Derby! Kouzelné slovo, magický zápas. „Pohltí to všechny. Celý klub, celý Hradec,“ říká před páteční hokejovou party Tomáš Martinec, kouč Mountfieldu.

Ale pozor! I když se to zdálo zhola nemožné, napětí velkého duelu Hradec Králové - Pardubice v hokejové extralize ve čtvrtek ještě vzrostlo.

Dynamo totiž půjde do prvního derby v sezoně s novým trenérem. Miloše Holaně vystřídal protřelý bard Břetislav Kopřiva, dosud skaut klubu. Muž, který léta působil v hradeckých službách. Krok je reakcí na mizérii posledních týdnů: Tým padl čtyřikrát v řadě při děsivém skóre 5:23. V tabulce je dvanáctý. Pro porovnání, Hradec sedí na druhé příčce.

Ke změně došlo přesto, že ještě ve středu generální manažer klubu Dušan Salfický pronesl následující slova: „Změny v realizačním týmu? Je to jedna z cest, která může nastat, ale já říkám, že jsme teď měli dost mezer ve výkonech hráčů. Teď jsou od toho trenéři, aby je dokázali nastartovat.“

Nakonec Holaň tuto šanci nedostal, do popředí byl postaven praktik Kopřiva, který se při minulých duelech už objevoval na střídačce jako zaskakující asistent.

Dočasné řešení

„Hlavním důvodem tohoto kroku jsou neuspokojivé výsledky a herní projev. Zvažovali jsme, jak mužstvo probudit. Chceme týmu změnou na postu hlavního trenéra dodat impulz a zastavit herní a výsledkový propad,“ objasnil veletoč Salfický.

Šokový dopad by měl zafungovat hned v prvním zápase. Nakonec, derby je ideální možností jak nastartovat mančaft. Na to dozajista v Pardubicích spoléhají.

„Shodou okolností jedu ke svému prvnímu utkání do Hradce, kde jsem hrál i trénoval dlouhou dobu. Působil jsem zde ve všech možných funkcích,“ připomněl Kopřiva. „Na derby se těším a zároveň respektuji sílu Mountfieldu. Chceme se na zápas důsledně připravit a uspět.“

Jeho angažmá u mužstva by mělo být podle generálního manažera dočasné. Ale to se teprve uvidí. Aby to tak nebylo, může pomocii úspěch v derby.

Hradec do něj jde jako jasný favorit, jenže… Má plnou marodku, především útočníci chybí. Aktuálně mezi absentující přibyl Patrik Miškář, kometa letošní sezony.

Na druhou stranu je Mountfield doma suverénní, vyhrál všechny zápasy. „Chceme v tom pokračovat, hrát svoji hru. Nebudeme se nikomu přizpůsobovat,“ naplánoval kouč Martinec.

Vyprodaný stadion se v pátek večer (zápas začíná v 18 hodin) dozví, který tým zafunguje: Šokem nabuzený, nebo šlapající mašina?

Hokejový Mountfield Cup: Mountfield HK - HC Dynamo Pardubice.
Martinec: „Derby je nejvíc"

Kopřiva výzvu přijal. „Chci klubu pomoci," řekl

Pardubice - Byl to pořádný šok! Ve středu ještě Břetislav Kopřiva sledoval jako obvykle trénink pardubických hokejistů z tribuny, ve čtvrtek už udílel pokyny přímo na ledové ploše.

„Dozvěděl jsem se to ve čtvrtek těsně před dopoledním tréninkem,“ popisoval Kopřiva svůj přesun z role klubového skaut na pozici trenéra A týmu. „Vedení klubu mi oznámilo změnu na postu trenéra a po debatě jsem se rozhodl tuto pozici přijmout. Chci klubu, v němž pracuji, pomoci,“ doplnil osmašedesátiletý kouč.

Kopřiva je pardubickým rodákem, ale jako trenér působil v jiných klubech. Úspěšné sezony prožil mimo jiné v Třinci či Chomutově. V roce 2002 dokonce ve spolupráci s Pavlem Markem dovedl český tým do 18 let k bronzovým medailím na mistrovství světa.

„Všichni musíme pracovat na výsledkovém zlepšení a udělat pro něj všechno. Věřím, že kluci zaberou. Neříkám, že dříve nepracovali, ale chyběly nám výsledky,“ řekl po nástupu do funkce.

Již v pátek pojede s týmem do Hradce Králové, kde dříve taky působil. „Kluci jsou profesionálové, i jim vadí výsledkový propad, který se odrazil v tabulce. Čeká nás nový zápas, jdeme do derby s cílem vyhrát,“ dodal.