Spokojení jsou i zaměstnanci. Ti nejdůležitější (kouč Draisaitl, Šimánek, Vydarený) podepsali nové smlouvy. „Takové persony by tady nezůstaly, pokud by nebyly spokojené," pochvaluje si generální manažer Mountfieldu HK.

Rok jedna se (zatím) vydařil. Za dveřmi je však play off a čtvrtfinále se Zlínem je hratelnou záležitostí. Nehovět na vavřínech je klíčovým předpokladem k postupu o kolo dál. „Nikomu nedám záminku, aby se uspokojil," hromuje Aleš Kmoníček.

Hradec vstoupí do vyřazovacích bojů v úterý.

Povídejte, jak jste si užil základní část?
První pohled: práce bylo strašně moc. Ale nestěžuji si. Bylo to příjemné. Vždycky jsem chtěl extraligu dělat, v tom to bylo fantastické.

A pohled sportovní?
Takhle klidnou sezonu jsem ještě nezažil. (směje se) Kdyby mi někdo před sezonou řekl, že se budeme rvát o první čtyřku, považoval bych ho za blázna. Domnívám se, že dosažený sportovní úspěch nám dojde až za delší dobu. Co dokázali kluci na ledě, trenéři a my všichni okolo, je rarita. Starosti jsou a budou vždycky, ale rozhodně převažují pozitivní věci.

Je nějaký moment, který se vám navždy vryl do paměti?
První příjezd pana Schöna (spolumajitel Mountfieldu a předseda představenstva) 27. května k nám do Hradce a následné jednání o tom, zda tady bude extraliga.

Tomu rozumím. A dál?
Pochopitelně byl pro mě svátkem každý zápas. I díky našim fanouškům.

Vážíte si toho, že extraligová utkání povýšili téměř na kulturní zážitek?
Moc. Mám totiž výhodu srovnání. Vím, jak to fungovalo v první lize, jaká byla na stadionu atmosféra. Oni vytvořili něco úžasného. Proto i přes různé reakce na cenu vstupenek věřím, že skvělá kulisa bude i na play off. Ti, kteří mají hokej rádi, přijdou. Uvědomují si, že navýšení cen je v dnešní době nutností. Nedělali jsme nic, čím bychom chtěli fanoušky odradit. Naše počínání je čistě obchodní.

Ještě k té atmosféře. Je neopakovatelná i tím, že fanoušci na extraligu čekali předlouhých dvacet let?
Spousta lidí je ochotna chodit jen na nejvyšší soutěž. To se jednoznačně ukázalo. V začlenění extraligy do Hradce nám pomohli velmi hráči, kteří předváděli výborné výkony. Lidé viděli, že makali, padali do střel a dokázali to ocenit i když se nedařilo. Město i my na klubu jsme vytvořili všem takové podmínky, že věci šly plynule a bez vážnějších zádrhelů. Všechno do sebe zapadlo, hravě jsme to zvládli.

Vnímáte i spokojenost na straně hráčů?
Cítím to na každém kroku. Hráči nechtějí odcházet jinam, naopak. Před sezonou jsem slýchával hlasy typu, že mi končí smlouva, tak po roce půjdu jinam. Teď jsem to od nikoho neslyšel. Naopak hokejisté, u kterých váháme s podpisem, mají jednoznačnou chuť v Hradci zůstat.  Nové smlouvy s Vydareným, Šimánkem i s trenérem Draisaitlem jsou toho dokladem. Takové persony by tady nezůstaly, pokud by nebyly spokojeny. Obzvlášť když o ně byl a je v extralize velký zájem.

Vysvědčení manažera
PLUSY
• pomohl přivézt do Hradce extraligu
• úspěch na sportovním poli; klub skončil v základní části pátý, tři měsíce byl druhý
• podepsal kontrakty s klíčovými hráči (Vydarený, Šimánek) a s trenérem Draisaitlem
• na svoji stranu si získal fanoušky, s nimiž čile komunikuje prostřednictvím klubového webu
• rychle a transparentně vyřešil kauzu fanouška, kterého seřezali členové bezpečností agentury

MINUSY
• stadionu chybí název, partner se dosud nepodařil najít, klubu tím utíkají peníze

Mnohdy složitá vyjednávání o kontraktech vám tedy parádně zvládnutá sezona výrazně usnadnila.
Pochopitelně. Pokud by hráči nedostávali včas výplaty, chyběly by jim dva tři měsíce, tak je logické, že by se chtěli pakovat jinam. U nás ale měli všechno co potřebovali. Včetně peněz.

Jak moc se obmění složení kádru pro příští sezonu?
Nechci dělat rozsáhlé změny, ale částečná obměna přijít musí. Jsou tady hráči, kterým končí smlouvy a nejsme přesvědčení, že pro nás budou přínosem. Klíčové je, že osu týmu máme smluvně zavázanou. Spíš bychom chtěli ještě posílit. Jak v útoku, tak v obraně, abychom na tom byli ještě lépe. Vycházíme z toho, že pokud je tým delší dobu pohromadě, bude lepší a lepší. Gró máme, o budoucnost hradeckého hokeje strach nemám.

Jaroslav Kudrna, člen elitní Mertlovy lajny, smlouvu na příští rok nemá. Nabídnete mu ji?
Ano. Sám ví, že zájem máme. Do mužstva patří výkonností i pozicí v kolektivu. Jeho produktivita by nám chyběla. Na druhou stranu je potřeba, aby byl zdravý a měl letní přípravu.

Bude zásadním tématem léta přivézt druhého produktivního centra?
Tlačit na to budeme, situace ale není tak jednoduchá. Perfektní kvalitní centři v extralize jsou, ale mají nabídky ze zahraničí a půjdou do lepších lig. Ti, co nepůjdou, tak se v první řadě snaží domluvit v klubech, kde působí. Třetí hledisko je finanční. Nechci se dostat do situace, že přivedu skvělého hráče, a pak na něj nebudu mít. Radši budeme hrát s hráči, kteří budou v uvozovkách méně kvalitní a produktivní. Ale platí, že chceme přivést kvalitního centra a s některými už jednáme.

Hradec vstoupí příští týden poprvé ve své historii do play off, ve čtvrtfinále narazí na Zlín. Budete mít nervy?
Ty mám furt, na každém zápase. Ale je zvláštní, že jsou menší, než v první lize.

Prosím vás.
Nedokážu si to vysvětlit, ale je to tak. To nic nemění na tom, že chci vyhrát a Zlín vyřadit. Ale zase si říkám, že bychom si to měli užít. Soupeř je favorit série, ovšem my jim nenecháme nic lacino. Jsem přesvědčený, že máme sílu postoupit. Uvidíme, jak se s tím hráči a trenéři poperou. Podmínky mají stoprocentní.

Hráči zvládli sezonu excelentně, chválení byli ze všech stran. Páté místo po základní části byl nezpochybnitelný úspěch. Nehrozí uspokojení?
Chápu vás. Je nutné přeštelovat  hlavy.

Na konci základní části to vypadalo, že hráči jsou až moc spokojení s tím, čeho dosáhli.
Poslední cíl – být do čtvrtého místa – jsme nesplnili. To si uvědomujeme. V tomto duchu budu hovořit i s trenérem a nikomu nedám záminku, aby byl spokojený. Celou sezonu jsme byli druzí a skončili jsme pátí. V globále to úspěch je, ale není to splnění cíle. Bylo by smutné, abychom nechtěli víc, když na to máme.

Proč se tým nemohl vymanit ze slabších výsledků na konci základní části?
Svoji hypotézu mám a rozeberu ji s trenéry po skončení sezony. Příčiny najdeme a budeme se tomu chtít v příští sezoně vyhnout. Naše výsledky těsně před pauzou i po ní byly tristní.