Tuhle zprávu fanoušci Mountfieldu slyšet nechtěli: Elitní centr  Tomáš Mertl je na odchodu z Hradce Králové! V klubu mu po sezoně končí smlouva. Nový – výrazně vylepšený – kontrakt nepodepsal. Je bláhové si myslet, že věci se mohou ještě vyvinout jinak. Nepostradatelná figura Draisaitlova týmu se zřejmě poprvé v kariéře uhnízdí na zahraniční adrese.

Týdny se vyjednávalo, přesvědčovalo a dohadovalo. Nic nezabralo.

Tomáš Mertl nad finálním návrhem nové, v tuzemských poměrech nadstandardní smlouvy, zakroutil hlavou a s díky odmítl. Sorry, pánové, ale já chci ven. Čekám na zahraničí.

„Na parametrech smlouvy jsme se domluvili. Udělali jsme ji postupně přesně tak, jak si ji Tomáš s agentem představovali," tvrdí Aleš Kmoníček, generální manažer Mountfieldu HK. „Jednání trvala déle, což je logické. Tomáš měl vzhledem ke své výkonnosti odpovídající požadavky. Všechny jsme mu splnili, přesto nepodepsal. Chce počkat na nabídky ze zahraničí."

Mertl v Hradci
Sezona 2013/14
Branky: 14
Asistence: 21
Play off: 6 zápasů (1+2)
Plus/minus: +14
Trestné minuty: 78

Sezona 2014/15 (44 utkání)
Branky: 23
Asistence: 25
Plus/minus: +13
Trestné minuty: 30

Návrh Hradce platil 
do 5. února. Pak ho klub stáhl. Teď  na stole nic neleží.

„Rozhodlo tak představenstvo. Tomáš o všem věděl. Dokonce s ním hovořil i prezident Miroslav Schön, ale stejně to k ničemu nevedlo. Smlouva je prý v pořádku, ale jak říkám: čeká na nabídky z venku," vysvětluje Kmoníček.

Mertlovi je osmadvacet let. Je v nejlepším hokejovém věku a v životní formě. Touha po zahraniční štaci, která ho může zabezpečit, je pochopitelná.

V posledních dvou sezonách udělal obrovský výkonnostní vzestup. V minulém ročníku zapsal do statistik 35 bodů. Letos je na tom ještě mnohem lépe. Před včerejším zápasem Hradce v Litvínově měl na kontě 48 bodů a útočil na prvenství v produktivitě extraligy. Po přesunu licence pod Bílou věž nevynechal ani jedno utkání. V Hradci platí za klíčového hráče, který bravurně zvládá hru na obou stranách hřiště.

„Mertlík má dvoje plíce, umí zakončit i poslat parádní přihrávku. Je to vyloženě komplexní hráč," chválí ho trenér Jiří Kučera.

Proto v Hradci věděli, že na stůl musí položit mimořádně lákavá čísla. Tak se i stalo. Mertl by byl údajně nejlépe placeným útočníkem mužstva. „Nabídli jsme mu podmínky, které si zaslouží. Věděli jsme, že ho musíme adekvátně zaplatit," přikyvuje hradecký GM.

Přesto to nedopadlo. Mertl svůj podpis na kontrakt nevykreslil.

Co teď? V Hradci už shánějí náhradu. Kmoníček rozjel intenzivní jednání s možnými adepty na uvolněný vysoce prestižní post prvního centra.

„Buď se vyprofiluje z našich řad, nebo ho musíme sehnat jinde. Druhá varianta je pravděpodobnější, jelikož jsme v těchto jednáních již hodně daleko," říká manažer.