Auditoriem při zápase s Pardubicemi hučelo jeho jméno. RICHARD JARŮŠEK byl za krále. Nervózní melu o triumf na 1. ročníku Mountfield Cupu rozčísl za smírného stavu 2:2 dvěma brankami.

„První dva zápasy jsem se střelecky trápil. Šance jsem měl. Ne a ne to padnout. Přesto jsem byl v klidu. Uklidňoval jsem se tím, že do šancí se dostávám a je jen otázkou času, kdy to tam spadne. Měl jsem pravdu," říkal po vítězství 6:2 nad Pardubicemi vousatý útočník Hradce Králové.

Angažmá v Hradci Králové jste začal vítězstvím v turnaji. Těší to?
Určitě je dobrý, když někam přijdete, vyhrát na začátek nějaké zápasy nebo turnaj. Hráče to povzbudí. Dokázali jsme si, že máme dobré mužstvo. Porazili jsme celky z KHL, sehráli jsme s nimi super zápasy. Stejně tak proti Pardubicím. Dlouho to bylo 2:2, ale pak se nám podařilo skórovat a nakonec jsme celý turnaj vyhráli.

Takže si vítězství ceníte?
Ano, a hodně. Vyhrát turnaj s mužstvy z KHL je něco speciálního. Navíc máme tři vítězství ze tří zápasů, to je skvělé. Někteří kluci se v kabině radovali, smáli se, že je to vrchol jejich kariéry, protože v životě nic nevyhráli. (směje se) Tak jsem je uklidnil, že Mountfield Cup jsem vyhrál už potřetí.

To museli koukat, ne?
Mně se povedlo vyhrát Mountfield Cup dvakrát s Mladou Boleslaví na Slovensku. Ale tam nebylo takové obsazení.

Odehráli jste velmi kvalitní utkání. Všechna vítězná. Znamená to něco, když do startu extraligy chybí ještě měsíc?
Je to pozitivum. Jsme krátce na ledě, mužstva z KHL trénují daleko déle. Proto je takový úspěch fajn. Dokázali jsme si, že něco umíme. I přesto, že led nebyl zrovna nejlepší. Pokaždé, když jsem šel do kličky, mi puk uskočil. Snad se to do sezony zlepší a my budeme hrát ještě líp.

Co jste říkal na kulisu? Je srpen, ale na derby byl skoro plný stadion…
Věděl jsem dopředu, že Hradec má výborné fanoušky. Že je tady bouřlivé prostředí, vím ještě z Mladé Boleslavi. Přesto mě docela překvapilo, že došlo tolik lidí. Ale šlo o derby, pro lidi je to svátek, chápu je. Fanoušci byli úžasní a patří jim obrovský dík, jakou atmosféru vytvořili.

Utkání s Pardubicemi jste za stavu 2:2 vyřešil dvěma góly. Jste rád, že máte za sebou otravné čekání na první gól v hradeckém dresu?
Je pravda, že první dva zápasy jsem se střelecky trápil. Šance jsem měl. Ne a ne to padnout. Přesto jsem byl v klidu. Uklidňoval jsem se tím, že do šancí se dostávám a je jen otázkou času, kdy to tam spadne. Měl jsem pravdu. Z každého hráče pak spadne deka. Důležité je se tím nestresovat a pořád se snažit cpát do šancí a hodně střílet.

Hlasatel zápasu vás označil po první brance za Petra. Slyšel jste?
Byl jsem docela v šoku. (směje se) Hned jsem říkal vedoucímu mužstva, co to je, jestli nepopletl zápis. Prý ne. Tak to asi popletli na časomíře. Po druhém gólu už to hlásili správně, snad si mě budou pamatovat.

Jak se cítíte ve formaci s Jiřím Šimánkem a Tomášem Knotkem?
Zatím to je dobrý. Rozumíme si na tréninku i v zápasech. Sice jsme dlouho nemohli dát gól, ale bylo vidět, že si rozumíme a je jen otázkou času, kdy se prosadíme. Dočkal se Šimi i já. Paráda.

Jiří Šimánek měl v minulé sezoně s koncovkou vážné trable. Řešili jste spolu, jak na bídnou produktivitu vyzrát?
Ne, on se mi vůbec nepřiznal. Asi za ním budu muset vyrazit, aby se mnou mluvil na rovinu. (usmívá se)

Velkou sílu ukázala první hradecká formace, která na turnaji byla u osmi branek. Je potřeba, aby další lajny šlapaly podobně?
První pětka si sedla, jsou tam chytří hráči, dali plno gólů, posbírali snad všechna individuální ocenění. Na ně budeme spoléhat a je na ostatních lajnách, aby se k nim přidaly.

Sám jistě cítíte, jak náročné je odehrát tři špičkové zápasy ve třech dnech. Jaroslav Bednář takovou porci zvládl v devětatřiceti letech letech. Co na něj říkáte?
Podle mě ho hnala i motivace získat pohár a převzít ho jako kapitán. Asi si nepřipouštěl, že mu je 39 let. I když ráno vypadal, že každou chvíli usne. Byl zničený. Všichni jsme ale viděli, že večer zapne a všechny si vodí. Klobouk dolů.

Co ukázal Mountfield Cup?

SPORTOVNÍ KVALITA
Dva špičkové týmy z KHL byly zárukou, že u Orlice se nebudou hrát žádné pouťáky. Skutečnost ještě předčila očekávání. Zápasy měly vysokou sportovní kvalitu. Vrcholem turnaje byla neděle.

ORGANIZACE NA 1
Pochvala letí za organizátory. Uspořádat turnaj se jim povedlo bez chyb. „Rusové byli nadšení. Říkali, že všude řešili nějaké problémy, jen u nás ne," říkal pro Deník Robert Horyna, ředitel Mountfield Cupu. O druhý ročník je mezi mužstvy enormní zájem.

BEDNÁŘ OMLÁDL
V devětatřiceti letech odehrál v obrovském tempu tři zápasy ve třech dnech. Zapsal v nich 6 bodů (2 góly, 4 asistence) a stal se nejužitečnějším hráčem turnaje! Jeho lajna s Džerinsem a Červeným vypadala fantasticky a to si ještě Bednář stěžoval, jak mu to nejezdí.

DYNAMO BUDE ZLOBIT
Skončili poslední, ale mnohem větší vypovídající hodnotu měly výkony Pardubic. Kromě tragické druhé třetiny proti Ufě (0:7), hrály výborně. Agresivně, přímočaře, s tlakem do branky. S Hradcem sice prohrály 2:6, ale konečný výsledek hrubě zkresluje rozložení sil na ledě. Pardubice budou lepší než loni. Na to můžete vzít jed.