V pondělí sice nebylo v Hradci na hokeji úplně našlapáno, ale atmosféra nebyla zlá. V úterý, kdy se hrál druhý zápas předkola play off hokejové extraligy, do nějž šli domácí s výhrou v zádech z prvního utkání (3:1), to už bylo jinak.

Stadion, který jinak bouří, byl tichý, ponurý. Na tribunách nebyli fanoušci, kvůli koronaviru se hrálo bez nich.

A potvrdila se slova biatlonisty Michala Krčmáře, který okomentoval konání Světového poháru v Novém Městě na Moravě, kde rovněž chyběli příznivci. „Bude to jako sex bez orgasmu,“ řekl.

Pustil se do hodnocení natvrdo, ale měl pravdu. Sport je bez fanoušků poloviční, spíše tedy ještě horší.

Jenže nedá se nic dělat. Proto zareagoval hokejový Hradec, který přitom v tuto chvíli potřebuje podporu jako sůl. „Zápas předkola s Vary se uskuteční, ale bez diváků. Těm pochopitelně bude vráceno vstupné v plné výši,“ ujistil mluvčí Jan Vavřina.

Na utkání nakonec bylo pár záchranářů, rolbařů, novinářů, prostě žádný šlágr.

Podobné to však bude i jinde. Fotbalový Hradec o víkendu doma nehraje, ale běží nižší soutěže. „Budeme se řídit pokyny od fotbalové asociace,“ řekl Václav Andrejs, předseda krajského svazu.

V praxi to znamená, že na zápasy přeboru (a níž) buď nebudou vpuštěni diváci, nebo jen šťastlivci započítaní do limitu.

Omezení se týká také mládežníků, jak potvrdil Michal Petrák, tiskový mluvčí fotbalového Hradce: „Opatření se týkají hradeckého B týmu a všech mládežnických družstev. Vzhledem k tomu, že počty hráčů, členů realizačních týmů, rozhodčích a pořadatelů se do hranice 100 osob těsně vejdou, utkání se konat budou, ovšem bez účasti diváků a rodičů.“

FNL na internetu?

Podobné potíže - samozřejmě - řeší i na Pardubicku.

Na první domácí zápas v jarní části se těší fotbaloví fanoušci. Podle zpráv, které má klub od Ligové fotbalové asociace, se druholigový zápas Pardubice - Prostějov v sobotu hrát bude. Ale bez diváků.

„Víme, že jarní termínová listina je hodně našlapaná. Nezbývá nám nic jiného než se podřídit stanovisku vedení soutěže,“ řekl Radek Klier, PR manažer FK Pardubice. Podrobnější informace klub dostane až po středečním zasedání Ligového výboru. „Tam se stanoví podmínky, za jakých se zápas bude hrát. Půjde o rozložení dalších osob, počítají se tam hráči, zabezpečení zápasu a další,“ dodal Klier.

Podle něj se klub bude snažit, aby fanoušci mohli zápas sledovat alespoň na internetu. „Jako klub bychom chtěli udělat vše pro to, aby byla udělena výjimka z autorských práv. Samozřejmě víme, že diváky to zajímá,“ uvedl.

V sobotu odpoledne pak bude hrát dle plánu i pardubická rezerva, kterou v ČFL čeká zápas proti Dukle Praha B. Podle vyjádření FAČR musí být ovšem zabezpečeno, že se utkání nezúčastní více než 100 osob. Pardubický klub bude ještě vyhodnocovat přesný počet lidí, který se na organizaci utkání podílí.