European Trophy
Severní divize:

Dnes 17.30: Mountfield HK – Lulea Hockey (Švéd.)

Neděle 17.00: Mountfield HK – Kärpät Oulu (Fin.)

Na severu Švédska mu bylo hej, bavil se hokejem, vyhrál titul, sedl si s místními domorodci a zamiloval si severskou přírodu.

Jiří Kučera strávil v Luleå v 90. letech pět nezapomenutelných sezon.

„Jakoby se tam zastavil čas," vzpomíná asistent trenéra Mountfieldu Hradec Králové, který právě dnes v rámci European Trophy přivítá… Lulea Hockey!

Tak trochu návrat do minulosti, ne?
(usměje se) Určitě. S bývalými spoluhráči, kteří u týmu fungují v roli trenérů a vedoucího mužstva, jsme si již volali. Jen je škoda, že spali v Praze a do Hradce přijedou rovnou na zápas. Mohli jsme si víc pokecat.

Takže jste stále v kontaktu?
I po tolika letech přátelství nevymizelo. S bývalým kapitánem týmu Rogerem Äkerströmem jsem ve styku stále, byl jsem i s manažerem Luleå, ale ten před třemi měsíci bohužel zemřel, což mě velmi zasáhlo. Naposledy jsem je viděl před rokem, když hráli European Trophy v Plzni. Vždycky to jsou moc příjemná setkání.

Je Lulea vaším druhým domovem?
Jednoznačně. Strávili jsme tam skoro šest let, to jen tak nevymažete.

Zvykl jste si rychle na tamní specifické prostředí poblíž 
severního pólu?
Jakoby se tam zastavil čas. Luleå je kousek od polárního kruhu, lidé jsou tam v uvozovkách nezkažení. Jediným problémem byla tma. Rozednívá se až okolo deváté ráno a ve dvě odpoledne už je zase tma.

Takže psychika dostávala 
zabrat.
Ze začátku rozhodně, ale pak si člověk zvykne. O to lepší bylo, když přicházelo jaro a den se natahoval. To jsem hned pookřával. (směje se)

Vracíte se tam?
Od té doby jsem tam byl jednou. Jak máte děti, tak to není jednoduché skloubit. Ale mám v plánu se tam co nejdřív zase podívat. Trochu se mi stýská.

To se ani nedivím. Prožil jste tam pět báječných sezon.
Jeden rok jsme získali titul, v klubu všechno fungovalo parádně, zabezpečení na vynikající úrovni. K tomu skvělí lidé, fascinující příroda. 
Jó, žilo se tam hezky.

Vzpomenete si, kdy jste ovládli Elitserien a získali titul?
V roce 1996.

Tedy ve stejné sezoně, kdy jste jako kapitán dovedl českou reprezentaci ke slavnému titulu mistra světa ve Vídni, že?
Byla to asi moje životní sezona. I když se mi někdy dařilo víc a někdy míň, tak tenkrát to vyšlo na obou frontách.

Co vás naučil švédský hokej?
Disciplíně, taktice a celkově dokonalé organizaci. Ve Švédsku je daleko větší zájem o hokej než u nás. Když se u nás dělá nábor, tak přijde pár dětí. Tam jich přijde mnohem víc a je pak z čeho vybírat. Fotbal a hokej, to jsou ve Švédsku dva ohromně populární sporty. Není to tam tak roztříštěné jako u nás.

Švédský hokej vždycky lpěl na dodržování systémů hry. Nedělalo vám to problémy? V Česku se tenkrát tak vědecky nepracovalo…
Tenkrát s tím začala Frölunda, pak Djurgaarden začal se systémem 1-3-1, potom přišlo „torpédo". Každý trenér má svoji filozofii a vy na to musíte reagovat a přizpůsobit se.

V rámci European Trophy se představíte podruhé před vlastním publikem. Předpokládám, že byste si přáli lepší výsledek než v premiéře proti Kometě Brno, kdy jste prohráli 1:5.
Hlavně bychom chtěli předvést úplně jiný hokej. Proti Brnu jsme nehráli ani do útoku ani do obrany. Bylo to přesně mezi. Teď  už to musí vypadat mnohem líp.

Berete to pořád ještě jako přípravu, nebo už po hráčích budete tvrdě šlapat, protože 
extraliga se blíží?
Co budeme hrát v přípravě, budeme pak předvádět v extralize. Nejde pak 13. září lousknout prstem a začít hrát jiný hokej. Víkendovému dvojzápasu přikládáme velkou důležitost, vždyť do startu ligy nám zbývá odehrát jen šest utkání. To není tolik. Lulea určitě předvede klasický celoplošný hokej, kdy v pěti brání i útočí. V neděli nás Finové prověří po bruslařské stránce, neustále jsou v pohybu. Bude to zajímavý test.

Budete kádr v Hradci ještě nějak zužovat?
Ne. V každé řadě máme jen jednoho hráče navíc. U Luboše Roba zatím nevíme, jak to bude s jeho zraněním.

Stejně jako u Davida Švagrovského. Počítáte s ním ještě?
Je škoda, že se zranil. Počítali jsme s ním. Nijak ho nezatracujeme. Až se dá do kupy, tak ho necháme rozehrát a dáme mu šanci.