Podle posledních výsledků obou týmů ovšem byly karty rozdány jinak. Dynamo vyhrálo v Liberci, Hradec zase třikrát v řadě nebodoval. Podle toho vypadal i úvod duelu, který patřil Pardubicím.

Neuběhly ani tři minuty, když se Petr Sýkora prokličkoval k zakončení, jenže byl faulován. Trestné střílení! Nejlepší střelec Pardubic nezaváhal a kličkou do bekhendu překonal Rybára.

Pardubičtí pokračovali v aktivitě, po akci Tomáška skončil puk v lapačce gólmana hostů. Ani při početní výhodě druhý gól nepřidali.

Za to na druhé straně si Alexandre Picard ve 12. minutě najel od mantinelu až před Růžičku a zakončil přesně. O tom, že Mountfield vyhraje první třetinu, rozhodla ukázková trefa, kterou od modré čáry vyslal obránce René Vydarený.

Bitva v tempu pokračovala i po přestávce, více nebezpečných momentů měli hosté. Ti hráli dokonce dvakrát za sebou v početní výhodě, ale Pardubičtí se ubránili. Potom zblízka minul nový muž v pardubické sestavě Špirko, vzápětí vytáhl Růžička důležitý zákrok proti střele Kukumberga.

I ve třetí třetině dlouho držel naděje Pardubic jejich brankář. Zasáhl proti Knotkovi či Picardovi. Ne, skóre se stále neměnilo.

Sedm minut před koncem byl vyloučen expardubický Gregorc a k dalšímu náporu se v přesilovce nadechli domácí. Pardubičtí kombinovali, ale ve finální fázi neuspěli. V jednu chvíli již Rybár ležel bezmocně na zemi, jenže Hubáček trefil jen jeho beton.

Definitivní rozluštění přinesla až 56. minuta. Když už byli hosté v plném počtu, dostal se rozjetý Rastislav Dej do útočného pásma a střelou přes obránce překonal Růžičku potřetí. V závěru duelu se ještě Rudolf Červený trefil do prázdné branky při power play domácích.

Pardubice - Hradec Králové 1:4

Fakta – branky a asistence: 3. P. Sýkora z trestného střílení – 12. Picard (Pláněk, Vydarený), 19. Vydarený (Pláněk, Kukumberg), 56. Dej (Kukumberg), 60. Červený (Dragoun, Šimánek). Rozhodčí: Šír, Horák – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:5. Bez využití. Diváci: 10 194 (vyprodáno). Třetiny: 1:2, 0:0, 0:2.
Sestavy - HC Dynamo Pardubice: Růžička – Schaus, Trončinský, Nedbal, Čáslava, Chaloupka, Havlík, Ščotka, Zajíc – P. Sýkora, Špirko, Rolinek – J. Sýkora, Nahodil, Hubáček – Beran, Tomášek, Zadina – Starý, T. Kaut, Bárta. Trenéři: Holaň, Marek a Janecký.
Mountfield Hradec Králové: Rybár – Pláněk, Vydarený, Gregorc, Dietz, Štajnoch, Newton, Čáp – Červený, Dragoun, Šimánek – J. Bednář, Kukumberg, Dej – Jarůšek, T. Knotek, Picard – R. Pavlík, Nedvídek, Köhler. Trenéři: V. Sýkora, P. Hynek a T. Martinec.

Hvězda derby

René Vydarený (Hradec Králové): Obránce Mountfieldu HK si již v 18. minutě připsal vítěznou branku. Nápřah na modré čáře a trefa pod horní tyčku. Jeho střela zřejmě nemohla být přesnější.

Moment derby

Až druhá šance: Ve 12. minutě nejprve jeli Dej s Bednářem ve dvou proti jednomu, ale šanci nevyužili. Hosty to však nemrzelo. Ani ne za půl minuty se Alexandre Picard zjevil znovu před Růžičkou a důležitou trefou zařídil vyrovnání.

Výsledky a tabulka

Hokejová extraliga - 44. kolo: Vítkovice – Brno 3:2 v prodl., Plzeň – Zlín 7:1, Litvínov – Mladá Boleslav 5:4 v prodl., Liberec – Chomutov 4:5, Karlovy Vary – Třinec 1:2, Sparta Praha – Olomouc 2:4.

1. Liberec 45 27 2 5 11 121:88 90
2. Třinec 44 21 7 7 9 136:106 84
3. Sparta Praha 43 21 4 5 13 137:100 76
4. Hradec Králové 44 20 4 7 13 135:106 75
5. Litvínov 44 17 11 1 15 109:109 74
6. Brno 44 19 3 9 13 139:117 72
7. Chomutov 44 16 9 4 15 130:134 70
8. Vítkovice 43 16 8 2 17 100:102 66