Hradečtí na Vysočině rozhodně mezi favority nepatřili. V kraji je jen jeden extraligový mladší dorost, po téhle stránce se s některými soupeři mohli jen těžko měřit. „Například výběr Prahy mohl vybírat z nejlepších hráčů Sparty, Slavie nebo Letňan, což jsou všechno týmy, které hrají extraligu," podotkl trenér Tomáš Martinec.

Přesto se mladíkům v základní skupině vedlo výborně. Z šesti zápasů čtyřikrát vyhráli a blízko byli k ještě lepší bilanci – zbývající dva duely ztratili gólem v poslední minutě, ačkoliv předtím vedli. „Je to škoda, mohli jsme postoupit," smutnil tahoun útočných řad Filip Jirásek. Ze skupin totiž postupovaly pouze nejlepší dva celky a Východočeši skončili třetí. „S Jihočeským krajem jsme dostali dva góly během dvaceti sekund, pak nám v poslední minutě ujeli a konec."

Pražský tým dokonce vzájemný zápas rozhodl až devět sekund před závěrečnou sirénou. „Nebyly to góly z žádného tlaku. Proto nás to mrzí," dodal Jirásek. Podobný příběh se bohužel opakoval i v zápase o konečnou pátou příčku s Plzeňským krajem. Od úvodu druhé části byli Hradečtí napřed, jenže náskok se jim potřetí rozplynul.

Ve čtyřech dnech odehrál výběr Královéhradeckého kraje sedm zápasů, což se na hráčích samozřejmě fyzicky podepsalo. K tomu se museli vypořádat se zraněními. „V posledních dvou zápasech nám chyběli dva obránci, kteří utrpěli vážná zranění. Adam Jonáš měl zlomeninu klíční kosti a hned ve čtvrtek se v hradecké fakultní nemocnici podrobil operaci u našeho klubového lékaře Jana Víchy. Radim Šalda utrpěl zlomeninu kostrče," řekl Martinec.

„Trochu nás to srazilo," potvrdil Jirásek. „I bez nich jsme ale chtěli udělat nějaký úspěch. Dva zápasy ve skupině každý den, to je samozřejmě těžké," věděl útočník, který se s devíti kanadskými body zapsal mezi nejlepší hráče celého programu. „Všichni kluci si sáhli na dno sil," doplnil kouč, který kromě krajského výběru vede rovněž hradecký tým mladšího dorostu.

Přesto je konečná šestá příčka jednoznačným úspěchem a vylepšením historického maxima – pozice o jednu horší. „Hráči nás příjemně překvapili. Jak na ledě, tak mimo led utvořili výbornou partu. I chováním a vystupováním skvěle reprezentovali Královéhradecký kraj," hledal slova chvály na adresu svých svěřenců Martinec.

Olympiáda dětí a mládeže, která má sportovcům připomenout atmosféru velkých Her, se na Vysočině povedla. „Musím před organizátory smeknout klobouk. Všechno okolo hokeje v Havlíčkově Brodě bylo perfektně připravené a kluci měli vše zajištěné od pěkného ubytování až po kvalitní stravu," pokračoval trenér, jehož svěřenci i ostatní účastníci turnaje se toužili předvést před zraky pozorovatelů.

„Všechny zápasy na olympiádě sledovali svazoví trenéři, kteří mají na starost naše mládežnické reprezentace. Někteří naši hráči svými výkony zaujali a dál bude záležet jen na nich, jak na sobě budou pracovat. Rozhodně mají na to, aby se dostali do výběru budoucí reprezentace do šestnácti let," uzavřel Tomáš Martinec.

Šestá příčka patřila Královéhradeckému kraji i v součtu všech disciplín, olympiáda dětí a mládeže nabídla velkolepé výkony nejen mezi mantinely. Tradiční festival největších nadějí českého sportu se za rok v letní podobě přesune do Plzeňského kraje. A kdo ví, kolik z nich uvidíme za pár let i na velké olympiádě.

Martin Voltr