Prosíme jednou finskou lázeň! Není problém…

O víkendu budou v Hradci Králové vrcholit finálové turnaje extraligy mladšího dorostu a 8. tříd.

Zpestřením velké akce má být hokejová přehlídka vítězů Stanley Cupu, mistrů světa a olympijských medailistů. V sobotu večer se v exhibici utkají veteráni Hradce Králové se „starými" pány Jokeritu Helsinky.

Finskou armádu dala do kupy legenda pardubického hokeje Otakar Janecký (54), který za Jokerit odehrál 8 sezon. „Mám kamaráda, který je dobrým známým hradeckého pana primátora. Ten se na jednom setkání zeptal, zda by nebylo možné uskutečnit akci podobného rázu, a je to tady," vytasil svůj pověstný úsměv.

Byl v dobré náladě, i když zařizování měl zrovna nad hlavu. Jestli má i formu? Nechte se překvapit v sobotu…

Exhibiční utkání veteránů
Stadion Hradec Králové
X Jokerit Helsinky

Kdy: v sobotu 28. března od 19 hodin
Kde: Fortuna aréna, Hradec Králové
Vstupné: 75 Kč

Bylo těžké dát finskou partu dohromady?
Museli jsme hledat termín, aby všichni kluci měli čas a nakonec se všechno podařilo. Fini se sem těší. Myslím, že by to mohlo být dobré zpestření pro mistrovství republiky dorostu a 8. tříd.

Ve vašem výběru nechybí ani Esa Tikkanen. Je pořád takový raubíř i v pokročilejším hokejovém věku?
Esa je normální kluk jako my. No, povahy se ale asi nemění (usmívá se).

Takže v něm ten živel dřímá?
Jo, tohle musí být, patří to k tomu.

Máte motivaci ukázat, že parta padesátníků hokej pořád umí?
Spíš chceme ukázat těm mladým hráčům, že i v pokročilejším věku stále něco dovedeme.

Připravil jste pro finskou delegaci v Česku nějaký program?
Hlavní je, že se konečně zase uvidíme, popijeme pivečko a podiskutujeme o všem možném. Na to se těším hodně (směje se).

Před zápasem naženete spoluhráče tak v osm do postele?
Samozřejmě, v osm to bude, jenom teď ještě nevím, jestli to večer, nebo ráno. Ale v osm určitě (směje se).

Když trochu odbočím, jaký vlastně mají Fini názor na to, že tradiční domácí klub Jokerit přesedlal do KHL?
Na začátku to pro většinu finských týmu moc příjemné asi nebylo. Pro finský hokej je to ale, podle mého, dobře. Nechci říkat, že by finská nejvyšší soutěž byla slabší než jiné ligy, vůbec ne. Ale KHL, ať chcete, nebo ne, hrají hvězdy, které patří do NHL. Tahle soutěž má velkou kvalitu, nehrají tam jenom Rusáci, je tam hodně Kanaďanů, Švédů, Finů, Čechů… Je dobře, že se hráči mohou měřit s takovou konkurencí a fanoušci chodit na skvělý hokej.

Ale pro ligu musela být strašná rána, když najednou klub jako Jokerit ostatním zamává a jde hrát jinam, ne?
Hodně se báli, že KHL sebere domácí soutěži sponzory v lize bude méně peněz. Co jsem ale slyšel, tolik partnerů nezmizelo. Na jednu stranu to bolestivé určitě je, Jokerit byl pevnou součástí finské ligy, chodilo se na něj, přirovnal bych ho třeba u nás ke Spartě. Z pohledu klubu je ale potřeba koukat na to, že udělal krok dopředu. Zkvalitnil tým, hraje kvalitnější ligu, je to plus.

Nějaké čtvrtfinálové utkání Jokeritu s CSKA Moskva jste viděl?
V televizi se dívám prakticky na všechny zápasy KHL.

Takže jste u televize nadával jako skoro všichni Fini, že Jokerit „zařízli" rozhodčí?
Řekl bych, že oni to zase jako takovou křivdu neberou. Ponaučí se z toho, aby byli lepší a postoupili dál. Problém trochu je, že v konferenci, kde hraje Jokerit máte Petrohrad, Dynamo Moskva, CSKA… Je dost našlapaná. Favorité se vymelou ještě předtím, než dojdou nahoru. To je prostě úděl. Poslední play off byla pro Jokerit super škola. Příští rok bude ještě lepší.

Dobře, ale nějaké emoce u Finů po vyřazení být musely. I většinou klidný Jarri Kurri se rozohnil a hromoval, že sudí zneuctili snahu Jokeritu. To byla docela silná slova…
To samé jsme mohli říkat třeba před rokem my. Kdyby neměl Magnitogorsk na lavičce Keenana, který uměl dostat rozhodčí pod tlak, tak Lva taky třeba neporazili. Ale teď už to máte stejně jedno… Víte, jsme sportovci, těžce neseme, když vám křivdí rozhodčí. Bolí to. Na druhou stranu to vezměte tak, že vloni byl ve finále cizí tým. Dostat se tam někdo takový i letos, tak…

Tak by to rozložilo celou KHL?
(směje se) Přesně tak. Těžko by to nesli. Ne, teď vážně. Vůbec nechci říkat, že když cizí tým postaví slušné mužstvo, že ho stejně zaříznou. Teď to zkrátka tak vyšlo, že Jokerit skončil. CSKA bylo silnější, lepší, v základní  části hrálo skvěle a v play off vysoké ambice zatím potvrzuje. Uvidíme, jak se mu bude dařit ve finále konference proti Petrohradu.

Fantasticky se v Jokeritu chytil Petr Koukal. S Američanem Mosesem a Omarkem vytvořili extrémně nebezpečnou lajnu. Překvapil vás bývalý pardubický kapitán, jak se okamžitě adaptoval?
Právě, že ani ne. Než Jokerit Koukyho oslovil, Jarri Kurri mi volal, ptal se mě, co je za hráče. Věděl toho o něm dost a shodli jsme se úplně jasně, že je to lídr, tahoun… Na ledě sice moc hlasitý není, ale je to hokejista, na něhož se můžete stoprocentně spolehnout. Jestli jste viděl sestavu Jokeritu, žádné velké hvězdy tam nebyly.

Pravda, někdo jako Kovalčuk tam úplně chyběl…
Ano a o to vytvořili lepší tým, hráči táhli za jeden provaz. Tohle ve Finsku mají rádi. Právě i proto si Petra vzali, do takové filozofie on zapadá skvěle.

Během sezony jste Helsinky stihl navštívit?
Ne, nebyl jsem tam. Chystám se do Helsinek v létě. Až budeme mít za sebou tuhle hradeckou akci, otočím se do Finska, abych klukům poděkoval. A třeba vymyslíme nějakou další akci, kdo ví.

U fanoušků Jokeritu jste byl vždycky nesmírně populární. Jste zvědavý, jestli to stále trvá?
Šedivej zatím moc nejsem. Takže třeba by mě ještě někdo poznat mohl, ne? (usmívá se)

Nepochybuji. A tak mě napadá, proč se podobná akce nekoná třeba i ve vašich Pardubicích?
Kdyby přišel pardubický primátor a zeptal, se jako ten hradecký, zda by něco takového šlo udělat, určitě bychom něco vymysleli (usměje se).

Největší hvězdy exhibičního hokejového utkání veteránů

Stadion Hradec Králové

MARTIN HOSTÁK: Odchovanec Stadionu, který v roce 1989 získal titul ve Spartě. Neprosadil se ve Philadelphii. Tehdejší „řeznický" styl Letců mu neseděl.  Zaslíbenou destinaci našel ve Švédsku. Stal se uznávanou personou MODO Hockey, s kterou hrál v roce 1994 finále Elitserien.  Kariéru skončil kvůli problémům s kyčlemi v roce 2001.

TOMÁŠ MARTINEC: Bratr slavnějšího Patrika, ale hokejista podobného naturelu. Hradci pomohl vybojovat extraligu, po krachu klubu odešel se svým hokejovým dvojčetem Alešem Zimou do Olomouce. Úspěšné časy strávil v Pardubicích a v Litvínově. V klubu stále pracuje, šéfuje mládeži a je asistentem GM.

MARTIN FILIP: Umělec na bruslích, výjimečný technik a hračička. S typickou skořápkou na hlavě mučil každou obranu. S Pardubicemi získal stříbro (1994).

JAN HRDINA: Nejsladší časy kariéry prožil na přelomu milénia v Pittsburghu. Na vlastní oči mohl sledovat kouzla jedněch z nejlepších hráčů historie Maria Lemieuxe a Jaromíra Jágra. České osmašedesátce několik let „sloužil" coby dvorní centr. Sice nepobral tolik talentu, ale obří vůle a smysl pro poctivost ho vystřelila až do nejslavnější ligy světa. V NHL byl braný za defenzivního specialistu, který svoji práci zvládal s dokonalostí pedanta. Po odchodu z Penguins vystřídal trika Arizony, New Jersey a Columbusu. Poté se vrátil do Evropy, se švédským HV 71 získal v roce 2008 titul. Chronické problémy se zády mu v další sezoně ukončily kariéru. V dvaatřiceti letech…

Jokerit Helsinky

ESA TIKKANEN: Na něj nešlo nemít názor. Buď jste ho milovali a přemýšleli, že si jeho podobiznu necháte vytetovat pod levou lopatku, nebo jste mu přáli, ať shoří v pekle. Nic mezi. V mužstvu si ho ale přál mít každý, dokázal se soupeři zavrtat pod kůži a tam škodit. Provokoval, vysmíval se, nikdy neměl dost. Ale pozor, kromě toho všeho to byl i senzační hokejista, který v NHL dokázal pětkrát vyhrát Stanley Cup, na konci 80. let zažil parádní jízdu Edmontonu Oilers. Poslední prsten přidal s New York Rangers. Ukázka jeho práce? V play off 1994 proti Washingtonu dostal ránu zezadu, rozesmál se a snažil se políbit tvrďáka Dalea Huntera. Má bronz z Nagana.

OTAKAR JANECKÝ: Bývalý kapitán českého národního týmu, na MS získal 3x bronz. S Pardubicemi vyhrál dvakrát ligu, kariéru končil v roce 2004. Už asi nikdo nebude mít stejně dokonalý skluz jako tenhle hokejový filuta. Deset let hrál ve Finsku, z toho osm v Jokeritu, kde ho zbožňovali.

ARI SULANDER: Statnému brankáři je teď 46 let, ale ještě před třemi roky chytal nejvyšší švýcarskou soutěž za Curych. Má kompletní sbírku medailí z mistrovství světa, v roce 1998 se stal nejlepším gólmanem turnaje.  S ním začala éra finských superobrů v brance, i když teď jeho 187 cm vypadá průměrně…

RAIMO HELMINEN: Finský Terminátor! Pokaždé hodně produktivní útočník si zahrál na šesti olympiádách, jedenáctkrát reprezentoval na MS, v národním dresu snad musel i spát!