Jejich role by měly být - aspoň na první pohled - opačné. Jake Newton, toť obránce. Jenže Mladou Boleslav pokořil dvěma brankami. Alex Picard, útočník, zase ukázal několik dobře trefených hitů, se soupeři se nepáral.

„Jake odvedl perfektní výkon. Dva góly jsou důkazem," jal se hodnotit zámořské akvizice asistent trenéra Tomáš Martinec. „Alex ukázal fyzickou hru, kvůli které jsme si ho vybrali. Jsme s ním spokojeni," doplnil.

Přesně tak, Picard se dobře zařadil do formace s dalšími dvěma tvrďáky, Richardem Jarůškem a Michalem Dragounem. Během dvou utkání, do nichž zatím naskočil, si zapsal osm bodů do takzvaného Radegast indexu. Rozdal totiž osm hitů, tedy tolikrát srazil protihráče. „Alex tvrdě pracuje. Proto je otázkou času, kdy mu tam začnou padat i góly," pronesl na adresu skorokrajana obránce Newton.

On je Američan, Picard Kanaďan. A Newton trefně při hodnocení vyzdvihl hlavní Picardovu potíž v nedělním střetnutí. Útočník měl několik šancí, především velkou ve třetí třetině. Jenže brejk s Jarůškem zakončil střelou vedle brány.

Možná by se mohl vzít příklad právě u Newtona. Ten se v utkání rozjel: První branku dal s velkým štěstím, druhou parádní střelou. „Útočíme rádi, oba často letíme dopředu," usmíval se obránce Martin Štajnoch, když mluvil o spolupráci s Newtonem. „Tentokrát se nám stalo, že jsme se potkali za soupeřovou bránou a pak jsme se museli rychle vracet. Ale myslím, že jsme to zvládli," liboval si.

Je to tak, Newtonův příspěvek byl při výhře 3:1 zásadní. Připsal si zásahy číslo dvě a tři v české extralize. První dal v polovině listopadu na Spartě. Čekal na něj třináct utkání, v Praze šlo nakonec o branku vítěznou. Stejně to dopadlo i v neděli v Hradci. Jeho druhá trefa byla rovněž rozdílová.

„Hodně jsem v minulé sezoně pracoval na své střele," vykládal po utkání před novináři. Při vítězné brance to také bylo vidět. Newton zaklekl a přihrávku od kapitána Jaroslava Bednáře poslal z voleje do sítě. Tohle je specialita zámořských borců, tuzemští hráči jsou v této disciplíně v jejich stínu.

„Je vždy hezké dát gól, ale důležitější je výhra za tři body," pokračoval Newton způsobně. Ale také věcně. Hradec se pere o postup do elitní šestky a Bruslařský klub je jedním z jeho zásadních pronásledovatelů.

Nyní je Mountfield na pátém místě, na sedmý Chomutov drží náskok pěti bodů. Jenže odehrál o dva zápasy více, protože se před koncem roku zúčastní v Davosu prestižního Spengler Cupu. A soupeři v extralize zatím budou doma bojovat o play off.