Snesla se na něho těžká kritika za odsun Davida Pospíšila z pozice asistenta trenéra hradeckých hokejistů. Obzvlášť po prohlášení hlavního kouče Martina Hostáka, že to celé rozhodl on.

„Byl jsem tím velmi překvapen, protože to tak nebylo. Martin znatelně přesáhl svoje kompetence," důrazně říká Aleš Kmoníček, generální manažer Královských lvů a naopak si pochvaluje, že Pospíšil přijal nabídku zůstat i nadále členem realizačního týmu, byť v poněkud jiné roli.

Čekal jste, jakou bouři nevole vyvolá vaše rozhodnutí?
Fanoušci i ostatní tak zřejmě reagovali proto, že neměli dostatek informací. V tiskové zprávě jsme řekli základní rozhodnutí. Ostatní věci bych rád dovysvětlil, protože vnesou do celé záležitosti více světla.

Tak povídejte.
Představenstvo se rozhodlo dát i nadále důvěru Martinu Hostákovi, a to i přesto, že se v současné chvíli nacházíme na hraně postupu do play off. Chtěli jsme však udělat změnu, proto jsme se rozhodli doplnit realizační tým o Miloše Říhu mladšího. Ovšem s tím, že chceme, aby David Pospíšil i nadále pracoval pro A mužstvo se všemi povinnostmi, které doteď měl. Jen s tím rozdílem, že nebude veden jako asistent.

V tom je ale právě problém. Kvůli tomu se na vás snesla lavina kritiky. Teď vypadá jako hlavní viník nevalné sezony.
Ale tak to vůbec není. My o něj nechceme v žádném případě přijít. Náplň práce bude mít úplně stejnou. Jen s tím rozdílem, že nebude stát na střídačce. Nešlo o žádné snížení úvazku, byť nebude oficiální asistent. Jsem rád, že David dnes (ve čtvrtek) nabídku přijal a v realizačním týmu zůstává.

Můžete přiblížit, jak probíhalo jednání představenstva?
Dopředu jsem připravil několik možných variant. Byly asi čtyři. Každý člen představenstva prezentoval svůj názor na řešení situace. Pro setrvání Martin Hostáka na střídačce A mužstva jsme se téměř jednomyslně shodli, také pro doplnění realizačního týmu a úpravu na postu asistenta hlasovala většina.

Počkejte, ale Martin Hosták prohlásil, že konečné rozhodnutí bylo na vás. Tak jakou roli v celém příběhu hrajete?
Jestli narážíte na rozhovor s ním ve středečním vydání vašeho Deníku, tak musím na rovinu říct, že jsem jím byl velmi překvapen. Pokud hovořil jako trenér, tak velmi znatelně přesáhl svoje kompetence. Pokud hovořil jako člen představenstva, tak mám jinou představu o pojmu loajalita. Každopádně Martin přesně neřekl, jak to celé bylo, a hodil to vše na moji hlavu, což tak není. Rozhodnutí jmenovat na pozici asistenta Miloše Říhu a zároveň ponechat Davida Pospíšila členem realizačního týmu bylo rozhodnutí představenstva, nikoliv pouze generálního manažera.

To je ale dost v rozporu s prohlášením Martina Hostáka, nemyslíte?
Jediné, co jsem měl rozhodnout a v čem na představenstvu nepanovala shoda, bylo, zda David bude při zápasech chodit na lavičku.

A vy jste rozhodl, že nebude. Proč?
Než aby stál na střídačce jako člen realizačního týmu, tak bude prospěšnější, aby utkání sledoval v klidu z tribuny. Měl by jiný přehled o hře než trenéři dole. Po každé třetině by jim mohl v kabině sdělit svoje poznatky. Podle mě je to lepší, než aby stál několik metrů za hráčskou lavicí společně s masérem nebo vedoucím mužstva. Toto bylo jediné rozhodnutí, které jsem na základě pověření a znalosti názorů představenstva měl učinit já. Na všem ostatním se shodlo představenstvo.

S Martinem Hostákem jste si odlišnost postojů vyjasnili?
Ano. Mluvil jsem s ním a jasně mu řekl svůj nesouhlasný názor k jeho prohlášení včetně argumentů, které Martin uznal. Vyřešíme si to v rámci realizačního týmu a vedení. Nechtěl bych to nijak dále „pitvat". Musíme se soustředit především na práci s týmem a zlepšení výsledků.

Zjišťoval jste si názor kabiny? Podle mých informací je změna dost zasáhla.
Je asi fakt, že hráči v žádném případě proti trenérům nešli. Na druhou stranu už nějaký rok tuhle práci dělám a hráči vám na rovinu neřeknou, jak to je.

Ve středu jste prohráli v Olomouci 0:6 a spadli až na 9. místo. Co se bude dít dál?
Pracujeme na zlepšení, abychom dostáli tomu, že za trenérem stojíme. Pokud však takové výkony a výsledky budou pokračovat i nadále, musíme to v brzké době řešit. To vědí všichni, ví to i Martin Hosták. Jakmile se zlepšení nedostaví, nemůžeme čekat delší dobu.

To znamená?
To nedokážu odhadnout. Třeba se nepovede sobotní zápas se Šumperkem a důvěra může dojít. Nebo dojde až po Novém roce. Vážně nevím. Ale věřte mi, že nejradši bych byl, abychom se nastartovali, udělali šňůru vítězství a nemuseli nic měnit. Pracujeme i na posílení respektive úpravě kádru. Uvidíme, jak to dopadne. Momentálně dáme s největší pravděpodobností šanci mladému obránci Krejčiříkovi z Brna. Další věcí je někdy kritizovaná spolupráce s Pardubicemi. Je na trenérech, zda jejich hráče budou chtít využít. Třeba do Olomouce nikoho nechtěli. Také doufám, že se nám co nejdříve vrátí marodi, zejména do obranných řad.

Vyjádřete svůj názor

Jste spokojeni se současným umístěním a výkony A mužstva? Co říkáte na personální rošády v trenérském týmu? Chcete se vyjádřit k situaci ohledně hradeckého hokeje? Deník vám nabízí prostor k diskusi. Svoje postřehy a názory posílejte na e-mailovou adresu radek.sprynar@denik.cz. Vaše reakce zveřejníme na stránkách Deníku už zítra!

Čtěte také:

Trenér Hosták: Není to šťastné rozhodnutí