Hostem a vlastně i takovým spolumoderátorem ankety Sportovec Nového Města nad Metují za rok 2015 se stal legendární československý hokejista Vladimír Martinec.

Autor 343 ligových a 155 reprezentačních branek na jevišti Kina 70 ukázal, že skvěle neovládá jen hokejku, ale také rétoriku. „Je to smutné, že jsme se dostali až tam, kde se nyní nacházíme," říká k aktuální sezoně pardubické Tesly její legendární pravé křídlo.

Pojí něco Vladimíra Martince s Novým Městem, ať už po hokejové nebo nehokejové stránce?
Pojí mě to, že jsem na konci 70. let začal jezdit do Nového Města s autem do servisu. Měl jsem totiž Fiata, a buď byla možnost jezdit s ním do Prahy nebo do Nového Města. Zvolil jsem Nové Město nad Metují, protože mezi Pražáky moc nemusím a přece jen na tom menším městě je ten vztah jiný. A potom jsem do Nového Města jezdil, když jsem sledoval nebo vyhledával hráče.

Co se vám vybaví, když se řekne Nové Město nad Metují?
To je záludná otázka. Tuším, že je tu nějaký festival smíchu.

Výborně, Novoměstský hrnec smíchu. A když už jsme u těch záludných otázek, tak bych zkusil ještě jednu. Znáte nějakého známého novoměstského sportovce současnosti či minulosti?
(chvíli přemýšlí) Ne. I když vlastně znám, nepochází odsud Pavel Brendl?

Opět výborně. Pojďme dál. Vaše Pardubice bojují o to, aby se vyhnuly baráži, jak je vám z toho po těle?
Je to smutné, že jsme se dostali až tam, kde se nyní nacházíme. Doufám, že v té skupině play-out uděláme alespoň to druhé místo a nespadneme do baráže.

Jaké jsou podle vás hlavní důvody letošní pardubické mizerné sezony?
Já si myslím, že hodně důležité bylo to, že se nám nepovedl začátek sezony. Už v létě jsme dostávali branky v posledních minutách nebo v závěrech zápasů a prohrávali jsme i poslední třetiny. Tam bych řekl, že přišel už takový útlum. Všichni se, lidově řečeno, podělali a nebyli schopni a nejsou doteď, nebo jich je málo, hrát to, na co mají. A proto jsme tam, kde se nyní nacházíme. Tam je rozhodující, aby se ti hráči dostali k těm sto procentům, které umějí, a pak by nebyl problém, protože zase tak špatní hráči to rozhodně nejsou.

Před několika dny oznámil budoucí reprezentační trenér Jandač první část nominace na Světový pohár. Je tam nějaké jméno, které vás vyloženě překvapilo?
Udělal to šikovně. Podle mého názoru má ještě dostatečný počet míst a nyní nominoval takové hráče, a to nechci nikoho snižovat, že první a druhou lajnu ještě bude hledat. Nebo hledat. Možná už o ní ví, ale ještě počká, jak se to všechno vyvine.

Jak vidíte budoucnost českého hokeje. Jdeme podle vás správným směrem?
Na to není vůbec jednoduché odpovědět. Stále vyprávíme, jak by to mělo být, ale pak trochu skutek - utek. Podle mého názoru je nyní nejdůležitější rozšířit základnu, což se děje díky regionálním trenérům. Tímto krokem by se měla ta práce zkvalitnit, mohlo by přijít i více kluků a tím pádem by pak následně bylo z čeho vybírat.