Dosud se nestalo, aby tým, který prohrál na svém ledě první dva zápasy série hrané na čtyři vítězství, nakonec slavil úspěch. „Jsme v kritické situaci,“ přitakal trenér Mountfieldu Václav Sýkora.

Jeho tým mizerně vstoupil do boje o finále. Doma dvakrát nestačil na pohyblivější Třinec. Padl 1:4 a 1:2. Zase dostával první branky v utkáních. „To má na zápasy velký vliv. Je velmi těžké vracet se do hry,“ uznal útočník Andris Džerinš. „Ve druhém utkání byl ale důležitější druhý gól těsně před koncem první třetiny,“ upozornil Sýkora.

Z něj se Mountfield už nezvedl, byť vylepšil hru. Zatímco v prvním utkání byl tým marný, ve druhém byly vidět náznaky posunu. „Hráli jsme jako pantátové,“ nešetřil po úvodním střetu kritikou útočník Radek Smoleňák. „Dvě třetiny jsme pracovali tvrdě, ale bylaz toho jen jedna branka,“ řekl po druhém boji Sýkora.

Hradec má nyní zkrátka nůž na krku. V Třinci se hraje v pondělí a úterý. „Je to o tom začít proměňovat šance,“ tvrdil trenér.
„Bude to velmi těžké,“ připustil lotyšský forvard Džerinš.

Kterak Hradec trápil nejlepší hráč světa

Ve druhém duelu sice nebodovoval, ale byl ho plný led. Tu vypíchl přihrávku v hradecké přesilovce a mále ujel do samostatného nájezdu, tu velmi šikovně nahazoval puk na bránu. Urputně i obětavě bránil při závěrečné power play domácích.

Třinecký mladík David Cienciala se předvedl také v prvních dvou duelech semifinále play off hokejové extraligy. A znovu dokázal, že na týmy z východních Čech má v poslední době pifku.

Vždyť proti Pardubicím v sedmém utkání čtvrtfinále nasbíral neskutečných sedm asistencí, a proto byl americkou stanicí ESPN vyhlášem nejlepším hráčem světa minulého týdne. „Při vší úctě, já ty mladé kluky neznám. Kdyby to byl Gretzky, tak bych o něm věděl víc,“ pronesl po první prohře v semifinále útočník Mountfieldu Radek Smoleňák.

Možná si o Ciencialovi měli hradečtí matadoři zjistit více. Mladík rozhodl první duel dvěma brankami a ve druhém přispěl velmi dobrý výkonem k dalšímu vítězství Ocelářů. „Snažím se dál hrát co nejlepší hokej,“ tvrdil Cienciala. To se mu v play off daří. A Hradec už ho zná.