Má v gesci gólmany. Celou sezonu Robert Horyna pečlivě ladí jejich formu. Její vrchol má přijít teď. Ve čtvrtfinále se Spartou!

„Připravení jsou oba. Jak Kacetl, tak Kantor. Všichni si přejeme, aby branku zamkli," vyslovil přání trenér gólmanů Mountfieldu HK.

Bude osud série viset hlavně na brankářích?
V každém případě. Sparta je silná v útoku. Hlavní tíha bude zejména na našich gólmanech.

Už máte jasno, kdo sérii zahájí?
Do prvního utkání nastoupí Ondřej Kacetl. Připravení jsou ale oba. I proto jsme je na konci základní části prostřídali.

Zasloužil si pozici jedničky Kacetl víc než Pavel Kantor?
Zasloužil nezasloužil. Oba pracují perfektně, oba jsou připravení. Ondra ale měl v poslední době velice dobrou formu. Byl druhý v celkovém pořadí brankářů v průměru obdržených branek. Také Pavel byl v první desítce celé ligy. Je to super vizitka jejich výkonnosti a práce. Play off je ale o hlavě, je to úplně jiná soutěž.

Není to spíš klišé?
Ne. Vzpomeňte si na loňské play off. Nás tehdy vychytal Šťůrala, přitom Kašík byl v základní části suverénní. Pardubicím letos zase pomohl k obratu s Vítkovicemi Vejmelka namísto Kristana.

Takže se mi vysmějete, když na vás zaútočím s otázkou, že sparťanští brankáři byli na konci základní části děraví jako ementál?
(usmívá se) To je minulost. Na play off se úplně jinak soustředíte. Je to jiný svět.

Jak si vedli v základní části
Hradec KrálovéOndřej Kacetl
Průměr na zápas: 2,02 (2. v lize)
Úspěšnost zásahů: 91,78 % (5.)

Pavel Kantor
Průměr na zápas: 2,61 (9.)
Úspěšnost zásahů: 90,05 % (14.)

Sparta PrahaFilip Novotný
Průměr na zápas: 2,24 (5.)
Úspěšnost zásahů: 91,19 % (10.)

Jaroslav Janus
Průměr na zápas: 4,56 (41.)
Úspěšnost zásahů: 84,87 % (40.)
(Pozn.: Janus zasáhl do 5 utkání.)

Na co brankáře před čtvrtfinále připravujete?
Celé je to o komunikaci, aby byli připravení v hlavě. To je rozdíl oproti normální sezoně, kdy pracujete na určitých herních situacích a pilujete je. Víme, že Sparta je silná v útoku, tam jsou její největší přednosti. Že Rolinek umí tohle a Kumstát zase něco jiného, tím jim hlavu plést nebudeme.  Samozřejmě si projdeme přesilovky, ale hlavní je stoprocentní koncentrace.

Sparta v regulérní sezoně nasázela 194 branek. Každá její lajna umí utkání rozhodnout.Bude nutným předpokladem v cestě za  postupem výjimečný výkon brankáře?
Ano, to musí být. Ovšem nejde jen o ně. Bude záležet na součinnosti celého týmu. Návod pro  nás může být poslední zápas na Spartě, který jsme vyhráli 5:0. V podobném duchu bychom chtěli celou sérii odehrát. Na druhou stranu ten výsledek nepřeceňujeme. Sparta bude hrát jinak. Za stavu 2:0 začali blbnout, skákali po nás a my toho využili. To asi teď nehrozí.

Kacetl ani Kantor nemají s play off extra zkušenosti. Může se to projevit?
Káca už si vyzkoušel těžké zápasy. Na Spartě, při  derby v Pardubicích, chytal televizní utkání a všechno zvládl na jedničku. Pro něj je důležité, aby to bral jako každý jiný zápas a nepropadl  náladě play off. Přemotivovanost brankářům jen škodí.

Program zápasů
Čtvrtfinále play off:
Sparta Praha – Hradec Králové
1. a 2. zápas: 11. a 12. března 
v Praze (18.30).
3. a 4. zápas: 15. a 16. března 
v Hradci Králové (18.20).
Případně – 5. zápas: 19. března 
v Praze (18.30), 6. zápas: 
21. března v Hradci (17.30), 7. zápas: 23. března v Praze (18.30).

V tomto směru o něj nemáte strach?
Ne. Po příchodu z Jihlavy se rapidně změnil. Naučil se, jak se má při zápasech chovat, jak se naučit maximální koncentraci, omezit komunikaci s rozhodčím. Pochopil to a postupně se dostal jinam. Všichni si přejeme, aby Kacetl s Kantorem zamkli klec a pomohli k postupu. Máme v nich velkou sílu. Klidně se může stát, že brankáře prostřídáme bez ohledu na výsledek. V šesti dnech hrajeme čtyři utkání.

Co naopak budete radit útočníkům na sparťanské brankáře?
Zhruba vím, co by mohlo platit jak na Novotného, tak na Januse. Kluci se ovšem nemohou soustředit jen na to, že gólman třeba špatně vyráží kotouče. Určitě si ale řekneme, kde by mohli mít rezervy.