Když dostal Patrik Rybár, hvězda v bráně hradeckých hokejistů, otázku na spoluhráče Alexe Picarda, usmál se. „Je to blázen," vystřelil ihned. „Má svůj svět," dodal.

Kanaďan ve službách Mountfieldu je vskutku nevšední úkaz extraligy. A nejen úkaz, ale také důkaz. Důkaz, že hráči ze zámoří jsou často zásadním oživením nejvyšší soutěže. Nic na tom nemění fakt, že (při vší úctě k nim) jde o hráče třetí kategorie. Ti nejlepší jsou - samozřejmě - v NHL, další míří do bohatších lig.

Přesto je Picard obří atrakcí.

Zaprvé, to nesmí zapadnout, je to sakra dobrý hokejista. Vždyť si NHL zahrál v dresu Columbusu. Prosadil se také ve Švýcarsku, to není místo, kam by chodili zatracenci. I teď v Hradci je výborný. Tým oživil důrazem, živelností, góly. Jeho hokej je strhující.

Zadruhé je šoumen. Jeho výstup s fanoušky, kdy popadl v kotli buben a po vítězném zápase proti silnému Třinci řídil celý kotel, byl zážitek, o kterém příznivci budou mluvit ještě dlouhá léta. Picard si vysloužil označení: Nejslavnější bubeník v dějinách.

Jeden zápor tu, logicky, je. Nikdo není dokonalý.Picard občas ulétne, zbytečně fauluje, je zákeřný.V posledních zápasech tenhle nešvar omezil, ale jak řekl zkušený Jiří Šimánek: „Nechvalme dne před večerem."

V play off, kde bude chtít mužstvo udělat úspěch (čtvrtfinále nestačí), se ukáže, jestli je opravdu důležité míti blázna Alexe.

Postřehy, analýzy

Čtyři největší události uplynulého týdne

Hradecká vláda: Čtvrté derby v sezoně, čtvrté vítězství. Jasným vládcem východních Čech je v této sezoně Hradec Králové. Ovládl totiž i poslední vzájemné utkání s Pardubicemi, na jejich ledě vyhrál 4:1, ač domácí vedli a podali velmi slušný výkon.

Brněnský návrat: Jeho otec byl slavný basketbalista, on skvělý hokejista a Brňák. Kamil Brabenec se ve čtyřicetia po šesti letech vrátil ze Slovenska do Kometya hned v prvních dvou zápasech bodoval. V neděli jeho gól pomohl k výhře nad Karlovými Vary.

Legenda pomáhá: Na začátku nedělních zápasů nastoupily týmy ve speciální edici dresů s podobiznou hokejové legendy Ivana Hlinky. Výtěžek z aukce bude věnován Nadačnímu fondu Ivana Hlinky, který pomáhá bývalým hráčům v sociálně obtížné životní situaci.

Tisíc zápasů: Klub tisícovkařů má dva nové členy. Extraligový zápas s pořadovým číslem 1000 odehráli litvínovský útočník Viktor Hübl a obránce Třince Lukáš Galvas. Ten si již v nejvyšší soutěži dokonce zahrál proti synovi Jakubovi, jenž působí v Olomouci.

Hvězda týdne

Patrik Rybár (Hradec Králové): Po třech prohrách v řadě Mountfield vyhrál, když uspěl v Pardubicích, kde se mohl spolehnout na svého brankáře. Rybár nestačil jen na trestné střílení, pouze jeden gól mu dal i Litvínov.

Smolař týdne

Jakub Krejčík (Brno): Bývalý obránce Slavie a Sparty ukončil sezonu v KHL a zamířil do Brna. První zápas za Kometu ovšem nedohrál, když po ataku Michaela Vandase skončil se silným otřesem mozku.

Sestava týdne podle Deníku

Patrik Rybár (Hradec Králové) - Radim Šimek (Liberec), Jan Rutta (Chomutov) - Roberts Bukarts (Zlín), Michal Vondrka (Chomutov), Marek Laš (Olomouc)

Barometr formy

Mountfield Hradec Králové - 99%:
Perfektní víkend přišel v tak trochu nečekanou chvíli. Hradec vyhrál dva zápasy, ovládl derby a zdolal silný Litvínov. Předtím přitom padl třikrát v řadě a za devatenáct dnů musel zvládnout devět utkání. To je obří porce. V Pardubicích Mountfield nezlomilo ani vedení a velmi dobrá hra domácích, proti Vervě zase ukázal, že jsou hráči schopni zmobilizovat poslední zbytky sil.

Nejlepší moment: Rolinkova teč. K vítěznému gólu v derby pomohl pardubický kapitán, jenž tečoval Vydareného ránu.

Hráč týdne: Brankář Patrik Rybár. Ve dvou zápasech dostal dva góly, úspěšnost měl vyšší než 96 procent.

HC Dynamo Pardubice - 40%:
Nemohlo být lepšího povzbuzení před čtvrtým derby sezony než vítězství v Liberci. Do něj se Dynamu povedl vstup, jenže více než jeden gól nevstřelilo. Nakonec prohrálo 1:4. Už se zdálo, že si Pardubičtí spraví chuť ve Zlíně, jenže v samotném závěru přišli o dvougólové vedení. Pak navíc padli i během samostatných nájezdů a odjížděli jen s bodem.

Nejlepší moment: Začátek derby. Aktivita Pardubic vynesla trestné střílení Petra Sýkory a další neproměněné šance.

Hráč týdne: Lukáš Nahodil. Duel ve Zlíně ozdobil ukázkovou přihrávkou na Michala Bártu, pak přidal i další asistenci.