Je to romantické místo s impozantním pohledem na Salon republiky. Jenže to říkejte hradeckým hokejistům. Sjezdovka Rozárka je jedním z mučících nástrojů kondičního kouče Mariána Vody.

„Já ji miluju," usměje se trenér. „Ale já ji miluju z toho důvodu, že stojím nahoře," vypráví. Z vrchní stanice sjezdovky sleduje hráče, jak zdolávají prudký kopec na Nový Hradec. Nahoře pokleknou, i pár nadávek je slyšet. Takhle dostávají do nohou sílu, rychlost. Tedy vlastnosti, které budou potřebovat v extralize, v níž chtějí ještě vylepšit letošní bronzové medaile.

Výš už je jen finále…

„Myslím, že kluci Rozárku proklínají. Ale v konečném důsledku ji mají velmi rádi. Je to extrémně dynamický trénink. Z hlediska intenzity zátěže a náročnosti patří mezi ty nejtěžší. Není to příjemné, ale potřebné," upozorňuje kouč.

Mazáci nechybí

Vedle Rozárky nabírá tým kondici v hale na stadionu, v posilovnách. „Nedělali jsme žádné převratné změny proti minulým dvěma rokům. S přístupem hráčů jsem velmi spokojený a myslím, že výborně zapadli i nové posily," hodnotí Voda.

V Hradci nyní trénuje například Slovák Mislav Rosandič či mistr světa Petr Koukal, jasně nejzvučnější nové jméno v kádru. Právě Koukal je důkaz, že i starší hráči sázejí na týmovou přípravu. Přitom byl dohodnutý na to, že se může na sezonu chystat individuálně jako například Jiří Šimánek, jenž je doma v Českých Budějovicích. Vedle Koukala má Voda ze zkušených mazáků pod dohledem například Romana Kukumberga, René Vydareného či Bedřicha Köhlera.

„Jsem rád, že se Kouky takhle rozhodl, projevuje tím důvěru v náš trénink, i když by se dokázal připravit sám. S Jirkou Šimánkem a dalšími jsem v kontaktu každý den," vysvětluje Voda, jak funguje komunikace. „Bylo by vhodnější, aby se hráči připravovali individuálně, přesně sami na sebe. Myslím, že by byl progres ještě větší," netají trenér, že je příznivcem zámořského modelu.

V Česku však zatím funguje kombinace obou přístupů. I když příští týden (i kvůli začínajícímu mistrovství Evropy v basketbalu žen v Hradci Králové) budou hokejisté odkázáni sami na sebe. Poté je čeká soustředění v Ústí nad Orlicí. Na led vyjedou v půlce července.

Letní program Mountfieldu
Hradec Králové - Ve středu 19. července poprvé nazují brusle a začnou přípravu na ledě. Do klání extraligy, v níž budou obhajovat třetí místo, vstoupí hokejisté hradeckého Mountfieldu na začátku září.

Jaký je čeká program během letních prázdnin?

Zaprvé Mountfield Cup. V něm se Hradec na domácím ledě potká od čtvrtka 3. 8. postupně se Spartou, reprezentací Koreje a Pardubicemi.

Zadruhé přátelské duely. Na programu jsou dva, doma s Olomoucí (15. 8.) a v Liberci (17. 8.).

Zatřetí Liga mistrů. Ta se potáhne až do začátku října, ale hlavní porci zápasů zvládne tým před extraligou. Doma Turku (24. 8.), doma Nottingham (26. 8.), v Nottinghamu (31. 8.), v Turku (2. 9.).