Čtyřiadvacetiletý hokejový brankář si na konci srpna musí hledat angažmá. Finská Saipa Lappeenranta mu nečekaně zrušila kontrakt.

Co se vlastně stalo?
Sám to pořádně nechápu. Přišlo to ze dne na den. Manažer s trenérem mi oznámili, že končím.

Jak vám to v Saipě zdůvodnili?
Že se mnou počítali jako s jedničkou, ale že jsem se jim tak nejevil. Z tréninků usoudili, že mám v bráně špatný pohyb a že by se to dlouhodobě těžko odstraňovalo. Zajímavé je, že v červnu, když jsem byl v Saipě na zkoušce, mi říkali pravý opak. Prý jak se výborně hýbu a jak jsou se mnou spokojení. Po čtrnácti dnech na ledě mi oznámili, že končím, a hned druhý den přišel do branky nějaký Fin.

Nesehrál ve vašem odchodu negativní roli trenér brankářů – slavný Jarmo Myllys?
Tohle těžko mohu posoudit. Všechno se mi jevilo v pohodě, chovali se ke mně perfektně. I Jarmo. Do hlav jim nevidím. Nedokážu říct, v čem to bylo.

Ani vám nikdo nenaznačoval, že můžete brzo skončit?
Právě že ne. Jarmo mi říkal, že je všechno dobrý. Akorát chce, abych změnil nějaké drobnosti. Jinak, že je spokojený.

Vrtá vám to hlavou?
To víte, že jo. Přemýšlím nad tím. Chytal jsem tam ještě ve staré výstroji, to vám taky nepřidá. Musíte si zvyknout na jinou hru, na jiný hokej. Chce to čas, to vám řekne každý gólman.

Odchytal jste přípravná utkání?
Nastoupil jsem do dvou, obě jsme prohráli. Nemyslím si však, že by tohle byl důvod mého konce. Saipa sehrála šest příprav a pět jich prohrála. Není to tým, který bude vyhrávat. V uplynulých dvou letech skončila v SM-liize pokaždé poslední. To o něčem vypovídá.

Vaše první zahraniční angažmá skončilo ještě dřív, než mohlo pořádně začít. Je to velké zklamání?
Určitě. V Saipě se mi líbilo po všech stránkách. Super zázemí, v kabině bez problémů. Fakt všechno v pohodě. Na nic jsem si nestěžoval. O to víc mě to štve.

Zkoušeli jste s agentem situaci v Saipě změnit?
Sám jsem se ptal, jestli to není předčasné rozhodnutí. Říkal jsem jim, že jsem ani neměl čas něco ukázat a přesvědčit je. Ale oni si trvali na svém.

Berete to jako nekorektní jednání z finské strany? Do začátku soutěží scházejí zhruba dva týdny…
Beru to tak. Je to strašně nepříjemný. Když vám něco řeknou v červnu na try outu a něco úplně jiného v srpnu, navíc pár dní před soutěží… (odmlčí se) Teď je všude plno. Bude to těžký.

Jak s vámi taková nepříjemnost otřásla psychicky?
Jak bych to popsal… Kdyby začal sezona a já chytal špatně, tak bych to nesl daleko hůř. Takhle si to nekladu za vinu. Nevím, kde byla chyba.

Tušíte, co bude dál?
Z Finska jsem přiletěl teprve v neděli. Agent mi zkusí něco sehnat. Hlavně potřebuju někde alespoň trénovat, abych z toho nevypadl.

Jste momentálně hráčem Pardubic?
Patřím Pardubicím, ale smlouvu s nimi nemám.

Na jaře jste málem dotáhl Hradec do finále první ligy. Je možné, že byste zakotvil právě tam?
V Hradci gólmani jsou, oba dva chytají dobře. Asi by to nedělalo dobrotu.

Vzal byste v současné prekérní situaci i nabídku z druhé ligy?
Těžko říct. Jasné je, že potřebuju někde chytat. Uvidí se, co bude dál.