Je to velký úspěch, ale také zdolání prvního schodu na cestě, za nímž Mountfield vyrazil. V létě a během podzimu složil ostřílené mužstvo plné hvězd. Proto má velké ambice. „Chceme vyhrát poslední zápas v sezoně,“ opakuje na potkání útočník Radek Smoleňák. To by znamenalo jediné – Hradec by se stal mistrem ligy. Poprvé v historii.

„Víme, o co hrajeme, Liberec byl první krok,“ upozorňuje Smoleňák, který k postupu přispěl naprosto zásadně. Ze sedmi soubojů rozhodl tři, včetně toho posledního, kdy to bylo kdo s koho. Jen vítěz bral vše.

Smoleňák byl jedním z faktorů, proč Mountfiled uspěl. Dalším je gólman Patrik Rybár, jenž byl hlavně v klíčových chvílích nepřekonatelný. „Famózní,“ velebí ho trenér brankářů Robert Horyna.

Vítěz bere vše. A je to Hradec!  

Bylo to kdo s koho. Ultimativní bitva. Vítěz bral vše. Triumfátorem jsou hokejisté Hradce, kteří v sedmém zápase čtvrtfinále play off extraligy položili na lopatky Liberec po výsledku 2:1.

Mountfield slaví stejně jako vloni postup do semifinále. V něm už ve čtvrtek a v pátek přivítá Třinec (druhou dvojici tvoří Plzeň a Brno).
V úvodu však přežili hradečtí Lvi drsný útok Bílých Tygrů. A to se štěstím. Za první tři minuty trefil Liberec dvakrát tyč a jednou skončil puk na brankové čáře za Patrikem Rybárem.

„Začali jsme špatně,“ uznal útočník Radek Smoleňák. „Nějaké chybičky tam byly, ale pak jsme se zvedli,“ řekl obránce Petr Zámorský.
Bylo to tak. Mountfield srovnal hru a začal velký boj. Čím dál víc bylo jasné, jak důležitá bude první branka.

Hradci k ní pomohla hlavní liberecká slabina, nedisciplinovanost. Mladý útočník Dominik Lakatoš úplně zbytečně sekl Smoleňáka a přesilovku využil ve 34. minutě blafákem do bekhendu Petr Koukal.

Vyprodaná aréna byla v extázi, již umocnil o čtyři minuty později Smoleňák. Obr s číslem 70 tečoval nahozený puk pod horní tyč. Gólman Roman Will byl bezmocný.

Brankář však zazářil na začátku třetí části. Hradec se vrhl na zteč, chtěl definitivně stvrdit postup, ale Will byl proti. V jasných šancích proti němu neuspěli Lukáš Cingel ani Bedřich Köhler.

Poté domácí zvládli liberecké přesilovky (i krátkou pět na tři), inkasovali až 22 vteřin před koncem. Oslavy to už nezastavilo.

Dostal příkaz: Zavři to! Mág play off Rybár ho splnil  

Miluje play off. V něm je… „Famózní,“ řekl trenér hradeckých brankářů Robert Horyna o Patriku Rybárovi.

„Mám rád takové zápasy, když o něco jde. Každá chyba může ukončit sezonu pro celý mančaft,“ reagoval slovenský gólman.
Ukázalo se to v minulé sezoně (to dotáhl Lvy do semifinále) i letos ve chvílích, kdy na tom Mountfield nebyl ve čtvrtfinále dobře. Po pěti duelech série prohrával s Libercem 2:3 na zápasy a vyrazil do arény Bílých Tygrů. Musel vyhrát v ní a následně doma.

Zvládl to. Rybár pustil jen dvě střely z 54. „Kluci mi velmi pomohli, doplňovali jsme se. Ukázalo se, že v kolektivu je síla,” chválil.

On ale byl zase zásadní postavou. Během série se přitom musel vyhrabat z minikrize. Ve čtvrtém utkání v Liberci byl střídán po třech gólech. „Moc ho to netrefovalo. Byl trochu skleslý,“ glosoval Horyna. Duel dochytal perfektně Jaroslav Pavelka, už neinkasoval. Dobře si vedl i v pátém střetnutí v Hradci. Hradec však prohrál, a tak šel v sobotu do brány Rybár.

„Domluvili jsme se s Patrikem, že to zavře a dostane nás dál,“ prozradils úsměvem Horyna, jaký dal muži s číslem 42 příkaz. „Jarda chytal famózně, bylo to mezi nimi padesát na padesát. Ale Patrik nás dostal na začátku sezony z tíživé situace, rozhodla i víra v jeho zkušenosti z play off. A také jsme si byli jistí, že ten kluk nechce zakončit sezonu tím, že byl vystřídán v Liberci,“ objasnil.
Vše se splnilo. Mountfield sérii otočil.

„Máme zkušené hráče, kteří zažili play off, vyhrávali tituly. Ti nám pomáhají, jsme rádi, že je máme,” připomněl Rybár kvalitu našlapaného kádru.

Nyní se Rybár a spol. pustí do boje o finále.