Doba se mění, hokej v Evropě už nebude jako dřív. Výrazně se přiblíží zámořské NHL.

Byli jste zvyklí se procházet lipovou alejí a teď tam vysadili tůje? Milovali jste ve vaší oblíbené cukrárně indiána s čokoládovou polevou a najednou je mandlová? Tak si budou připadat hokejoví fanoušci.

Až v září vyrazí na svůj oblíbený sport, bude to on. Ta samá procházka, ten stejný zákusek. Ale zážitek se dostaví jiný. Dvě hlavní změny zní: zvětší se útočné pásmo a začne platit hybridní zakázané uvolnění. Hra bude rychlejší, přibude střel i střetů. A snad i gólů. V poslední extraligové sezoně padlo  1 893 branek, nejméně za posledních pět let.

„V útočném pásmu vznikne větší prostor pro kreativitu útočníků i obránců," je přesvědčen Slavomír Lener, šéftrenér ČSLH. „Útočníci, kteří se dokáží prosadit při hře jeden na jednoho, si budou vytvářet více šancí, ať už průnikem z rohu nebo s pomocí najíždějícího obránce. Naopak, ti pasívnější budou častěji končit v rotacích a rozích," dodal.

Vyloučení se s větším útočným pásmem stane mnohem větším problémem.

„Změny jsou to opravdu zásadní, proto před sezonou v každém klubu proběhne instruktáž, ve které rozhodčí seznámí hráče i trenéry s jejich obsahem. I my připravíme pro fanoušky rozbory s vysvětleními," plánuje pardubický generální manažer Ondřej Šebek.

A že defenzivní týmy ještě víc ucpou uzounké střední pásmo a nepustí přes něj nikoho před svoji bránu? S tím moc nepočítejte. „Přechod přes střední pásmo se totiž naopak zrychlí a obrana vlastní modré bude náročnější. Dá se předpokládat, že hráči budou do útočného pásma častěji pronikat individuálně nebo ve spolupráci s aktivními, útočně hrajícími obránci," říká Slavomír Lener, který novinku konzultoval s mládežnickými trenéry, co mají zkušenosti se zámořským hokejem.

V NHL se novinka chytla. „Já si třeba dělal poznámky už při zámořském play off," hlásil pro web Komety Brno asistent Martin Pešout.

Ani on si nemyslí, že by menší střední pásmo mělo hrát do noty defenzivním týmům. Naopak: „Útočným celkům by to mělo vyhovovat.  Zahuštění prostoru v obranném pásmu pro mužstva, která se soustředí na obranu, bude daleko těžší. Tam vidím velký posun dopředu."

Stejné rozměry třetin si vyzkoušeli už před třemi lety v Německu, když led po týmech NHL využili Eisbären Berlín a Mannheim.

Verdikt? Nadšení. „Najednou přibylo šancí, střetů i gólů, bylo mnohem méně taktického vyčkávání. Pro mě to bylo úchvatné," rozplýval se například Hans Zach, bývalý kouč německé reprezentace.

„Ve větším pásmu vzrostou nároky na hru a pohyb útočících obránců na modré čáře," doplnil Slavomír Lener. „Bude se od nich vyžadovat lepší a častější střelba, podpořená cloněním útočníků. Na druhé straně se soupeři více zaměří na blokování střel a práci před vlastním brankářem. Vyhodit kotouč z obranného pásma bude složitější, útočníci se udrží déle před brankou a budou tak vznikat další gólové příležitosti."

Novinky s hybridním icingem a modrými čárami posunutými blíž do středu budou v evropském hokeji platit minimálně do roku 2018. Cíl mají jediný: změnit ledový svět k lepšímu.

Všechno jinak: Novinky v pravidlech
Hybridní icing: V minulé sezoně platil v NHL a teď si ho vyzkouší i extraliga. Pravidlo je jednoduché, pokud útočící mužstvo nahodí puk za bránu soupeře z vlastní poloviny a útočící hráč bude na spojnici bodů pro vhazování k puku blíž než obránce, zakázané uvolnění se nepíská a hra pokračuje dál. V případě, že je blíž bek, nastává icing.
Výhoda: Rychlí útočníci se budou mnohem hůř bránit, pokud našlápnou ve středním pásmu, obránce, který zaspí a neotočí se včas, je už nechytne. Hra bude mnohem plynulejší.

Větší útočné třetiny: Střední pásmo se zmenší o 3 metry, obě modré čáry se posunou o 1,5 metru blíž ke středu hřiště.
Výhoda: Při přesilovkách bude mnohem víc místa a času na střelbu. Útočící mužstvo může být delší dobu v tlaku, dostane větší prostor na kombinaci.

Sbohem, lakrosová kličko: Hráč jede penaltu, naznačí střelu, otočí se kolem své osy a puk posílá do brány? S tím je teď konec.  Puk musí jít při nájezdu jenom dopředu, piškuntálie s otočkou se zakazují, ať si ji hráči dělají jenom při hře.
Výhoda: Hlavně pro brankáře, při nájezdech už nebudou vypadat jako hlupáci, když odkloužou z brány pryč a hráč zasouvá puk do prázdné brány.

Rozměry hřiště: Délka musí být 60 metrů. Šířka je ale variabilní od 26 do 30 metrů.
Výhoda: Pestrost, kdo v hale může hýbat s kluzištěm, vytvoří si hřiště ušité na míru pro svůj tým.

Bek Čáslava: Hodně věcí se teď v hokeji změní

Pardubice /ROZHOVOR/ - Pánové, do lavic a učit se! Před startem sezony čeká na hokejisty i teorie, budou muset do hlavy dostat, jak změnit s novými pravidly svoji hru. „Při oslabení asi se přiblížíme NHL, kde bránící čtyřka také spíš stojí kolem brány, střely nechává brankáři a sbírá dorážky," domnívá se pardubický zadák Petr Čáslava. Na změny je hodně zvědavý.

REPREZENTAČNÍ dres Petr Čáslava obléká často. Čeká vás úplně jiný hokej?
Stoprocentně, hlavně kvůli hybridnímu zakázanému uvolnění. Nevím, jestli je to úplně dobré rozhodnutí, jsem zvědavý, jak všechno bude fungovat.

I na to, jak rychle si zvyknete?
Ano a ne jenom my, tohle platí pro hráče i rozhodčí. Myslím, že hlavně na začátku, než si všechno sedne, budou k vidění sporné situace.

Pokud bude mít obránce na spojnici bodů pro vhazovaní blíž k puku, pískne se zakázané uvolnění. Je to dostatečně bezpečnostní opatření, aby pak nedocházelo k nárazům v plné rychlosti na mantinel?
Dobré to určitě je, ale i čárky na vhazování jsou dost nebezpečné, když je jeden hráč rozjetý přes celé hřiště a uhání za obráncem, stejně to může být hodně nebezpečné. Jsem opravdu dost zvědavý, jak to bude fungovat.

Co budou muset obránci dělat jinak?
Určitě víc bruslit, hra bude mít větší spád. Bek už teď nemůže na modré čekat, když vylétne puk, ale musí se rychle otočit a spěchat dozadu.

Blíž ke středu hřiště se pak přiblíží modrá čára. Takže velká výhoda pro mužstvo na přesilovce?
Mělo by to tak být, najednou se v útočné třetině otevře ještě větší prostor

V NHL se díky větším útočným třetinám hraje přesilovka takzvaným deštníkem, kdy na modré zůstává víc prostoru pro střelce. Rýsuje se nové místo pro bombarďáka Petra Sýkoru?
Třeba by to tak být mohlo a my máme navíc i další šikovné střelce. Hodně věcí se v hokeji teď asi změní, v přesilovce se bude jinak stát, obrana bude také jiná.

Nebude tak aktivní, protože propadnout na větším prostoru by zavánělo průšvihem?
Přesně tak, asi se přiblížíme NHL, kde se bránící čtyřka také spíš stojí kolem brány, střely z dálky nechává brankáři a sbírá dorážky. Hráči v početní nevýhodě už nebudou tak létat po mantinelech a v rozích.

V NHL s větší útočnou třetinou přibylo i gólů. Dá se něco podobného čekat i v extralize?
Že bych měl já jako obránce radost z většího počtu gólů, se říct nedá (usměje se) Ne, vážně, může to tak být. Myslím, že i fanoušci se mají na co těšit, v hokeji najednou přibude hodně novinek.

Ještě odbočka k reprezentaci. Trenér Vladimír Růžička prohlásil, že starší hráče nepotřebuje tahat po Evropě, stačí mu, když je pozve na soustředění před mistrovstvím světa. Přivítal jste jeho postoj?
Myslím, že to udělal dobře. Mladí kluci se musí otrkat, objezdit akce a pak mohou být využiti na velkých turnajích. Já to měl podobně, tenhle systém mi nepřijde špatný. Teď před mistrovstvím se pár hráčů zranilo a najednou tam jeli mladí kluci z voleje, i pro jejich budoucnost je dobře, že se Růža chystá je využít. Třeba zjistí, že jim na mezinárodní úrovni někde chybí krok a doma budou muset ještě přidat.

Navíc se bude tvořit osa týmu, se kterou se dá pracovat…
To je ono, hlavně bude mít trenér v nároďáku široký kádr a pokud pár hráčů vypadne, zase tolik se nestane a bude kam sáhnout. Je správné, že to Růža takhle udělal.

Vy máte v reprezentaci odehráno už 184 zápasů, nikdo z aktivních hokejistů nemá víc. Jak velkou motivací je pro vás MS v Praze?
Obrovskou, ale to je ještě  moc daleko, o tom vůbec nepřemýšlím. Rád bych si tam zahrál, ale kdo ví, co bude.