Mohl by se každý večer koupat v euforii, dívat se do zrcadla a říkat si: „Dělám to zatraceně dobře."  Ale s tím za Alešem Kmoníčkem nechoďte! Generální manažer Mountfieldu HK si ani po strhující první fázi sezony nehoví s blaženým výrazem ve tváři na nebeských obláčcích.

„Na každý tým přijde v sezoně krize, jsem ve střehu," tvrdí. Zároveň však říká, že s jeho týmem se už prostě musí počítat, a o trenérovi Peterovi Drasaitlovi, tvrdém šéfovi úspěšné jednotky, pronese: „Vždycky jsem takového kouče chtěl."

Po osmnácti kolech jste druzí v tabulce, posbírali jste šestatřicet bodů, bavíte lidi a oni baví vás. Dělat hokej je teď zábava, ne?
(usmívá se) Po sportovní stránce se cítím velmi dobře, po pracovní zase dost unaveně. Všem musí  být jasné, že s umístěním a výsledky týmu panuje spokojenost. Nikdo to nečekal. Ovšem máme za sebou jen první čtvrtinu a kousek druhé, před námi je spousta dalších zápasů. Odstupy nejsou velké. Série porážek a případná krize se bohužel asi nevyhne žádnému mančaftu. Klidně vás to může poslat úplně jinam.

Hokej vám jde báječně, diváci i sponzoři jsou nadšení. Nejste pak naštvaný, když se objeví kauza ohledně vyplacených provizí pro některé členy představenstva klubu Královští lvi, která výrazně špiní práci, kterou jste dosud odvedli?
Naštvaný? To je slabé slovo! (důrazně) Jsem tím strašně zklamaný. Častokrát jsem si kladl otázku, proč se to děje?

Našel jste odpověď?
Je to politický boj. Měl by jít mimo sport, ale nejde. Devalvuje to naší práci, objevují se silná slova. My se musíme bránit. Zrovna včera (v pondělí) jsem byl na kontrolním výboru města, kde jsme jim sdělili naše stanovisko, protože se bez nás učinily některé závěry. Doufám, že všechno bude už v pořádku. Nicméně, pokud se hovoří o provizích, tak ty byly všechny legální, všechny byly zkontrolované, a pokud někdo zpochybňuje morální hledisko, tak na to má samozřejmě právo, ale nemůže říkat, že tady máme nějaký problém, a že něco není v pořádku. To mě velmi rozčiluje. Neexistuje klub, který byl tolikrát zkontrolovaný jako ten náš. Rozhodli jsme se bránit právní cestou, protože to poškozuje práci, kterou jsme tu dva roky odváděli.

Ještě něco vám hnulo žlučí?
Už ne. Řešíme stále provozní věci, aby všechno klapalo, jak má. Nejsme klub, který hraje extraligu několik let po sobě. Nemáme všechno vychytané. To mě trochu trápí.

Už jste vyřešili problémy s turnikety a hlásíte správná čísla o počtech diváků?
Pokud prodáme všech 7700 vstupenek na derby, tak lidé uvidí, jak doopravdy vypadá vyprodaný stadion. Na rovinu říkám, že budeme chtít přesně vypočítat kapacitu haly. Nyní vycházíme z oficiálních statistik a údajů, které jsme převzali. Osobně si myslím, že bude potřeba v kapacitě udělat úpravu směrem dolů. Ale třeba se mýlím. Každopádně systém už funguje přesně, údaje o počtu diváků, které uvádíme, jsou správné. Byť se to některým nezdá, tak v tomhle máme pořádek a víme o každém návštěvníkovi, který se na stadionu pohybuje.

Chápu vás, ale fanoušci si třeba po zápase s Plzní říkali (4721 nahlášených diváků): Proboha, kam by chtěli narvat další tři tisíce!
Viděl jsem některé záběry staré dvacet let. Lidé tam seděli na schodech, stáli v pětistupech na ochozu. To u nás v žádném případě ještě nenastalo. Jsem zvědavý, jak to bude vypadat při derby.

Jak si užíváte atmosféru, která na domácích zápasech panuje, potažmo plážovou party při pátečním utkání na Slavii?
Naši fanoušci, jejich chorea a nadšení, jsou pro mě největším překvapením. Byl jsem na všech venkovních zápasech a s potěšením mohu konstatovat, že minimálně na cizích stadionech jsou ze všech nejlepší. Podpora, nebo chcete-li support, je od nich fantastický. Vnímám to strašně pozitivně, a nejenom já. Slýchávám reakce partnerů, kamarádů, manažerů. Všichni si všimli, jak jsou skvělí. Dokonce i naši majitelé řekli, že hradečtí fanoušci jsou v celé lize jasně nejlepší.

Před rokem na hokej chodilo sotva 1500 diváků, v hale se spíš nadávalo, než fandilo. Teď se k Orlici chodí za zábavou… Nepřipadáte si jako v jiném světě?
Aniž bych chtěl pomlouvat první ligu, ve které jsem působil dlouho a mám ji rád, tak máte pravdu, extraliga je úplně jiný svět. Nejenom atmosférou, ale i po stránce organizační, úrovní zápasů a humbukem kolem.

Kdo má největší podíl na dosavadních výsledcích? Je to trenér Draisaitl, který drží tým v lati?
On i Jiří Kučera (asistent) na tom mají obrovskou zásluhu. Spolu si sedli a dobře působí i na hráče. Ale nesmím zapomenout ani na ostatní členy realizačního týmu, který jim každý den vytváří odpovídající podmínky. I lidi „nahoře" pro ně dělají maximum.

V čem je výjimečnost Petera Draisatla? Vyjadřuje se, chová se a uvažuje jinak než čeští trenéři, že?
Jednoznačně je na něm vidět německá škola. Vždycky jsem chtěl typ důrazného trenéra, který bude dbát na pořádek a preciznost. Sám víte, že už v první lize. Peter to všechno splňuje.

Neříkáte mu, aby se trochu víc usmíval a dával najevo i radost? Vždyť on byl snad po každé výhře nespokojený.
Já rozhodně ne! Vždyť se chovám úplně stejně a tvářím se taky blbě. (rozesměje se) Každý to prostě prožívá jinak, po svém. Je to jen Peterova věc. On je tady od práce a tu dělá dobře. Ale uvidíme, jak to poběží dál. Realizační tým se doopravdy pozná, až když se nedaří.

V průběhu léta jste ostře vyjednával podmínky kontraktu s Jaroslavem Kudrnou, dokonce to vypadalo, že se rozejdete ve zlém. Nakonec k dohodě došlo. Asi je zbytečné se po Kudrnových výkonech ptát, zda jste rád?
Samozřejmě. Vždyť jsem ho od začátku chtěl. A to, že jsme se nedohodli napoprvé, se stává. Je to byznys. Jarda se během chvíle stal nepřehlédnutelným článkem kabiny. Proto jsme ho sem brali. A že to takhle dokazuje na ledě, je bonbonek navíc.

Nejste až zaskočený, jak válí a boduje skoro v každém duelu?
Věděli jsme, že je to hráč, který umí zakončit. Že sice nebude dávat krásné góly, ale on je nesmírně šikovný, ví, kam se má postavit, a kde v pravou chvíli být. Střílet takové góly umí vážně jen Jarda. (usmívá se)

Už příští pátek vás čeká druhé derby s Pardubicemi, první na domácím ledě. Jak se na mimořádný zápas připravujete?
Pro fanoušky to určitě bude zážitek. Zbývá jen 1000, možná 1500 lístků na stání. Asi bude vyprodáno, uděláme doprovodný program, tiskovou konferenci. Osobně to moc nepřeceňuju, sice je to derby, ale také jen další extraligový zápas o tři body.

Optikou tabulky budete favoritem.
To je otázka vás novinářů. Ano, máme deset bodů náskok, ale moc vážně to nebereme.

Neříkejte, že vám takový náskok nad největším rivalem nedělá dobře?
Vůbec ne. Jsem rád, že nám to šlape, a že se nenaplnily prognózy, že budeme hrát někde na konci. Tabulka není podstatná. Za další čtvrtinu může být všechno jinak. Ale zároveň už každý zjistil, že se námi musí počítat.