po zdlouhavých jednáních a mediálních tahanicích pár dní před zahájením extraligy. Veterán s netušeným čuchem na branky tak absolvuje kompletní letní přípravu.

Další posily by měly následovat. Na spadnutí je podle informací Deníku i jedna pořádná pecka…

„Ohledně obránce jsme v jednání s Pardubicemi, dotahujeme legislativní záležitosti, poté sdělíme konkrétní jméno a další podrobnosti. Co se týká útočníků, jsme v jednání s několika kandidáty, ale nespěcháme na to, jelikož se nechceme unáhlit. Budeme se snažit přivést kvalitního centra nejpozději do začátku soutěžního ročníku," prohlásil generální manažer Aleš Kmoníček.

Ale zpátky k nově představeným jménům.

V osobě Tomáše Slováka získává Hradec silového zadáka, který se hodí do přesilových her. Jednatřicetiletý obránce získal loni s Plzní mistrovský titul, jízdu Strakova souboru za zlatým pokladem dirigoval jako šéf obranných řad. Během kariéry si prošel nižšími zámořskými soutěžemi, hrál ve Švédsku, ve Finsku, v německé DEL, tři sezony strávil v KHL (Jěkatěrinburg, Minsk).

„Tomáš je obránce, kterého jsme hledali především do přesilovkové formace. Má kvalitní střelu a dovede podpořit ofenzivu. Velkou roli zde hrály i jeho velké zkušenosti z předchozích zahraničních angažmá," nabízí Kmoníček motiv k angažování slovenského obránce.

A Dávid Skokan?

V pondělí na prvním tréninku chyběl. Momentálně bojuje o šanci na mistrovství světa během přípravného kempu slovenského národního týmu. Pětadvacetiletý útočník hrál v české extralize pouze v pražské Slavii (sezonu a půl), předtím působil ve Slovanu Bratislava a v Popradě, tři roky bojoval v zámořské nižší soutěži.

„Dávida jsme sledovali delší dobu. Pevně věříme, že jeho herní styl, variabilita, kvalitní bruslení i zakončení nám pomůže zvýšit produktivitu," doufá Aleš Kmoníček.

Slušný řez. Z Mountfieldu odešlo deset hráčů
František Ptáček: V 38 letech se už trenérům nehodil do koncepce. Mladí beci dorůstají a potřebují šanci. Údajně ho vábí Mladá Boleslav a také České Budějovice.
Tomáš Harant: Defenzivní obránce doplatil na přetlak v zadních řadách. Slovenskou kolonii opouští jeden z důležitých členů.
Michael Kolarz: V Hradci mu nedali čuchnout, budoucnost vidí ve Znojmě.
Josef Marha: Končil poněkud smutně, bez gólu. Davoská legenda teď řeší, co dál. V Hradci by mohl začít trénovat, klub ho láká k 6. a 8. třídě. Ve hře je prý stále návrat do Švýcarska.
Lukáš Květoň: Špatná sezona dala technickému útočníkovi razítko na ukončení smlouvy. Nic jiného se nedalo očekávat.
Martin Podlešák: Zdravotní patálie mu znehodnotily ročník. Chuť do hokeje má pořád velikou, ale obrovitý forvard jí bude muset ukázat jinde.
Jakub Langhammer: Vinou neuspokojivých výkonů mašíroval v půli sezony do Slavie. Další logický tah generálního manažera Aleše Kmoníčka.
Vladimír Škoda: Tady jde o drobné překvapení.  Schopný bruslař a udatný válečník prožil slušné play off. Jenže v základní části to tolik neladilo.
Michal Švihálek: Věčně byl uzamčený ve čtvrté řadě, i tak se mohl (a měl) prosadit víc. Proto odchází.
Jakub Marek: Šikula z Berouna v uplynulé sezoně jen paběrkoval. Do sestavy se dostal jen párkrát.