V úterý na tygry
U Orlice bude v úterý zase rušno. Vladimíra Kýhose čeká doposud nejtěžší zkouška na lavičce Hradce Králové. Musí vymyslet, jak vyzrát na rozdováděnou smečku Bílých tygrů, která suverénně opanovala čelo extraligové tabulky. Před Plzní mají náskok sedmi bodů a o úterní mač méně. Liberec se po nedávných dvou porážkách zase rozjel na plné pecky. Postupně vyřídil Zlín (5:1), Vítkovice (3:1) a naposledy v neděli ztrapnil Karlovy Vary (7:1). „Máme zkrátka solidní formu a psychickou pohodu. Dodržujeme daný systém a na výsledcích je to vidět," pochvaluje si útočník Dominik Lakatoš. Zápas s lídrem extraligy začíná v hradecké Fortuna aréně v 18 hodin.

Před pár lety to byl nemyslitelný stav věcí. Pardubice měly na východě Čech na hokej monopol. Stačilo málo a jejich absolutní nadvláda se rozdrtila doslova  na padrť.

Teď jsou v regionu ti druzí. Až za Hradcem Králové. Největšímu soupeři se dívají na záda. Tedy, spíš se na ně vůbec snaží dohlédnout…

Nedělní druhé setkání v sezoně jen orazítkovalo současný trend. V derby vítězí povětšinou Mountfield.  Tentokrát 4:1. Domácí byli za pány partie, Pardubicím nedovolily ani čuchnout.

Ale nejde jen o poslední večer. Hradec vlastní čtyři triumfy v řadě. V novodobé historii vzájemných měření sil vyhrál už posedmé! Pardubice třikrát, z toho pouze jedinkrát v základní hrací době…

„Letos má Hradec rozhodně silnější kádr a daleko větší sebevědomí," říká hokejový expert David Pospíšil, který má k východním Čechám blízký stav. Hokejovou problematiku regionu má v malíku.

„V Hradci mají tři vyrovnané pětky, ta čtvrtá by jinde hrála klidně druhou řadu. Kádr je vážně silný. Jsou tam zkušení hokejisté, další středního věku, Draisaitl to tam měl velice dobře připravené. To, že pod ním párkrát nevyhráli, nebyla vada kvality, ale momentální útlum," tvrdí Pospíšil a očekává, že nový kouč Vladimír Kýhos posune celý klub o další level výš.

„Chce být útočnější. To je dobře. Lidi na to má. Mountfield si opravdu může na jaře sáhnout na jednu z medailí."

V Hradci složili tým „na úspěch". Z logiky věci. Organizace Mountfield HK se pod Bílou věží ustálila, získala hromadu partnerů a obří fanouškovskou základnu. Tím, jak se klub vyvíjí, rostou i požadavky. Chtít medaili je oprávněný nárok extrémně náročného vedení.

„Klub ulovil Bednáře, Pilaře, u nás nadstandardní hráče. Chtějí takovou cestou jít. Kupovat starší hráče. Proč ne," komentuje to Pospíšil.

Pozor, ale nejde o „áčko". U Orlice se velmi daří i mládeži. Oddíl patří mezi svazové akademie. V minulé sezoně slavil s mládeží na více úrovních medailové  úspěchy.

Co Pardubice? Příliš dlouho spaly a teď na to doplácejí. Nebyly schopné reagovat na odchody stálic Zohorny, Radila, Kousala či Buchteleho. Neměly plán B.

Kvalita se nahrazovala zhusta šlendriánem. Měnili se trenéři. A kádr byl stále slabší a zranitelnější. Až to dospělo do stavu, že slavný klub vlastnící šest titulů se hrozí pádu do baráže.

„Mám o ně strach," na rovinu říká Pospíšil. „Tohle vážně není sranda. Sám vím, jaké to je hrát baráž."

Pardubice se v extraligové tabulce pohybují v zóně akutního ohrožení. Sice mají blízko do desítky, ale zároveň nepříjemný kousek na úplné dno.

„Dole je Litvínov, s příchodem Miloše Hořavy by měl jít nahoru. Vítkovice mají solidní kádr. Třinec musí jít výš, Zlín taky s kádrem hýbe. Opakuji, mám o Pardubice strach. I když nyní se zlepšily. Už vypadají jako mančaft. Před pár týdny, kdyby Maxwell neměl formu, dostávaly by všude dardy," soudí David Pospíšil.

Kdo letos zahučí do prolínačky, bude mu ouvej. Zespodu se tlačí Kladno, České Budějovice, Jihlava, Slavia… Ti všichni touží po návratu a dělají pro to maximum.

„Vážně to pro nikoho nebude sranda. Myslím, že všechny týmy, které  se motají okolo desítky, z toho mají hrůzu," říká Pospíšil.

Pardubice se po říjnové výměně vrcholného managementu  – i kvůli našponovanému rozpočtu – vydaly cestou „ohrávání" vlastních odchovanců a mladých hráčů. Do sestavy vmontovaly  beka Havlíka, více prostoru dostal útočník Voženílek, Poulíček, Tomášek. Naposledy překvapily v derby nasazením šestnáctiletého Filipa Zadiny.

Ano, je to chvályhodný přístup. Ojedinělý v české kotlině, ale… „Mladé hráče ve větším množství mohu nasazovat, když hraju prostředek tabulky. Jenže Pardubice jsou dole," hledí na to jinou optikou hokejový komentátor. „Z druhé strany kádr se tady oslaboval čtyři pět let dozadu. Opory stárnou. Nadějní kluci jsou pryč. Je potřeba čas. Počkat si na to, až se mančaft doplní a mužstvo zase dostane sílu. Pardubice to dokážou, jen to chce trpělivost," vybízí David Pospíšil.

Kdy to bude? Za rok, za dva, za tři? To není tak podstatné, Pardubice musí hlavně zvládnout letošní rok.