Předseda HC Mountfield Miroslav Schön se již sešel s náměstkem primátora města Miroslavem Jochem.

„Schůzka proběhla v klidné atmosféře. Vyjasnili jsme si svá stanoviska a pan Joch mi předal dopis podepsaný primátorem Thomou, jím a náměstkem Caltou. Požádali o trojstrannou schůzku mezi městem, Budvarem a klubem. Přistoupil jsem na to," říká Schön.

Ovšem pozor: jihočeský celek zároveň dál jedná s Hradcem Králové. Tam by se totiž mohl přestěhovat.

Jak velká je podle vás aktuálně šance, že extraliga zůstane v Českých Budějovicích?
Velká není. Ale nejsme těmi, kdo o tom může rozhodnout. Dostali jsme se do situace, kdy nás pánové Thoma a Boček podpisem smlouvy zbavili možnosti hrát v Budvar aréně extraligu. I kdybychom stokrát chtěli, za těchto podmínek to nejde. Ocitli jsme se mezi dvěma mlýnskými kameny. Jedním je naše smlouva s BPA, druhým smlouva mezi městem a Budvarem. Jsme tak trošku jako rukojmí.

Mluví se o tom, že už jsou stejně všechna jednání zbytečná, protože jste stejně rozhodnutí, že s klubem odcházíte jinam. Můžete tyto informace potvrdit anebo vyvrátit?
Musím zopakovat, že ještě neodcházíme, i když situaci lze rozhodně považovat za krizovou. Spousta fanoušků této situaci nerozumí, nebo nechce rozumět. První a naprosto zásadní problém je, kde budeme extraligu hrát. Za daných podmínek to v Budvar aréně nejde. Na stole máme i řešení, že by se extraliga hrála v Českých Budějovicích, ale mužstvo by vyjíždělo pouze k zápasům venku. Ale přiznávám, že to je skutečně šílená varianta.

Směrem k českobudějovické radnici jste se v poslední době vyjadřoval dost ostře. Je ještě možné najít společnou řeč?
Je pravda, že rozpor mezi námi je skutečně velký. Ta krize má pouze dvě řešení. Buď se vztahy úplně narovnají, čemuž jsme otevřeni, nebo se to opravdu dostane do stadia, že bude lepší, když klub odejde jinam.

Pokud ke shodě nedojde a půjdete jinam, jak budete řešit prodané permanentky nebo podporu menších sponzorů?
To bych strašně nerad řešil. Nicméně samozřejmě pokud by klub nehrál v Českých Budějovicích, tak všem majitelům permanentek peníze vrátíme. To se samozřejmě týká i již přijaté podpory od sponzorů.

Jak daleko je jednání s Hradcem Králové, který by vás ve svém městě rád s extraligou uvítal? Jedná se stále jen o informativní schůzky?
Už to nejsou jen informativní schůzky. Mají hodně pracovní charakter. Nalezli jsme možnosti vzájemné spolupráce a spolupůsobení ve městě. Jak jsem již řekl, příští týden proběhne schůzka s politickou reprezentací města, ale nemůže přinést žádný definitivní závěr, neboť ještě poté je naplánována trojstranná schůzka s městem a Budvarem.

Je Hradec Králové jedinou případnou alternativou?
Proběhla i další jednání s jinými kluby, ale Hradec se jeví jako alternativa nejpravděpodobnější. Dokonce jsme dostali nabídku na odprodání licence. To jsme ale jasně odmítli. Chceme extraligu hrát i nadále. Prodej licence je pro nás katastrofický a také nejzoufalejší scénář.

Jak velká podpora by měla být v Hradci Králové ze strany města? Hovoří se o sumě kolem dvaceti milionů korun.
Máte správné informace.

Město je v Hradci spoluvlastníkem klubu?
Ano. Téměř stoprocentním. Tak nastavený model se mi líbí. Podobně jsme to chtěli i v Budějovicích. Nabídli jsme městu odkup padesáti procent akcií klubu za jednu korunu. Primátor Thoma se ale tehdy úplně zděsil, že by mělo město být spoluvlastníkem klubu a z jednání hned odešel. Minulý týden mi pan první náměstek Joch potvrdil, že v zastupitelstvu není politická vůle k tomu, aby město vstupovalo do soukromé akciové společnosti.

Pokud by k odchodu přece jen došlo, týkalo by se to celého kádru i realizačního týmu?
Pokud bychom se skutečně takto domluvili, odešel by určitě celý kádr. Hráči jsou s klubem vázáni smlouvami. Také naši zaměstnanci by dostali nabídku k přesunu do jiného města. To ale budeme řešit až v situaci, kdy náš odchod bude stoprocentně jistý.

Spekuluje se o případné výměně soutěží, že by z Hradce mohla do Českých Budějovic přijít alespoň první liga. Mohl byste se vyjádřit k tomuto tématu?
Já řeším extraligu, první ligu neřeším, ale nepovažuji to za pravděpodobné.

Ve středu ředitel Budvaru Jiří Boček Deníku řekl, že smlouva mezi BPA a HC Mounfield má zásadní právní vadu a je v příkrém rozporu se zákonem o hospodářské soutěži. Jak vnímáte toto prohlášení?
Na základě právní analýzy, kterou jsme si nechali zpracovat, je smlouva mezi námi a BPA plně v souladu s legislativou České republiky. Pan Boček se mýlí a domnívám se, že úmyslně zamlžuje celý problém. Ten spočívá v tom, že díky jeho neústupnosti hokejový klub nemůže v Budvar Aréně od příští sezony hrát domácí zápasy.