1. Vraťte se do roku 2013: Není to tak dávno, kdy všechno fungovalo. Kantor vytáhl z branky sotva jeden kotouč za zápas, beci se předháněli, kdo v zápase skočí po hlavě do více střel, borci v útoku poctivě hrabali dozadu a první lajna s brutální systematičností rozhodovala zápasy. Vzpomeňte si, jak jste vyhrávali. Šlo to dřív, proč ne teď.

2. Nefaulujte, bruslete: Prastará hokejová poučka zní: kdo nebruslí, fauluje. 
V sérii se Zlínem si slabší pohyb nemůžete dovolit. Pro flákače není v play off prostor. Zlín má na přesilovkách postavený plán. Při hře pět na pět nedostat gól, v početní převaze udeřit.

Jednoduché, že? Ale náramně účinné.

Obzvlášť když máte v týmu čarostřelce Balaštíka, mistra nečekaných pasů Lešku a před brankou zaparkovaného  Čajánka, kterého neodradíte ani „hrazdou" za krk.

3. Hrr do Kašíka: Jistě, v sezoně chytal skvěle, ba famózně, úspěšně prošel těžkými zkouškami, ale extraligové play off nezná. Tohle území je pro něj neprobádané. Proto buďte důrazní, dotěrní, vyveďte ho z rovnováhy, fér způsoby zaútočte. Na jednadvacetiletého kluka to bude zaručeně platit.

4. Pozor na mládí: Zámorský (21 let), Holík (22), Honejsek (22), Fořt (21). Pozor, tihle „maníci" umí rozhodovat zápasy. Vyhodit je z rytmu, by bylo fajn.

Proč Hradec postoupí a proč ne?
Hraje jim do karet:Systém: Hrají „mountfield hokej". Není to nic krásného, ale sakra účelného. Hradec dokáže úporností a pečlivým dodržováním defenzivního systému otrávit jakýkoliv tým v extralize. 
V sezoně takto dvakrát složil dominantní Spartu. Řekněte jeden důvod, proč by nemohl stejným způsobem složit Zlín?

Šíře kádru:
Mohli by poskládat klidně pět, možná šest lajn. První hodinu si na tréninku střihne základní sestava, po ní naskočí na led osmička dalších čekajících na šanci. Zlín? V sezoně vytrvale točí tři pětky. Únava se kumuluje, laktát se hromadí ve svalech. V koncovkách bude mít navrch Mountfield.

Fanoušci:
Historicky první hradecké play off slouží jako ideální doba k mobilizaci. Stadion u Orlice bude pro Zlín peklem na zemi. Tam se mohou uškvařit jeho naděje na druhý historický titul v české extralize.

Nehodí se do krámu:Berani play off umí: V březnu hrají ve Zlíně vždycky nejlepší hokej. Jak jde do tuhého, nakopnou motory a deptají i největšího favorita. Loni byli ve finále. Až Strakův gól v nekonečném sedmém zápase jim vyrval z rukou třpytivý pohár. Mají o motivaci víc.

Stabilní kádr:
Odchod do hokejové penze ohlásil Martin Hamrlík, do Rigy si zabukoval letenky Jakub Sedláček. Jinak je stříbrný tým pohromadě. Na místo Sedláčka přišel Kašík. Hamrlíka nahradil Marušák. Zaznamenali jste změnu? Asi ne, že.

Faktor Čajánek:
Základní část ho moc nebere, ale jakmile přijde play off, vymáčkne ze sebe nejlepší hokejové dovednosti. Věčným hudrováním dovede zatlačit na rozhodčí. Mít trojnásobného mistra světa v sestavě je obří výhoda.