Během loňské semifinálové série proti Vítkovicím byla trojice hradeckých hráčů pozitivně testována na doping. Jenže výsledky vyšly na povrch až měsíc po porážce ve finále. Pro Hradec pořádně černá kaňka po nejúspěšnější sezoně v historii. Klub okamžitě zmiňovaným hráčům pozastavil profesionální smlouvy a postavil je mimo kádr. 

Hradečtí hokejisté vybojovali v uplynulém extraligovém ročníku stříbrné medaile, tři hráči však neprošli dopingovou kontrolou.
Záhada dopingové kauzy Hradce. Testů je málo, hráči mají strach

Od té doby se celá kauza, která nemá v českém hokeji obdoby, začala natahovat a dlouho se nic nedělo. Až koncem ledna se začalo blížit rozuzlení. A dnes přišel první rozsudek.

Trest pro Graema McCormacka? Stopka na deset měsíců, lhůta už však dávno běží. Rodákovi z Ontaria zákaz činnosti skončí 9. února. 

Informaci o výši trestu potvrdil Deníku šéf Antidopingového výboru ČR Martin Čížek. „U jednoho ze tří hráčů – Graema McCormacka - máme verdikt, že opravdu porušil antidopingová pravidla. Národní rozhodčí soud pro sport mu udělil trest zákazu činnosti na deset měsíců. A také nějaké další sankce, odebrání medaile a případně peněz," uvedl.

Mírný, nebo přísný trest?

Rozhodnutí ho zklamalo. Zástupci organizace požadovali stopku na čtyři roky.

„Necháme si čas na rozmyšlenou, lhůta je 21 dnů, ale velmi pravděpodobně se odvoláme. Tak krátký zákaz činnosti není adekvátní,“ dodal.

O případu referovala i zahraniční média:

Ani případné další pokračování kauzy by však podle informací Deníku nemělo ohrozit návrat Štohanzla, McCormacka a Klímy na led. Pokud by přišlo odvolání bez žádosti odkladu, tři dosud suspendovaní hokejisté zase nazují brusle.

Reakce? Spokojenost, úleva. „Na takový přestupek je to ještě přísný trest," podotkl Jan Štovíček, obhájce zmíněné trojice.

K případu se nechtěl dlouze vyjadřovat s tím, že klub chystá na pátek tiskovou konferenci. 

Josef Marha, bývalý vynikající hokejista. Kariéru končil v Hradci.
Doping v Hradci? Nálepku už nesundáte, musí přijmout trest a jít dál, říká Marha

„Judikatura sportovní arbitráže je obvykle taková, že v podobných případech, kdy sportovec užije kontaminovaný výrobek, se uděluje nižší trest," dodal Štovíček, mj. šéf Autoklubu ČR a renomovaný právník, jenž kdysi zastupoval i Romana Kreuzigera.

Hradec Králové loni došel až do finále play-off, kde podlehl Třinci. V právě probíhající sezoně je až osmý.