Oba jsou v Hradci na testech, absolvují takzvaný try out. Snaha získat kontrakt v extraligovém mančaftu je motivuje k velmi dobrým výkonům. Hokejoví útočníci Maris Bičekvskis s Matějem Chalupou měli zásadní vliv na to, že Východočeši otočili první zápas domácího Mountfield Cupu proti pražské Spartě.

Ač Hradec prohrával 1:4, nakonec vyhrál 5:4, v prodloužení rozhodl slovenský rutinér Dominik Graňák.

Turnaj pokračuje o víkendu, jeho vrcholem bude v neděli večer první derby v sezoně: Mountfield vs. pardubické Dynamo.

Hradec do nich půjde posílen obratem. „Od druhé třetiny jsme začali hrát disciplinovaně, tým dřel, dobře jsme forčekovali a měli výborný pohyb. Za ty dvě třetiny musíme mužstvo pochválit,“ ocenil trenér Tomáš Martinec.

Potěšit ho musel výkon Chalupy s Bičevskisem. První dal dvě branky a na jednu nahrál. Druhý se zaskvěl dvěma zásahy.

Velmi tak posílili naděje na definitivní začlenění do mančaftu. „Když je člověk na zkoušce, musí zahrát dobře, musí dělat dobrá rozhodnutí. Ale pořád jsou přede mnou dva zápasy. Musím se dobře připravit a ukázat to, co se mi povedlo ve čtvrtek,“ prohlásil forvard, který by mohl zase o něco prohloubit lotyšskou stopu v Hradci.

Členem týmu je obránce Oskars Cibulskis, v minulý sezonách tady působil také útočník Andris Džerinš. „S oběma jsem o Hradci mluvil,“ přiznal Bičevskis.

To Chalupa nepotřeboval tolik informací. Hradec dobře poznal jako soupeř, když působil v Plzni. „Jednou jsme tady prohráli 0:6,“ usmál se. „Člověk bojuje o smlouvu, a tak je rád, že odehraje dobré zápasy,“ doplnil hokejista, který velmi slušně zahrál už v prvním přípravném utkání v Přerově, kde zapsal do statistik gól a dvě asistence.

V sestavě Mountfieldu se proti Spartě objevili také další dva testovaní obránci Richard Nedomlel a Sébastien Piché. Ani jeden z nich však nebyl tak výrazný jako Chalupa s Bičevskisem.

Mnoho osobních soubojů svedl s velmi těsnou obranou Vítkovic hradecký útočník René Kropáček.
Ztráta. Vítkovický val vydržel

Hradec Králové - Sparta 5:4 po prodl. 

Fakta – branky: 16. Chalupa (Paulovič), 30. Bičevskis (Paulovič), 40. Chalupa, 56. Bičevskis (Linhart), 64. Graňák (Dragoun, Paulovič) – 11. A. Kudrna (Kalina), 15. Říčka (Vrána), 19. A. Kudrna (Gregorc, Smejkal), 24. Říčka (Černoch, Jarůšek). Rozhodčí: Barek, Doležal – Maštalíř, Pechánek. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:3. Diváci: 2071. Třetiny: 1:3, 2:1, 1:0 – 1:0.
Mountfield Hradec: J. Pavelka – Linhart, Zámorský, Graňák, Cibulskis, Piché, Nedomlel, Šalda – Rákos, Koukal, P. Straka – Bezúch, Kukumberg, Réway – Chalupa, Bičevskis, Paulovič – Dragoun, Miškář, R. Pilař. Trenér: Martinec.

Další program Mountfield Cupu
Sobota 14.00: Sparta Praha – Dynamo Pardubice
Sobota 18.00: Mountfield Hradec – HC Davos

Neděle 14.00: HC Davos – Sparta Praha
Neděle 18.00: Mountfield Hradec – Dynamo Pardubice