Čtyřgólovou smrští do sítě Dynama Moskva omámil JAROSLAV KUDRNA hokejové Rusko.

„Kudrna rozhodl thriller.“ „Kudrnova show v Moskvě“. To jsou jen některé titulky ruských médií po vítězství Metalurgu Magnitogorsk na ledě moskevského Dynama (6:5). „Ani nevím, jak to přišlo. Pětkrát jsem vystřelil a dal čtyři góly,“ smál se Kudrna do telefonu na letišti Šeremetěvo, odkud tým mířil za duelem Ligy mistrů do Berlína, kde se včera večer poměřil s místním Eisbärenem.

V Rusku to byl zcela jistě váš nejlepší zápas, že?
Co se týče bodů, tak vůbec nejlepší v kariéře. Čtyři góly a asistenci jsem ještě neměl. Doma jsem dal sice dva hattricky, ale čtyři branky nikdy.

To jste se cítil tak dobře?
No, pětkrát jsem vystřelil a čtyřikrát to tam spadlo. S Rolasem (Tomášem Rolinkem – pozn. red.) jsme se tomu jenom smáli. Byl to pro mne prostě krásný zápas. Všechny góly jsme dali z přesilovek. Spokojenost byla maximální. V závěru jsme měli ještě namále. Dynamo stáhlo náš náskok z 6:3 na 6:5, ale zaplaťpánbůh, že se vyhrálo.

Nezkolaboval vám mobil pod přívalem sms zpráv?
(usmívá se) Nezkolaboval, ale všichni známí a kamarádi mi gratulovali. To k tomu patří.

Vám se momentálně hodně daří, viďte?
Poslední dobou to tam padá. Dávám góly v každém zápase. Trenér mě dokonce dal v Minsku důvěru na nájezd. Dost jsem se divil, ale proměnil jsem ho.

Vůbec celý Magnitogorsk prožívá skvělé období. Naposledy jste prohráli 24. října!
Je pravda, že doma jsme neprohráli už ani nepamatuju. Forma je dobrá. Tři poslední zápasy nehrál Mery. (Jan Marek, nejproduktivnější hráč KHL – pozn. red.) Tak jsme měli trochu obavy, jak to zvládneme. Ale všechna utkání jsme vyhráli. Takže, fakt pohoda.

Dá se říct, že Metallurg pookřál až poté, co kouč Bělousov dal dohromady českou „legii zkázy“?
Je to určitě tak. Sám jsem byl v úvodu ligy zraněný. A když jsem začal hrát, tak mě postavili do čtvrtý řady. Pořádně jsem nehrál, neměl jsem skoro žádný „icetime“. Celé mužstvo hrálo špatně. Jediný, kdo střílel góly, byl Mery. Pak nás dal Bělousov dokupy, hned jsme dali čtyři góly a udělali celý zápas. Od té doby se všechno obrátilo, výsledky se dostavily.

Jak jste Bělousova přesvědčili, že vám to může na ledě klapat?
S Honzou Markem spolu hrajeme už dva roky a moc jsme nechápali, že k nám nestrčil Rolase. Jenže tady si trenéři jedou podle svého, nenechají si do práce kecat. Ale když se nám nedařilo, tak začal naléhat i generální manažer Veličkin, a to už na něho bylo asi moc. (rozesměje se)

Jak si „ruský“ zbytek týmu zvyká na to, že prim hrají Češi? Nezávidí?
(přemýšlí) To víte, když děláme body a oni ne. Přitom by taky chtěli… Ale myslím si, že trenér čas na ledě docela poctivě dělí. Někdy mi přijde, že mají možná i víc prostoru. Pro nás bude jen dobře, když se chytnou.

Povězte, jak reagovali bossové Metalurgu na rozpačitý úvod ligy a nezvládnutý duel s New York Rangers o Victoria Cup?
Dusili nás hodně. Fakt dost. Pohovory byly na denním pořádku. Ale už jsme si za ty dva roky zvykli. (směje se) Naštěstí je teď klid. V nejbližší době nás čeká dvojzápas s Ufou. Tam se ukáže, jak na tom doopravdy jsme.

V Magnitogorsku jste pocítili dopad celosvětové finanční krize, zpozdily se výplaty. Už je všechno srovnané?
Peníze chodí. V kabině byl Veličkin a slíbil, že nám všechno vyplatí, že se nemusíme bát. Zpoždění bylo v listopadu, ale nedělal bych z toho vědu. V Čechách to je normální věc. Ani se to v mužstvu moc neřešilo.

Na dárky teda bude?
(směje se) To víte, že jo.

Už víte, kde a kdy oslavíte Vánoce?
Během reprezentační pauzy se dostanu domů, takže Vánoce si uděláme v předstihu. Pak se zase vracím do Ruska. Jedeme na „trip“. Tuším, že dokonce na Štědrý den hrajeme. Čeká nás dost náročný program.