Až na pátý pokus se hokejisté vrchlabského Stadionu dočkali vítězství nad prostějovskými Jestřábi. V rámci 48. kola základní části Chance ligy horalé vyhráli 4:2, když střelecky se o zisk tří bodů podělili Ondřej Matýs, Patrik Urban, Tomáš Zeman a Michal Machač. V dalším kole Stadion čeká bitva v hale Ústí nad Labem.

Chance liga, 48. kolo

HC Stadion Vrchlabí – HC Jestřábi Prostějov 4:2

Už v úvodní dvacetiminutovce si domácí hokejisté dokázali vytvořit gólové příležitosti, důležitost zápasu ale jako by jim v koncovce svazovala ruce. Naopak to byli hosté, kteří se v čase 9:51 prosadili skrytou ranou Mrázka – 0:1.

Michal Machač se při posledním domácím utkání s Třebíčí prezentoval gólovou asistencí při trefě Karla Nedbala.
S Prostějovem samé porážky. „Každá série jednou končí,“ hlásí vrchlabský Machač

Záhy měli Jestřábi další dvě šance, poprvé z toho byla nastřelená tyč, podruhé zahozená tutovka.

Horalé trestali na startu prostřední části hry. Odehráno bylo pouhých 17 vteřin, když do útočného pásma vlétl Matýs a dobře umístěnou ranou překonal prostějovského Bláhu.

Ve 28. minutě dostali domácí možnost trestného střílení, Tomáš Urban ale se zakončením mezi betony neuspěl a sám před Bláhou minul klec i Zeman.

Vrchlabské hráče ani fanoušky to mrzet nemuselo. Na začátku 37. minuty dojel přihrávku Lytvynova tečovanou Mrňou nejproduktivnější domácí borec Patrik Urban a bekhendem zvedl puk pod horní tyčku – 2:1.

Vrchlabští dohrávali druhou část v euforii, Zeman s Machačem ale pojistku nepřidali. Trefil se až ve 44. minutě prvně jmenovaný, jenž po parádní přihrávce T. Urbana nemohl minout – 3:1.

Hanákům na odpověď stačilo 27 vteřin a v následujících minutách si vytvořili velký tlak. Ten však domácí ustáli a v čase 55:13 definitivně pojistil tříbodový zisk Stadionu Machač, když chytrou přihrávku Mrni propasíroval za záda Bláhy.

Před dvorským gólmanem Davidem Markem se potkali dva hrdinové duelu. Domácí Jiří Půhoný (1+5) a Tomáš Čermák (4+0).
Rodos od Bíliny šestkrát inkasoval. Sám se však prostřílel na druhou příčku

Vrchlabští se výhrou posunuli na devátou pozici, boj o play off ale zůstává nadále otevřený. Hodně může napovědět další duel na ledě ústeckého Slovanu.

Fakta – branky a nahrávky: 21. Matýs (T. Kaut, Lytvynov), 37. P. Urban (Mrňa), 44. T. Zeman (T. Urban, D. Chalupa), 56. M. Machač (Mrňa, Kajínek) – 10. Mrázek (Račuk, M. Jáchym), 44. Mrázek (A. Havlík, Račuk). Rozhodčí: Wagner, Jaroš – Maštalíř, Juránek. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 743. Třetiny: 0:1, 2:0, 2:1.

HC Stadion Vrchlabí: Klouček (J. Soukup) – Linhart, Lytvynov, Kajínek, T. Kynčl, M. Voženílek, Nedbal, Oliva – Koffer, T. Kaut, Matýs – M. Machač, P. Urban, Mrňa – Pochobradský, Chrtek, Kusý – D. Chalupa, T. Urban, T. Zeman.

HC Jestřábi Prostějov: Bláha (M. Altrichter) – Staněk, Klimíček, M. Jáchym, A. Havlík, Vala, Zajíc – P. Beránek, T. Jáchym, M. Švec – Jiránek, Rudovský, Martin Novák – Račuk, Mrázek, Štefka – T. Koblížek, Š. Jelínek.

Ohlasy trenérů

Tomáš Jirků, trenér HC Stadion Vrchlabí: „Hrozně důležité vítězství a cenné tři body. Podle mého názorzu zcela zasloužené. I za nepříznivého stavu jsem věřil, že duel otočíme a vyhrajeme. Jak je naším zvykem, nebylo to nic jednoduchého a závěr jsme si pořádně zkomplikovali. Zaplať pánbůh za to, co předvedl Tomáš Linhart, bylo neuvěřitelné, jak sklepl puk ze vzduchu a zachránil nás od vyrovnávací branky. Škoda šancí, které jsme neproměnili v úvodní části zápasu, kdy nám lépe šly nohy a byli jsme aktivnější. Věděli jsme, že soupeř přijede s úterním zápasem v nohách, proto jsme po nich chtěli šlapat, ždímat je, což se nám dařilo. Ale gólově jsme neodskočili, proto to bylo trápení až do konce.“

Aleš Totter, trenér LHK Jestřábi Prostějov: „Domácí hráli účelněji a dali góly v pravý čas. My jsme neodehráli celých šedesát minut, měli jsme dobré i špatné momenty. Tabulka je vyrovnaná a bude se rozhodovat v posledních třech kolech a tak by to mělo v té soutěži být. Domácím gratulujeme a jede se dál.“

Další výsledky 48. kola: Litoměřice – Sokolov 6:4, Vsetín – Frýdek-Místek 3:0, Slavia Praha – Třebíč 2:0, Jihlava – Benátky nad Jizerou 7:4, Přerov – Ústí nad Labem 5:2, Poruba – Havířov 4:2. Kadaň – Kolín 0:5 kontumačně.

Program 49. kola – sobota 16.00: Ústí nad Labem – Vrchlabí. 17.00: Prostějov – Litoměřice, Benátky nad Jizerou – Vsetín, Kolín – Jihlava, Sokolov – Slavia Praha, Havířov – Přerov, Frýdek-Místek – Poruba. Šumperk – Kadaň 5:0 kontumačně. Dohrávka 40. kola: Šumperk – Třebíč.

17. Kadaň 48 0 0 0 48 26:239 0

Vysvětlivka k tabulce: Prvních šest mužstev po základní části postupuje rovnou do čtvrtfinále play off. Mužstva na 7. až 10. místě se na dvě vítězná utkání popasují v předkole o zbylá dvě místa ve čtvrtfinále. Pro 11. a 12. tým sezona končí. Mužstva na 13. a 14. místě spolu odehrají play out, přičemž poražený tým z Chance ligy sestoupí a na vítěze následně čeká baráž o udržení v soutěži s nejlepšími celky II. ligy. Týmy na 15. až 17. místě sestupují do druhé ligy.

Zbývá dodat, že Chance ligu bude od příštího ročníku hrát nejhorší tým základní části extraligy (momentálně Zlín) a vítěz play off se o postup do extraligy utká s předposledním celkem letošního ročníku nejvyšší domácí soutěže (momentálně Kladno).