Dostali se na setkání evropské hokejové smetánky. Hradečtí dnes vstoupí duelem s Jekatěrinburgem do bojů Spengler Cupu. V Davosu začal už včera jubilejní 90. ročník tohoto klání.

„Ještě jsem Spenglerův pohár nezažil, ale všude slyším, jak je to výborný turnaj, nejlepší v Evropě. Takže jsem zvědavý, co od toho očekávat," řekl útočník Richard Jarůšek.

Všechny indicie jeho slova potvrzují. Konkurence v Davosu je opravdu pekelná. Vždyť české kluby neslavily triumf už od roku 1982, kdy zvítězila Dukla Jihlava. „Potkáme se skvělými týmy, s nimiž se můžeme poměřit. Doufám, že tam neuděláme ostudu," pronesl Jarůšek.

Ve skupině se Mountfield utká se švýcarským Luganem a Jekatěrinburgem, účastníkem ruské KHL. Duel těchto mužstev zvládlo včera Lugano výsledkem 4:2. Nejlepší ze skupinových bojů postoupí přímo do semifinále, další dva si ve čtvrtek zahrají čtvrtfinále.

Vedle konkurence je zapeklitostí také nahuštěný program. Mountfield hraje dnes, zítra – a pokud neovládne skupinu – tak i ve čtvrtek. „Na turnaj potřebujeme jet s co nejširším kádrem, bude to pro nás velice náročné," přiznal kouč Václav Sýkora. „Využijeme na něm pět pětek," naplánoval generální manažer Aleš Kmoníček.

Proto vedení přivedlo tři krátkodobé posily, právě jen pro Spengler Cup. Hradecký dres obléknou útočníci Lukáš Lhoták a ostřílený Švýcar Thibaut Monnet. Třetím novicem je kanadský zadák Travis Ehrhardt.

Nášup duelů bude muset hradecká sestava navíc zvládnout v nezvyklých podmínkách. Davos leží skoro tak vysoko jako střecha Čech, tedy Sněžka. Hokej se ve švýcarském horském středisku hraje v nadmořské výšce 1560 metrů. „Z toho plyne velká únava, uvidíme, jak to zvládneme," podotkl útočník Bedřich Köhler.

Když se to podaří, může přijít úspěch. „Snad si zahrajeme finále," přál si reprezentant Jarůšek.

Poslední posilou je defenzivní Kanaďan ze Ženevy

Třetí posila se nakonec našla. Hradeckému týmu pomůže na Spengler Cupu také kanadský obránce Travis Ehrhardt (na snímku) z týmu Ženevy. Doplní tak českošvýcarskou útočnou dvojici z klubu Ambri-Piotta Lukáš Lhoták – Thibaut Monnet. „Potřebovali jsme doplnit zadní řady o kvalitního obránce, kterých na trhu pro potřeby Spengleru v tuto chvíli moc není. Dostali jsme na něho navíc dobré reference ohledně jeho působení ve švýcarské lize," řekl klubovému webu generální manažer Aleš Kmoníček. „Travis je defenzivní typ obránce, v týmu Servette nastupuje mezi šesti beky," doplnil informace o třicetiletém zadákovi se zkušenostmi především z nížší zámořské AHL trenér Václav Sýkora. 

Spengler Cup: rozlosování a program:

Skupina Torriani: HC Lugano, Avtomobilist Jekatěrinburg, Mountfield HK.
Skupina Cattini: Dinamo Minsk, Výběr Kanady, HC Davos.

Pondělí 26. prosince:
15:00 HC Lugano – Avtomobilist Jekatěrinburg
20:15 HK Dinamo Minsk – Výběr Kanady

Úterý 27. prosince:
15:00 Mountfield HK – Jekatěrinburg
20:15 HC Davos – poražený Minsk/Výběr Kanady

Středa 28. prosince:
15:00 vítěz Lugano/Jekatěrinburg – Mountfield HK
20:15 vítěz Minsk/Výběr Kanady – HC Davos

Čtvrtek 29. prosince – čtvrtfinále:
15:00 2. tým skupiny Torriani – 3. tým skupiny Cattini
20:15 2. tým skupiny Cattini – 3. tým skupiny Torriani

Pátek 30. prosince – semifinále:
15:00 1. tým Cattini – vítěz Torriani 2/Cattini 3
20:15 1. tým Torriani – vítěz Cattini 2/Torriani 3

Sobota 31. prosince:
12:00 finále