Že uplynulá extraligová sezona v podání Dynama za nic nestála? Pardubičtí příznivci mají naději alespoň na malou náplast. V pátek začíná hokejový světový šampionát, na kterém bude barvy českého národního týmu hájit kvarteto s pardubickou minulostí. Prosadí se v Moskvě?

V sedmadvacetičlenné nominaci trenéra Vladimíra Vůjtka jsou Jan Kolář, Petr Koukal, Tomáš Zohorna a Robert Kousal. Všichni čtyři znají pocity vítězů české extraligy, útočník Petr Koukal má ve své sbírce i titul mistra světa z roku 2010.

„Samozřejmě mě to těší. Jedná se o hráče, kteří tady vždy patřili k těm lepším. Jsem rád, že se jim podařilo dostat na šampionát," říká hokejová legenda Vladimír Martinec.

Z hráčů, kteří odcestovali do Moskvy, se dva na českou soupisku nevejdou. Může se to týkat někoho z pardubické čtveřice?

„Podle mého názoru by byla chyba, kdyby v Rusku nehráli. Ale samozřejmě nevím, jaké úmysly mají trenéři. Myslím, že všichni čtyři tam stoprocentně patří," domnívá se Martinec, jenž se jako hráč zúčastnil jedenácti světových šampionátů.

Dva tahouni

Obránce Jan Kolář je ve svých 29 letech nejstarším zadákem ve Vůjtkově výběru. Hráč, který byl v Pardubicích označován jako Kolář s římskou dvojkou, uzavřel svou čtvrtou sezonu v Kontinentální hokejové lize. Po Doněcku a Vladivostoku strávil tu poslední v barvách Chabarovsku. Se svým týmem se ovšem do play off nedostal. O to větší motivaci může mít na šampionátu, který pro něj bude již 
třetím v řadě.

„Honza se postupně vypracoval v jednoho z nejlepších beků. Byl ohromně pracovitý a pořád chtěl. 
To byla vždy jeho přednost. Je jistý na ledě, věří sám sobě," dodává na jeho adresu Martinec.

Již přes sto zápasů v reprezentačním dresu odehrál Petr Koukal. „V nároďáku je dlouho, možná tam už byl, když jsem končil já (směje se). Měl by plnit roli jednoho z vůdců. I když není žádný obr, tak k tomu má předpoklady. Pracovitost a pozitivní myšlení, to je jeho," uvedl bývalý československý reprezentant.

Třiatřicetiletý Koukal odletěl na svůj pátý šampionát, kde bude společně s Tomášem Plekancem nejstarším hokejistou českého týmu. Byl u posledního titulu, který Češi získali před šesti lety v Německu. S Jekatěrinburgem letos vypadl v osmifinále KHL.

Čeká je premiéra

Rozhodně se již nejedná o žádné vyjukané mladíky. Přesto stále čekají na svou premiéru, v Moskvě si mohou zahrát poprvé na mistrovství světa. Tomáš Zohorna i Robert Kousal nasbírali další zkušenosti na mezinárodní scéně s národním týmem a rovněž v KHL.

Zohorna měl jet na šampionát již v roce 2014, kdy se mu povedla příprava. Tehdy ho ovšem vyřadil zlomený nárt, když blokoval střelu soupeře. „Oba jsou pořád ve věku, kdy se můžou stále zlepšovat. Když byli na ledě proti Kanadě, tak se v útočném pásmu něco dělo. Minusem je, že se jim šance nepodařilo zužitkovat," všiml si Martinec.

Zohorna má za sebou první rok zahraničního angažmá, který strávil společně s Kolářem v Chabarovsku. Kousal zase před tímto ročníkem zamířil z Podolsku do Novokuzněcku, kde 
v 55 zápasech nasbíral 
27 kanadských bodů.

Češi nebudou favority

Na český výběr nejprve v Rusku čeká sedm zápasů ve skupině. Jak odhaduje Vladimír Martinec šance reprezentačního týmu? „Hráči tam určitě nejedou plni optimismu. Na druhou stranu, možná se lépe odjíždí s podobným pocitem, kdy nejsou v roli favoritů. Pak můžou Češi klidně překvapit. Doufám, že minimálně do čtvrtfinále se dostanou. Jde o to zvládnout zápasy ve skupině a připravit si dobrou výchozí pozici."

Bude zmiňovaná čtveřice pod přísnějším drobnohledem pardubických příznivců? „Fanoušci chtějí vidět především dobrý výkon národního mužstva, aby tam nechali všechno. Když budou někde v hospůdkách zápasy sledovat, tak si určitě řeknou: Hele, to je Pardubák. Ale zároveň dodají: Škoda, že jsou tito kluci pryč," vypálí Martinec.