Před sezonou byli ocejchovaní za sebranku hokejových vyděděnců z Českých Budějovic, která zahučí do baráže. Všechno ale bylo jinak. Úplně jinak…

V Hradci odvedli mimořádně kvalitní „džob". Ani pád ve čtvrtfinále play off se Zlínem nemůže smazat mraky pozitiv. „Když si vezmete, jak jsme do Hradce přišli, co všechno měl tým přes léto za sebou, tak to bylo oukej. Mohlo to dopadnout mnohem hůř," říká trenér Peter Draisaitl, architekt úspěšné sezony.

Co rozhodlo čtvrtfinálovou sérii se Zlínem?
Byly chvíle, kdy měl navrch Zlín, ale i takové, kdy jsme byli lepší my. Jak to v play off bývá, rozhodne ho jedna akce, která buď  vyjde, nebo ne. Zlín umí hrát play off hokej. Mají na něj postavený tým, vědí, jak to chodí. My se tohle musíme ještě naučit.

Můžete být konkrétnější?
Je to o jednotlivých charakterech hráčů. Zlínská mozaika se skládá z maličkostí, oni je umí v pravou chvíli spojit. Neustále se vám snaží dostat pod kůži, pod triko.  V celé sérii v každém utkání byly šance, kdy jsme mohli vývoj otočit k nám, ale povedlo se to jen dvakrát, což logicky nestačilo.

Je to o zkušenostech? Za rok je budete mít zase větší…
Dá se říct, že ano. Teď  nás čeká důležitá fáze, kdy si musíme všechno zhodnotit, podívat se na to, co máme za sebou a hledat cestu, jak se posunout dál. Když si vezmete, jak jsme do Hradce přišli, co všechno měl tým přes léto za sebou, tak to bylo oukej. Mohlo to dopadnout mnohem hůř.

Už máte v hlavě, jak se změní složení týmu pro příští sezonu?
Jistě. Trenér by měl vědět, co je třeba, férově sezonu zanalyzovat. Dělám to neustále, ale v následujících dnech a týdnech to bude mnohem intenzivnější. Máme čas projít si každého jednotlivého hráče, srovnat to individuálně i týmově s minulým rokem.

A o kolik se tedy mužstvo změní?
Nebylo by férové o tom vykládat do novin. Zvlášť těsně po sérii. Příští týdny napoví. Pohybujeme se v oblasti profesionálního sportu, je to byznys, a proto musíme za všech okolností najít tým, který nás přivede do play off. A který to třeba příště i vyhraje. Tohle bude náš úkol.

Užil jste si první sezonu v Hradci Králové?
Nerad bych plácal nějaká klišé, ale tohle je třeba znovu říct: Jak nás tady fanoušci vzali a jak nás podporovali celou sezonu v dobrých i zlých časech, je absolutně famózní. Celý život jsem strávil v Německu, kde jsou prý nejlepší fanoušci. Také jsem si to myslel, ale po posledním zápase, víc než kdy předtím, musím říct, že tady nás podporovali nejvíce. V Hradci jsou nejlepší.

Slováci do Běloruska bez Vydareného
V play off odehrál jen tři utkání, do více zápasů Reného
Vydareného nepustila palčivá bolest v oblasti žeber.  Proto také v pátek odhodil brusle do kouta a  znovu si je zaváže až v červenci. Světový šampionát 
v Bělorusku se v květnu uskuteční bez něj. Slovensko se bude muset obejít bez své opory. „Musím se dát zdravotně do kupy před další sezonou. O mistrovství světa vůbec nepřemýšlím," prohlásil klíčový obránce Mountfieldu HK po čtvrtfinálovém konci se Zlínem. „Prožil jsem nejzvláštnější sezonu v životě. Začalo to všechno odchodem z Českých Budějovic, pokračovalo stěhováním a získáváním důvěry v Hradci. Bylo to opravdu hodně náročné."