Radnice už také přemýšlí o dopravě klubů prestižní ruské soutěže do města. V úvahu přichází i hradecké letiště.

Letiště potřebuje "jen" větší terminál

„O této situaci samozřejmě víme. Předběžně jsme už o našich možnostech s vedením města hovořili,“ uvedl ředitel hradeckého letiště Roman Zindulka, který s představiteli krajské metropole rozebíral současný stav letiště ještě před cestou primátora Otakara Divíška do Ruska. Ten se o uplynulém víkendu setkal v Moskvě s bossy KHL a na přetřes se dostaly i možnosti dopravy do Hradce.

„Hovořili jsme o různých variantách. Hradec byl mezi nimi,“ řekl. Podle slov Zindulky by nebyl žádný problém s přistáváním boeingů ve městě. „Jsme schopní letadla s hokejisty přijímat. Funguje u nás celnice, vízové a pasové oddělení i cizinecká policie. Jediný problém je v kapacitě terminálu. Museli bychom jej rozšířit. Na tohle je však ještě dost času,“ popisuje situaci Zindulka.

Spoje navíc by se neměly nikterak podepsat ani na současném letovém plánu. Vedení letiště věří, že všechno půjde skloubit.

Přesto stále visí otazník nad navigací letounů v případě špatného počasí. Snížená viditelnost Hradci nepřeje. „Není to neřešitelný problém. Mohlo by nás navádět pardubické letiště nebo Praha,“ doplnil Zindulka.

Plný stadion? Možná na Jágra

Deník přináší příspěvky čtenářů na vznik hokejového týmu Hradecký Lev v Kontinentální lize.

Nemá cenu držet dva kluby
„KHL není vůbec lacinou záležitostí. Vzhledem k velkým vzdálenostem značné náklady představují pro kluby cestovní výdaje. V mzdových podmínkách hráčů KHL konkuruje NHL. Roční rozpočet hradeckého klubu se plánuje někde kolem 15 milionů eur. To je zhruba 400 mil. Kč, mnohem více než rozpočet nejbohatších klubů v extralize, ale také jeden z nejnižších rozpočtů KHL. Každého asi zde napadá otázka: Je tento projekt reálný? Píše se o finanční podpoře z východu, asi by muselo jít o podstatnou část rozpočtu.

Proč by měl někdo mít zájem dotovat český klub? Napadá mně několik důvodů:
1. KHL už podle názvu má ambici se stát konkurencí NHL na evroasijském kontinentu, nechce být vnímána jen jako soutěž bývalého SSSR.
2. Český hokej má tradičně dobré jméno, v Evropě je takových úspěšných hokejových národů málo.
3. Pravděpodobně existují i politické důvody. Rusové mají zájem dodávat své suroviny, nejen z bezpečnostních důvodů mají zájem o dobré vztahy.
KHL na rozdíl od NHL nežije ze vstupného. Kapacita stadionů je podobná naší extralize, cena vstupného bývá i nižší. Mezi prostornější stadiony patří stadion v Omsku, má kapacitu 10000 lidí, cena vstupného je v přepočtu od 30 Kč do 400 Kč, většina vstupenek má cenu od 90 Kč do 200 Kč. Menší kapacitu má většina klubů KHL, slavný klub CSKA Moskva například 5000 návštěvníků, Dinamo Minsk ještě trochu méně, nejméně snad Lada Togliatti 2900. Cena vstupenek na malém stadionu CSKA Moskva je podobná jako v Omsku, s tím rozdílem, že VIP vstupenky dosahují cenu až 1000 Kč za zápas. Tato cena je běžná v NHL. Nyní je v Hradci Králové kapacita stadionu 7500 diváků, vstupenka na druhou nejvyšší soutěž stojí 60 Kč.
Záležitost tedy nevidím jako zcela nereálnou, otázkou je, jak dlouho budou Rusové ochotni podporovat hradecký klub.
Pokud by Hradec Králové nechtěl být v KHL otloukánkem, mělo by si vedení města stanovit priority. Nadále by nemělo cenu držet dva hokejové kluby, druhou nejvyšší soutěž bych prodal nebo z důvodu nejisté budoucnosti raději pronajal do jiného města. Stálo by za to i přehodnotit plány ve fotbale a navrhnout změny v uzavřených smlouvách. Momentálně je Hradec Králové v II. fotbalové lize na 2. postupovém místě a „hrozí“ tedy nebezpečí, že hokej se bude přetahovat o diváky s fotbalem na úrovni nejvyšší soutěže.“ Václav Hlavatý

Koupím si permanentku!
„Jsem jednoznačně pro! Bylo by to perfektní. Konečně by byl v Hradci k vidění sport na úrovni. Proč by někomu mělo vadit, že zde bude tým, který budou platit sponzoři z Ruska? Doufám, že to dopadne a jestli jo, tak si koupím permanentku.“ Ota Pešava

Aby Atol nakoupil botičky
„Copak oni by lidi na KHL přišli, pane Divíšku. Jestli jste slíbil, že přijdou, tak máte určitě představu o tom, kolik set nebo tisíc bude stát lístek. Protože jestli čekáte, že bude plnej stadión a lístek bude stát dva nebo tři tisíce, tak se pletete. Možná na Jágra… Jo a ještě by mě zajímalo, kde budou všichni parkovat. To aby Atol najmul další lidi a nakoupil další botičky.“ Petr

KHL v Hradci? Napište nám svoje názory!

Je podle vás reálné, aby se v Hradci Králové hrála Kontinentální hokejová liga?
Vážení čtenáři, podělte se s námi o své názory a napište nám, co si myslíte o plánovaném vzniku hokejového klubu Hradecký Lev, který by mohl od příští sezony vstoupit do prestižní Kontinentální hokejové ligy. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme na stránkách Deníku. Své postřehy zašlete na e–mailovou adresu: sport.vychod@denik.cz