Prožil nesložitější sezonu v křesle generálního manažera, ale nejtěžší boj Aleše Kmoníčka teprve čeká. Musí společně s dalšími členy vedení přesvědčit městské zastupitele, aby zvedli ruku pro schválení čtyřmilionové dotace.

„Bez ní nebudeme moci první ligu důstojně hrát," na rovinu říká hradecký boss.

Nejde o laciné plácnutí do vody. V nejbližších dnech se bude hrát o holou existenci hradeckého hokeje! Ne na ledě, ale na politickém hřišti.

„Momentálně se pohybujeme na hranici únosnosti, a pokud bychom přišli o čtyři miliony, tak nemůžeme první ligu v žádném případě financovat," hrozí se kritického scénáře Aleš Kmoníček.

Čekají vás pořádně perné dny, že?
Čekal jsem, že to bude jednodušší. Myslel jsem si, že budeme mít klid si na vše sednout, sezonu vyhodnotit, společně s trenéry sestavit hráčský kádr. Bohužel se vyskytl ten problém s dofinancováním příští sezony.

V čem je problém?
V těchto dnech čekáme na rozhodnutí zastupitelstva města Hradec Králové, zda nám doplatí dotace do plánované výše. Do té doby nemůžu podepisovat žádné hráče, protože nevím, jestli na ně budu mít peníze. Pokud by dotace schválená nebyla, nebudeme moci první ligu důstojně hrát. Pokusím se vyvolat nějaká jednání a budeme se snažit přesvědčit zastupitele, aby pro dotaci zvedli ruku. Nic jiného mi nezbývá.

O jak velkou částku se jedná?
Jde o čtyři miliony. Bez nich nemůžeme normálně fungovat. Jsou to peníze určené na vrcholový a výkonnostní sport.

Máte evidentně svázané ruce.
Je to obrovský handicap a omezení. Na druhou stranu ještě žádná sezona neproběhla úplně v klidu, abychom měli dopředu připravené peníze nebo aby nás neomezovalo ABD. Beru to jako součást své práce, i když je to krajně nepříjemné. Věřím, že zvítězí zdravý rozum. Město reprezentujeme, snažíme se dobře hospodařit, jsme jeho akciovka a jeho pomoc potřebujeme.

Je ohrožena existence prvoligového hokeje v Hradci Králové?
Ano. Zcela jednoznačně. Za poslední dva roky jsme zcela minimalizovali náklady ve všech činnostech, včetně A mužstva. Momentálně se pohybujeme na hranici únosnosti, a pokud bychom přišli o čtyři miliony, tak nemůžeme první ligu v žádném případě ufinancovat.

Vypadá to, že jaro bude bouřlivější než letošní sezona, která se moc nepovedla.
Z mého osobního pohledu to byla nejtěžší sezona v mé kariéře. Vzhledem ke špatným výsledkům jsme byli pod neustálým tlakem, k tomu se přibalily i další problémy, které jsme museli za pochodu řešit. Jako třeba neustálé spory s firmou ABD Invest. Sezona byla velmi náročná i po sportovní stránce. Celou sezonu jsme doháněli manko, které jsme nasekali na začátku, a v jednu chvíli byli dokonce na posledním místě. Naštěstí jsme to v samém závěru dohnali. Malou náplastí na nepovedený rok bylo play off, kdy jsme sérii s Olomoucí odehráli velmi kvalitně, dost vyrovnaně, a stále ve mně hlodá pocit, že jsme mohli postoupit.

To chápu, když vidíte, jak Olomouc zametla v semifinále s Ústím nad Labem a chystá se na baráž.
Myslím, že to jen dokazuje naše výkony v sérii. Bohužel jsme ji prohráli 2:4 na zápasy, nepodařilo se nám vstřelit více branek, především v posledním zápase, a proto jsme nepostoupili.

Před sezonou mužstvo převzal jako hlavní trenér Martin Hosták, v červenci se k němu připojil David Pospíšil. Dvojice uznávaných hokejových expertů vzbuzovala velká očekávání. Proč to nevyšlo?
Když se na to podívám z pohledu výsledků, tak jsme dobrý krok neudělali. Nakonec nespokojenost vyústila ukončením spolupráce. A proč? Trenéři to měli těžké. Do přípravy se promítly spory s ABD, neměli jsme k dispozici led, za tréninky se muselo cestovat, kádr se hodně obměnil.

To jistě, ale v mužstvu se skrýval velký potenciál, který Martin Hosták  nevyužil. Souhlasíte?
Ano. Martin Hosták nezvládl jednu věc – určit jednotlivým hráčům role v týmu.  Byť v mužstvu bylo mnoho kvalitních hokejistů, tak nikdo z nich nehrál na svoje možnosti. Museli jsme tedy přistoupit, a to i s přihlédnutím k výsledkům, k výměně trenérů.

Po Hostákovi tým převzal Miloš Říha mladší a po něm Jiří Kučera. Herní se projev se zlepšil, dostavily se i výsledky. Co nový trenérský štáb změnil?
Na začátku se dostavil očekávaný impuls. Kluci začali vyhrávat, ale potom došlo k útlumu. Trenéři pracovali na nových věcech, především systémových. Chtělo to trochu čas, hráči se s tím museli sžít. Nové herní prvky se naplno projevily až na konci sezony a v play off.

Můžete být konkrétnější?
Začali jsme jinak zakládat útoky, změnily se návyky v obranné činnosti, měnily se přesilové hry, hodně věcí se snažili trenéři zjednodušit. Najednou jsme hráli mnohem agresivněji, náš hokej měl pozitivní odezvu i u diváků. Změna ovoce rozhodně přinesla.

Největší mediální humbuk vyvolalo odvolání, respektive přesunutí Davida Pospíšila ze střídačky na tribunu. Došlo i k přestřelce mezi vámi a Martinem Hostákem. Řešil byste to nyní jinak?
Ne. Stojím si za tím. Na představenstvu jsme určili za nového asistenta Miloše Říhu, proto byl na střídačce on. Pro Davida jsme našli odpovídající řešení, které i on sám přijal za své. Znovu opakuji, nic bych neměnil ani po událostech, které to celé provázely.

Už za vlády Jiřího Kučery fanoušci vyvěsili obří transparent: „Chyba není jen v Hostákovi…" Bral jste to jako útok na svoji osobu?
Především jsem to vnímal jako velmi neobjektivní hodnocení. Transparent byl totiž připravený k použití od prvního utkání, co skončil Martin Hosták, a objevil se až po první prohře nové trenérské dvojice. S fanklubem jsem si to poté vyjasnil. Oni říkali, že to bylo namířené proti hráčům, ale já se přesto domnívám, že v tom případě to mělo být  formulováno trochu jinak. Beru to jako vyřešenou situaci a už bych to nechtěl nijak rozebírat.