Tomáš Mertl odehrál v Hradci tři nadmíru povedené sezony. Odtud se odrazil do ruské KHL, do národního mužstva. V pátek přijel jako lídr Plzně, snažil se, co mu síly stačily, ale jeho bývalí spoluhráči byli lepší.

Mountfield zdolal ve 3. kole extraligy silnou Plzeň 6:5. A to je považována za jednoho z favoritů soutěže.

Byť byl Mertl skvělý, jak ho ostatně známe, a v první třetině dal dva góly, Hradečtí našli odpovědi. Zásadní vliv na to měl kapitán Radek Smoleňák a také úspěšnost v početní výhodě.

Před sezonou byly sice přesilovky všeobecně považovány za možnou hradeckou bolístku, ale zatím je to jinak. V prvních dvou utkáních dal Mountfield po dvou gólech, proti Plzni přidal další tři.

Jednou se trefil Aleš Jergl, jenž dal branku v každém utkání v sezoně. Potvrdil tak slova spoluhráče Rudolfa Červeného: „Jerglik je fakt šikovnej hráč.“ Dvakrát zacílil přesně Radek Smoleňák. Kapitán potvrdil famózní formu. Ve třech duelech pobral celkem šest bodů za dva góly a čtyři přihrávky.

V poslední třetině sice hosté dotahovali, ale Hradec vedení udržel. Pozitivně se tak naladil na jeden z vrcholů sezony - už v neděli se hraje v Pardubicích velké východočeské derby.

Vrchlabští hokejisté si ze Dvora Králové nad Labem vezou vítězství 3:1.
Derby ozdobila vrchlabská disciplína

Hradec Králové - Plzeň 6:5

Fakta - branky a asistence: 1. Jergl (Smoleňák), 7. Perret (F. Pavlík, Dragoun), 14. Červený (Smoleňák, Rákos), 28. Smoleňák (Zámorský, Červený), 35. Kubík (Jergl), 44. Smoleňák (Červený) – 3. Mertl (Gulaš, Budík), 14. Mertl (Gulaš, Moravčík), 53. Gulaš, 58. Straka (Kodýtek), 60. Kodýtek (Indrák).
Rozhodčí: Hradil, Úlehla – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 9:10, navíc Nedomlel - Straka oba 10 min. OT. Využití: 3:1. Diváci: 4372. Třetiny: 3:2, 2:0, 1:3.
Mountfield HK: Mazanec – Samuelsson, Zámorský, Cibulskis, Gaspar, Rosandić, F. Pavlík, Nedomlel – Perret, Bičevskis, Dragoun – Červený, Rákos, Smoleňák – R. Pavlík, Cingel, Paulovič – M. Chalupa, Kubík, Jergl.
HC Škoda Plzeň: Frodl (48. Kolář) – Pulpán, Čerešňák, Moravčík, L. Kaňák, Budík, Vráblík – Pour, Mertl, Gulaš – Rob, Kracík, Indrák – V. Němec, Přikryl, Kantner – Straka, Kodýtek, Eberle.

Hokejová extraliga - další výsledky 3. kola: Litvínov – Pardubice 1:2, Sparta Praha – Třinec 4:2, Karlovy Vary – Kladno 7:4, Mladá Boleslav – Kometa Brno 3:2 po prodl., Vítkovice – Liberec 4:5 sn, Zlín – Olomouc 1:4.

1. Karlovy Vary 3 3 0 0 0 14:7 9
2. Vítkovice 4 2 0 2 0 12:12 8
3. Liberec 3 1 2 0 0 19:14 7
4. Ml. Boleslav 3 1 2 0 0 9:4 7
5. Olomouc 3 1 1 1 0 7:4 6
6. Sparta Praha 3 1 1 1 0 18:16 6
7. Hradec Králové 3 2 0 0 1 14:13 6
8. Plzeň 3 1 0 1 1 13:13 4