Říkají si Hockeytown, je to přezdívka podle vzoru amerického Detroitu. Také tam je hokej modla, stejně jako Dominik Hašek. Pardubice jsou podobný případ - také milují (nebo aspoň milovaly) hokej i legendárního brankáře. Jenže teď jsou oba kluby dole, Pardubice na dně, čtyři roky se babrají v problémech.

Roman Šmidberský, dopravní magnát a majitel hrdého - to určitě pořád platí - klubu, byl dlouhou dobu neviditelný. Příliš často nedává rozhovory, aspoň na první pohled nevstupuje rázně do dění v červenobílé společnosti. Dokonce dovolil, aby řád v Dynamu určovaly i skupiny, které nemají odpovědnost. Až teď, na začátku týdne, a v napjaté době, kdy se politici rozhodli, že v hokejovém království udělají pořádek, bouchl do stolu. A zvolil řešení, které šokovalo.

Ještě větší porci odpovědnosti, jenže také pravomocí, hodil na ramena Pavla Rohlíka, občas afektovaného elegána, který je nyní (jak říkal proslulý Ivan Hlinka) jako japonská kalkulačka. Na vizitku si Rohlík teď píše vedle funkcí trenéra prvního mužstva a generálního manažera i označení předseda představenstva.

Rohlík je však trnem v oku mnoha fanoušků i odborníků, především proto, že si stoupl na lavičku, ač nemá s trénováním bůhvíjaké zkušenosti. Příští týdny ukážou, zda jde od Šmidberského o uvážlivý a chytrý krok, nebo jen truc.

Postřehy, analýzy

Čtyři největší události uplynulého týdne

Dietz do reprezentace: Jeho spoluhráč z Mountfieldu Richard Jarůšek je už 
v národním týmu mazákem, zahrál si 
i na mistrovství světa. Teď se však do reprezentace dostal i pracant z obrany Hradce Stanislav Dietz.

Tygří pomsta: Povoláním je obránce, ale 
na konci duelu 
v Liberci naskočil pardubický Jan Ščotka do hry jako útočník a drsně srazil domácího Lukáše Vantucha. Dva Liberečtí zákrok ihned pomstili.

Brněnský nájezd: Prý jsou to NEJ fanoušci v lize. Jenže příznivci Brna v Mladé Boleslavi ukázali, že je to pověra. 
Na konci utkání spustili ohňovou a kouřovou show, navíc napáchali na stadionu škody za 70 tisíc.

Finská pauza: Zběsilé tempo posledních týdnů se zastavilo. Extraligoví hokejisté se doléčují a regenerují, kvůli turnaji Karjala ve Finsku je totiž na programu reprezentační pauza.

Hvězda týdne

Dominik Kubalík (Plzeň): Takhle nevšední výkon si zasluhuje ocenění. Nejlepší střelec loňské sezony nasázel v Brně v neděli čtyři branky. Na výhru Škody to nestačilo, přesto jde o fenomenální počin.

Smolař týdne

Alexandre Mallet (Pardubice): Při zápase v Liberci skočil ze střídačky do rozjeté šarvátky, což odporuje hokejovým zákonům. Proto si nezahraje příští tři zápasy, včetně derby 
s Hradcem Králové.

Sestava týdne podle Deníku

Jaroslav Janus (Litvínov) - Radim Šimek (Liberec), Stanislav Dietz (Hradec Králové) - Tomáš Hyka (Mladá Boleslav), Dominik Kubalík (Plzeň), Jan Káňa (Brno)

Barometr formy

Mountfield Hradec Králové - 90%:
Bodově má za sebou tým kouče Václava Sýkory dokonce stoprocentní víkend. V pátek přišla výhra v Karlových Varech, 
v neděli doma s Vítkovicemi. Během druhého utkání však přišla hluchá druhá třetina, kdy mohli hosté získat více než jen vyrovnat.

Nejlepší moment: Vítězná akce z nedělního duelu s Vítkovicemi. Kombinace na trase Michal Dragoun, Jiří Šimánek, Stanislav Dietz byla blesková.

Hráč týdne: Brankář Patrik Rybár se chytil šance, za poslední dvě utkání inkasoval jen jednou.

HC Dynamo Pardubice - 30%:
Alespoň dvě výhry v řadě stále v nedohlednu. Po povinném vítězství nad Olomoucí se Pardubičtí přetahovali o body na ledě mistra z Liberce, jenže na ně nedosáhli.

Nejlepší moment - dva góly během 31 vteřin: Pardubice ukončily libereckému Jánu Lašákovi jeho sérii neprůstřelnosti, během půlminuty se trefily hned dvakrát. Jenže… Během tohoto úseku stihly i inkasovat.

Hráč týdne - Petr Sýkora: V duelu s Olomoucí byl vidět - dal gól v přesilovce, dostal se do úniku. V Liberci zase přihrával na gólovou trefu Hubáčkovi.